Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Resized_resized_20221201_104148.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Odpad je poklad muzikál
7. decembra 2022 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Do Nitry mieri unikátny muzikál Odpad je poklad v podaní umelcov a študentov

Oproti online verzii muzikálu Odpad je poklad (premiéra bola v júni tohto roka) je dej muzikálu obohatený o rovinu Odpadu, ktorý ožije a prostredníctvom svojich pocitov a potrieb ekologicky formuje mladých ľudí, ktorí sa vybrali na výlet do prírody.

Skupina nitrianskych umelcov a študentov z Univerzity Konštantína Filozofa si pripravili unikátny environmentálny muzikál Odpad je poklad. Premiéru mal online formou v júni tohto roku. Od tohto času si ho môže zakúpiť každá škola ako súčasť environmentálneho vzdelávania.

Teraz Odpad ožije a bude vám rozprávať príbeh. Dramaturgia muzikálu je vystavaná na dvoch rovinách príbehov a vzťahov. Vzťah mladých ľudí, ktorí sa vybrali do prírody na výlet je spočiatku ľahostajný k odpadu, ktorý je pohodený v lese.

Prvotná ľahostajnosť výletníkov sa po peripetiách, ktoré im pripraví oživený odpad zmení na rozhorčenie. Počas výletu narazia na čiernu skládku. To ich rozhorčí a vyprovokuje k tomu, že sa rozhodnú „meniť svet“ a začnú zdieľať informácie o stave životného prostredia v oblasti odpadov medzi mladých ľudí. Tí budú mať úlohu ich šíriť ďalej v spoločnosti a takýmto spôsobom sa vychovávať navzájom v prospech zlepšenia životného prostredia a vytvorenia správnych návykov nakladania s odpadom.

Rozšírená verzia

Autorka muzikálu Bohumila Tauchmannová rozšírila príbeh oproti online forme muzikálu o ďalší ekologický aj vzťahový rozmer. Svoj príbeh zažíva aj Odpad, ktorý ožije a nepriamo učí mladých ľudí, prečo sa správať ekologicky, ale zároveň zažíva aj svoje osudy a priania.

Či sa im vyplnia, to budú môcť ovplyvniť aj tí, ktorí sa rozhodnú v rámci trvalej udržateľnosti projektu naštudovať tento muzikál a kreatívne do neho vstúpiť.

Img_8445.jpeg
Foto: Odpad je poklad muzikál

Texty a hudobné žánre ôsmich piesní muzikálu sú rôzne a zacielené na jednotlivé vekové cieľové skupiny, tak aby ich zaujali, naštartovali a zanechali v nich silný pocit potreby chrániť životné prostredie. Práve muzikál, jeho pestrosť a možnosti kombinácie, sú dôležité pri zaujatí diváka a majú potenciál dosiahnuť u neho želaný efekt,“ hovorí Bohumila Tauchmannová, autorka projektu.

Premiéra muzikálu

Premiéra muzikálu „Odpad je poklad“ sa pred divákmi uskutoční v utorok 13. decembra 2022 o 19.00 hod. v Kultúrnom centre Zobor. V hlavnej úlohe sa predstavia umelci a študenti z Univerzity Konštantína Filozofa, Pedagogickej fakulty, ktorí muzikál naštudovali.

Ako vzácnosť vnímame, že sa hercami, spevákmi a tanečníkmi naštudovania premiéry muzikálu Odpad je poklad, zhostili budúci pedagógovia, ktorí tieto nadobudnuté vedomosti budú môcť odovzdávať ďalej vo svojej profesii a šíriť tak myšlienku vzdelávacieho muzikálu Odpad je poklad ďalej v spoločnosti. Takto sa priblížime k naplneniu cieľu trvalej udržateľnosti projektu Odpad je surovina. Pre účely trvalej udržateľnosti vytvoríme záznam z predstavenia a režisérsku knihu, aby si muzikál mohli naštudovať Základné umelecké školy, ochotnícke divadlá a ďalší nadšenci, ktorým nie je ľahostajná budúcnosť našej planéty,“ hovorí Bohumila Tauchmannová.

Uvedenie muzikálu Odpad je poklad predstavuje len časť plánov jeho tvorcov. V týchto dňoch sa už pripravuje jeho pokračovanie, aby sa deti a študenti takouto umeleckou formou dozvedeli viac nielen o triedení odpadu, jeho recyklácii, ale aj o potrebe neplytvania a ďalších tém spojených s odpadovým hospodárstvom a cirkulárnou ekonomikou. Nezanedbateľný je aj fakt, že environmentálne témy sa stanú od septembra budúceho roka súčasťou vzdelávania na školách.

Environmentálne vzdelávanie detí

Environmentálne vzdelávanie detí už od predškolského veku je jednou z možností ako dosiahnuť lepšie výsledky v ekologickom myslení. Cieľom tejto vzdelávacej road show EKO muzikálu Odpad je poklad po slovenských mestách v spolupráci so ZMOS je zapojiť žiakov a študentov do kreatívneho vzdelávania a ekologického myslenia tak, aby sa ekologické presvedčenie šírilo prostredníctvom mládeže do celej spoločnosti.

Resized_resized_20221201_104148.jpg
Foto: Odpad je poklad muzikál

Základom trvalej udržateľnosti projektu bude jeho spontánne šírenie prostredníctvom naštudovania muzikálu ZUŠ, ochotníckymi divadlami, dramatickými krúžkami podporované rôznymi aktivitami projektu Odpad je surovina. V rámci tejto formy muzikálu pripravujeme aj rôzne súťaže a súťaže cez sociálne siete, na základe ktorých si budú môcť vysúťažiť pre svoju triedu rôzne ceny.

Aktivity spojené s muzikálom

Rôzne aktivity spojené so vzdelávacím muzikálom Odpad je poklad a tiež s projektom spoločenskej zodpovednosti Odpad je surovina, ktorého je muzikál súčasťou, majú napomáhať trvalo udržateľnému rozvoju životného prostredia Slovenska.

Taktiež majú prispievať k plneniu limitov a cieľov Slovenska v odpadovom hospodárstve, zvyšovať uvedomenie ľudí v oblasti odpadov v spojitosti so životným prostredím a zabezpečiť dlhodobú komunikáciu a ich vzdelávanie na tému odpad, jeho zber, triedenie, recyklácia, zhodnocovanie, predchádzanie vzniku odpadov, bezodpadové hospodárstvo a cirkulárna ekonomika sú naše ciele z dlhodobého hľadiska jednotlivých ročníkov projektu.

Deti sa z muzikálu môžu naučiť ako predchádzať tvorbe odpadu, znížiť skládkovanie odpadu a podporiť udržateľnosť životného prostredia, taktiež aj vytvoriť si návyky správneho nakladania s odpadmi obyvateľov Slovenska vedúce k zamedzeniu plytvania surovinami s cieľom zníženia ukladania odpadu na skládky a postupného snaženia k dosiahnutiu bezodpadového hospodárstva.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X