Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nitrianska galeria
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.facebook.com
24. júna 2024 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Emócie v umení ako ste ich ešte nevideli a príroda v novom svetle: To sú nové výstavy v Nitrianskej galérii

Výstavy v Nitrianskej galérii predstaví diela Kristíny Mičovej, ktorá ponúka jedinečnú možnosť preniknúť do sveta prírody a jej jemných detailov. Zároveň sa môžete zoznámiť s dielami podľa výberu kurátorky Borbory Kurek Grežovej, ktorá sa zamerala na emócie a prežívanie dneška.

V Nitrianskej galérii sa pripravujú dve nové výstavy. Jednou z nich sú diela v Galérii mladých od Kristíny Mičovej. Názov výstavy je Poznámky k pobytu v krajine. Vernisáž sa uskutoční 27. júna 2024 o 17.30 hod. a výstava potrvá do 31. augusta 2024. Mičová vo svojej tvorbe uniká do prírody, aby venovala pozornosť najjemnejším detailom a miniatúrnym príbehom, ktoré sa v nej odohrávajú.

Jej práce zachytávajú napríklad smer letu motýľa, jemné pohyby dážďovky, dráhu mesiaca či slnečné svetlo dopadajúce na oblý kamienok. Kristína Mičová sa vrátila k človeku a prírode, skúma ľudské prežívanie, prítomnosť a pamäť v konkrétnom priestore. Prostredníctvom zbieraných artefaktov – objektov, fotografií, kresieb, videí a textov uchováva a sprostredkúva priame osobné zážitky a skúsenosti z krajiny.

Kontakt s krajinou jej umožňuje hľadať a nachádzať neznáme prostredia i samú seba. Výstava je zbierkou autorkiných pozorovaní, denníkovými záznamami, ktoré zvečňujú spomienky na prežívané okamihy. Mičová sa v tvorbe snaží o autentické prežívanie skutočnosti, skúma plynutie času a hľadanie vnútorného pokoja prostredníctvom prírody.

Ng poznkamy k pobytu plagat.jpg
Foto: Nitrianska galéria

Súčasne sa v Reprezentačných sálach koná aj výstava (Ne)buď precitlivený! s podtitulom Emócie v umení, ktorá skúma prítomnosť emócií v umení. Vernisáž sa koná 27. júna 2024 o 18.00 hod. a výstava potrvá do 29. septembra 2024.

Kurátorka Barbora Kurek Geržová vytvorila výber diel rôznych autorov k téme vyjadrenia, ktoré ste možno aj vy počuli, prípadne sami použili – Nebuď precitlivený! Výstava sa teda venuje v umení v čase, kedy sa na ne začíname pozerať trochu inak ako predošlé generácie. prítomnosti emócii.

V posledných rokoch sledujeme, ako sa ľudia čoraz viac otvárajú diskusiám o duševnom zdraví, psychickej pohode a emočnej inteligencii. Umelci dnes viac než kedykoľvek predtým využívajú svoje diela na vyjadrenie osobných emócií, pocitov a prežívaní, čím prispievajú k širšiemu spoločenskému dialógu o emocionálnom zdraví.

Na výstave sa predstavia diela od autorov ako Mária Balážová, Peter Barényi, Marko Blažo, Lucia Dovičáková a ďalší, ktorí svojimi prácami skúmajú rôzne aspekty emócií a ich prejavy v umení. Niektoré diela explicitne vyjadrujú emócie, čím sa stávajú centrálnou témou samotného umeleckého diela. Títo umelci často pracujú s emóciami vedome a ich tvorba sa stáva nástrojom na sebavyjadrenie a zaznamenávanie psychických procesov.

Ng emocie v umeni plagat.jpg
Foto: Nitrianska galéria

Iné diela na výstave na prvý pohľad s emóciami nesúvisia, no pri hlbšom skúmaní sa ukazuje, že emócie sú v nich prítomné a významné. Výstava taktiež poskytuje historický kontext, skúmajúc, ako boli emócie vnímané a interpretované v rôznych umeleckých smeroch, ako napríklad v geometrickej abstrakcii alebo konceptuálnom umení.

Obe výstavy ponúkajú jedinečný pohľad na umenie a prežívanie emócií, a určite stoja za návštevu. Príďte si vychutnať túto dvojicu výstav, ktorá vás určite inšpiruje a prinúti zamyslieť sa nad vlastným prežívaním a vzťahom k prírode a emóciám.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X