Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
+
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: NitraDen.sk, SH
5. novembra 2022 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Do Ponitrianskeho múzea mieri výstava Z klenotnice kultúrneho dedičstva – Slovenský betlehem

Tradičný výjav súvisiaci s narodením Ježiša v mestečku Betlehem má milióny variant a spôsobov vyobrazení. Niekoľko z nich uvidíte v Ponitrianskom múzeu v Nitre.

Deň narodenia Ježiša Krista počas zimnej noci v mestečku Betlehem na slame a sene v chudobnom chlieve či maštali je častou súčasťou prepojenou s vianočnými sviatkami.

Betlehemská hviezda všetkým zvestovala, že sa práve narodil syn Boží. Medzi prvými, ktorí sa prišli pokloniť budúcemu Spasiteľovi, boli pastieri z blízkeho okolia. Potom sa poponáhľali uctiť si Jezuliatko traja mudrci, králi z východu – Gašpar, Melichar a Baltazár, ktorí sa na svojom putovaní ocitli v blízkom okolí.

Tisíce variantov

Táto slávna scéna je spodobená v tisícoch variantov, v nespočetných vyhotoveniach remeselníckych, ale aj výtvarníckych. Ožíva každý rok počas Vianoc v kostoloch, na verejných miestach i v domácnostiach. V Ponitrianskom múzeu v Nitre ožije v podobe výstavy betlehemov pod názvom Z klenotnice kultúrneho dedičstva – Slovenský Betlehem. Návštevníkom je sprístupnená do 16. januára 2023.

Kurátorkou výstavy je Patrícia Žáčiková. Vystavené drevené a keramické betlehemy sú z rôznych oblastí, hlavne z okolia Nitry, Topoľčian a Novej Bane. Ľudoví „betlehemári“ často vianočné mystérium zasádzali do domácich pomerov, a preto nesú ich výrobky charakteristické znaky kraja svojho vzniku.

Motív jasličiek

Základný motív jasličiek – zobrazenie Kristovho narodenia, Svätá rodina, pastieri a mudrci však zostávajú v ich tvorbe nemenné. Rezbárske diela, ktoré výstava predstavuje, sú hlavne z dielne rezbárov Štefana Doskoča zo Zlatna, Štefana Trnku a Miroslava Mišíka z Novej Bane, Jozefa Halma z Bošian a ďalších.

Patria do zbierkového fondu Ponitrianskeho múzea v Nitre, ale aj okolitých múzeí – Pohronského múzea v Novej Bani a Tribečského múzea v Topoľčanoch. Návštevníci môžu obdivovať aj diela súčasných nitrianskych rezbárov, ku ktorým patrí betlehem rezbára Petra Šranka z Veľkého Lapáša, vystavený v roku 2021 vo Vatikáne a požehnaný Svätým Otcom, či drevený betlehem Štefana Réckeho, ktorý dnes žije a tvorí v ateliéri v Štitároch. Štefan Récky je autorom betlehemu, ktorý každoročne dominuje vianočnému mestečku na Svätoplukovom námestí v Nitre.

Partnermi výstavy sú Nitriansky samosprávny kraj, Pohronské múzeum v Novej Bani a Tribečské múzeum v Topoľčanoch. V zimnej sezóne (október – apríl) je Ponitrianske múzeum v Nitre otvorené pondelok až piatok medzi 9.00 a 17.00 hod.

Slovensky betlehem a4.png
Foto: Ponitrianske múzeum v Nitre

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X