Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Galeria hudby nitra zupny dom.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Galeria hudby
21. marca 2019 Podujatia a akcie NitraKoncerty od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Do Koncertnej sály Župného domu mieri cyklus komorných koncertov Galéria hudby

Do Nitry opäť prichádza cyklus komorných koncertov Galéria hudby, ktorý sa uskutoční v Koncertnej sále Župného domu.

Galéria hudby je medzinárodný cyklus komorných koncertov zameraných na hlbšie spoznávanie vážnej hudby všetkých historických období a súčasnej hudby. Zámerom organizátorov je prezentovať významné diela zo sólovej i komornej hudby rôznych historických období a súčasnosti.

Diela svetových i domácich skladateľov zaznejú v interpretácií úspešných hudobníkov, ktorí sa etablovali nielen na domácej, ale aj na medzinárodnej scéne. Hlavným cieľom koncertného cyklu je podpora kvalitného koncertného umenia, ktoré sa môže významne rozvíjať v koncertnom priestore – v zrekonštruovanej Koncertnej sále Župného domu s unikátnou akustikou a klavírnym krídlom značky Steinway & Sons.

10. apríla o 19.00 hod. vás čaká koncert Dalibora Karvay (husle) a Daniela Buranovského (klavír)

Program:

César Franck (1822 – 1890): Sonáta A dur pre husle a klavír

Jules Massenet (1842 – 1912): Meditácia

Maurice Ravel (1875 – 1937): Tzigane

Edward Elgar (1857 – 1934): Salut d’amour

Franz Waxman (1906 – 1967): Carmen Fantasy

Dalibor Karvay od detstva preukazoval pozoruhodný hudobný talent. Po absolvovaní mimoriadneho štúdia na žilinskom konzervatóriu u prof. Bohumila Urbana študoval na viedenskom konzervatóriu v triede svetoznámeho prof. Borisa Kuschnira.

Medzi jeho najvýznamnejšie úspechy patrí víťazstvo na stretnutí mladých hudobníkov v Córdobe (1996), cena Eurovízie – Grand Prix Mladý hudobník roka (2002), prvé miesto na súťaži Tibora Vargu (2003), cena Medzinárodnej tribúny mladých interpretov New Talent (2005), víťazstvo na súťaži Davida Oistracha v Moskve (2008). Pozoruhodný bol aj koncert pre princa Charlesa z Walesu v roku 2003 vo Windsor Castle za spoluúčasti Mstislava Rostropoviča.

Ako sólista spolupracoval s viacerými uznávanými dirigentmi a poprednými orchestrami. Intenzívne sa venuje aj komornej hre, pričom spolupracuje so špičkovými umelcami ako Radek Baborák, Julian Rachlin, Wenzel Fuchs, Boris Kuschnir, Daniel Buranovský a iní.

Daniel Buranovský Magisterské a doktorandské štúdium ukončil na Hudobnej a tanečnej fakulte Vysokej školy múzických umení v Bratislave. V roku 2004 mu Hudobný fond udelil Cenu Frica Kafendu za vynikajúce interpretačné výkony na domácich a zahraničných koncertných pódiách a za mimoriadnu nahrávku 24 prelúdií pre klavír Mira Bázlika.

S úspechom sa predstavil ako sólista i ako komorný partner v takmer všetkých krajinách Európy, ale viackrát aj v USA, Mexiku, Brazílii, Argentíne, Japonsku, Číne a v Južnej Kórei. Spolupracuje s viacerými poprednými slovenskými hudobníkmi a vokálnymi umelcami – Ľubou Vargicovou, Miroslavom Dvorským, Martinom Babjakom a inými.

So súborom Alea nahral CD s hudbou slovenských autorov a A. Piazzollu a v roku 2014 aranžované židovské piesne. Dlhodobo spolupracuje s popredným slovenským husľovým virtuózom Daliborom Karvayom, s ktorým účinkuje aj na jeho profilovom CD.

14. mája o 19.00 hod. sa vám predstavia Guarneri Trio Prague (CZ) v zložení – Čeněk Pavlík (husle), Marek Jerie (violončelo) a Ivan Klánský (klavír)

Program:

Joseph Haydn (1732 – 1809): Trio G dur Hob XV/25 Bedřich Smetana (1824 – 1884): Trio g mol op.15 Johannes Brahms (1833 – 1897): Trio H dur op. 8 Guarneri Trio Prague patrí k najrenomovanejším súborom v oblasti klasickej hudby. Bravúrnou interpretáciou uchvacuje publikum po celom svete viac ako 30 rokov.

Už prvé pozoruhodné úspechy zaistili triu najvyššiu pozornosť medzinárodných kritík, ktoré ho radia k popredným komorným hudobným súborom práve pre prvotriednu súhru, mimoriadnu zvukovú kvalitu a vysokú technickú virtuozitu. Súbor pravidelne vystupuje na medzinárodných hudobných festivaloch a vyučuje na majstrovských kurzoch.

Trio nahralo okrem iného aj všetky klavírne triá Beethovena, Mendelssohna, Schuberta, Dvořáka, Šostakoviča, Brahmsa, Suka, Mozarta a Smetanu. Nahrávky boli mnohokrát medzinárodne ocenené (Diapason d‘ Or, Le monde de la Musique, Choc). Členovia súboru hrajú na vzácnych nástrojoch – Čeněk Pavlík na husle Zimbalist od Guarneri del Gesu z husľovej zbierky Luigi Tarisia, Marek Jerie na violončele z dielne Andrea Guarneriho z roku 1684.

galeria-hudby-plagat_1-polrok-2019.jpg
Zdroj: Nitrianska galéria

Adresa: Nitrianska galéria, Župné námestie 3, Nitra / www.nitrianskagaleria.sk

Ďalšie informácie: Mgr. Lucia Vadelová, [email protected], 037 657 96 41

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X