Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Prezentacia analyza cvek2.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: COMIN
10. augusta 2020 Správy Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Foto: Nitra hľadá možnosti integrácie cudzincov v meste, ide o Slovenský unikát

Mesto spolupracuje pri vypracovaní analýzy migrácie a možností integrácie cudzincov v Nitre.

Centrum pre výskum etnicity a kultúry (CVEK) a Komunitné centrum pre pracovnú a vedomostnú mobilitu (COMIN) vypracovali analýzu migrácie a možností integrácie cudzincov v meste Nitra.

Na Mestskom úrade potom prezentovali výstupy pred zástupcami mesta či zamestnávateľmi. Ako informovalo COMIN, situačná analýza je súčasťou projektu Vytvorenie Komunitného centra pre pracovnú a vedomostnú mobilitu v Nitre.

Spolupráca mesta na takejto analýze je v rámci Slovenska výnimočná. „Majú ju vypracované aj iné mestá, no vždy bola realizovaná z popudu mimovládnych organizácií alebo niekoho mimo mesta. V prípade Nitry sa stalo prvýkrát, že samo mesto si uvedomilo jej potrebu a iniciatíva na jej vypracovanie prišla priamo z neho, čo považujeme za mimoriadne dôležité,“ uviedla Elena G. Kriglerová z CVEK-u.

Prezentacia analyza cvek1.jpg
Foto: COMIN

Spoluautorka analýzy bola spokojná aj s priebehom: „Keď sme kontaktovali respondentov, nestalo sa, že by nám niekto povedal, že o tejto téme nič nevie a nehovoril by s nami. V iných mestách sa to stáva, tu nie. V Nitre je už atmosféra toho, že je to naša téma.

Prekvapilo ma, ako trefne analýza pomenovala problémy a výzvy mesta Nitra, a to v dobrom, aj v zlom,“ citovalo COMIN zástupcu primátora mesta Nitry Miloslava Špotáka. „Aj na základe záverov a odporúčaní z analýzy chceme určite naštartovať systematické stretnutia so zamestnávateľmi, zlepšiť zber dát o cudzincoch a využiť možnosť kurzov pre učiteľov v oblasti interkultúrneho učenia,“ dodal viceprimátor.

Prezentacia analyza cvek2.jpg
Foto: COMIN

Prítomní sa ihneď vyjadrovali a mnoho záverov analýzy ich zaujalo. Pozitívne vníma pani Kriglerová aj to, že výsledky analýzy nie sú vnímané zo strany mesta ako kritika, ale ako pomoc. Veci sa tak v meste môžu pohnúť vpred.

Analýza pomôže nielen mestu Nitra pri riešení cudzineckej otázky, ale aj CVEK-u pri vypracúvaní metodík na podobné témy pre iné slovenské mestá. Mnohé výsledky analýzy budú nápomocné aj pri príprave dokumentov potrebných ku kandidatúre Nitry na Európske hlavné mesto kultúry 2026.

Prezentacia analyzy cvek3.jpg
Foto: COMIN

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X