Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
Galeria hudby nitra zupny dom.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Galeria hudby
21. marca 2019 Podujatia a akcie NitraKoncerty od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Do Koncertnej sály Župného domu mieri cyklus komorných koncertov Galéria hudby

Do Nitry opäť prichádza cyklus komorných koncertov Galéria hudby, ktorý sa uskutoční v Koncertnej sále Župného domu.

Galéria hudby je medzinárodný cyklus komorných koncertov zameraných na hlbšie spoznávanie vážnej hudby všetkých historických období a súčasnej hudby. Zámerom organizátorov je prezentovať významné diela zo sólovej i komornej hudby rôznych historických období a súčasnosti.

Diela svetových i domácich skladateľov zaznejú v interpretácií úspešných hudobníkov, ktorí sa etablovali nielen na domácej, ale aj na medzinárodnej scéne. Hlavným cieľom koncertného cyklu je podpora kvalitného koncertného umenia, ktoré sa môže významne rozvíjať v koncertnom priestore – v zrekonštruovanej Koncertnej sále Župného domu s unikátnou akustikou a klavírnym krídlom značky Steinway & Sons.

10. apríla o 19.00 hod. vás čaká koncert Dalibora Karvay (husle) a Daniela Buranovského (klavír)

Program:

César Franck (1822 – 1890): Sonáta A dur pre husle a klavír

Jules Massenet (1842 – 1912): Meditácia

Maurice Ravel (1875 – 1937): Tzigane

Edward Elgar (1857 – 1934): Salut d’amour

Franz Waxman (1906 – 1967): Carmen Fantasy

Dalibor Karvay od detstva preukazoval pozoruhodný hudobný talent. Po absolvovaní mimoriadneho štúdia na žilinskom konzervatóriu u prof. Bohumila Urbana študoval na viedenskom konzervatóriu v triede svetoznámeho prof. Borisa Kuschnira.

Medzi jeho najvýznamnejšie úspechy patrí víťazstvo na stretnutí mladých hudobníkov v Córdobe (1996), cena Eurovízie – Grand Prix Mladý hudobník roka (2002), prvé miesto na súťaži Tibora Vargu (2003), cena Medzinárodnej tribúny mladých interpretov New Talent (2005), víťazstvo na súťaži Davida Oistracha v Moskve (2008). Pozoruhodný bol aj koncert pre princa Charlesa z Walesu v roku 2003 vo Windsor Castle za spoluúčasti Mstislava Rostropoviča.

Ako sólista spolupracoval s viacerými uznávanými dirigentmi a poprednými orchestrami. Intenzívne sa venuje aj komornej hre, pričom spolupracuje so špičkovými umelcami ako Radek Baborák, Julian Rachlin, Wenzel Fuchs, Boris Kuschnir, Daniel Buranovský a iní.

Daniel Buranovský Magisterské a doktorandské štúdium ukončil na Hudobnej a tanečnej fakulte Vysokej školy múzických umení v Bratislave. V roku 2004 mu Hudobný fond udelil Cenu Frica Kafendu za vynikajúce interpretačné výkony na domácich a zahraničných koncertných pódiách a za mimoriadnu nahrávku 24 prelúdií pre klavír Mira Bázlika.

S úspechom sa predstavil ako sólista i ako komorný partner v takmer všetkých krajinách Európy, ale viackrát aj v USA, Mexiku, Brazílii, Argentíne, Japonsku, Číne a v Južnej Kórei. Spolupracuje s viacerými poprednými slovenskými hudobníkmi a vokálnymi umelcami – Ľubou Vargicovou, Miroslavom Dvorským, Martinom Babjakom a inými.

So súborom Alea nahral CD s hudbou slovenských autorov a A. Piazzollu a v roku 2014 aranžované židovské piesne. Dlhodobo spolupracuje s popredným slovenským husľovým virtuózom Daliborom Karvayom, s ktorým účinkuje aj na jeho profilovom CD.

14. mája o 19.00 hod. sa vám predstavia Guarneri Trio Prague (CZ) v zložení – Čeněk Pavlík (husle), Marek Jerie (violončelo) a Ivan Klánský (klavír)

Program:

Joseph Haydn (1732 – 1809): Trio G dur Hob XV/25 Bedřich Smetana (1824 – 1884): Trio g mol op.15 Johannes Brahms (1833 – 1897): Trio H dur op. 8 Guarneri Trio Prague patrí k najrenomovanejším súborom v oblasti klasickej hudby. Bravúrnou interpretáciou uchvacuje publikum po celom svete viac ako 30 rokov.

Už prvé pozoruhodné úspechy zaistili triu najvyššiu pozornosť medzinárodných kritík, ktoré ho radia k popredným komorným hudobným súborom práve pre prvotriednu súhru, mimoriadnu zvukovú kvalitu a vysokú technickú virtuozitu. Súbor pravidelne vystupuje na medzinárodných hudobných festivaloch a vyučuje na majstrovských kurzoch.

Trio nahralo okrem iného aj všetky klavírne triá Beethovena, Mendelssohna, Schuberta, Dvořáka, Šostakoviča, Brahmsa, Suka, Mozarta a Smetanu. Nahrávky boli mnohokrát medzinárodne ocenené (Diapason d‘ Or, Le monde de la Musique, Choc). Členovia súboru hrajú na vzácnych nástrojoch – Čeněk Pavlík na husle Zimbalist od Guarneri del Gesu z husľovej zbierky Luigi Tarisia, Marek Jerie na violončele z dielne Andrea Guarneriho z roku 1684.

galeria-hudby-plagat_1-polrok-2019.jpg
Zdroj: Nitrianska galéria

Adresa: Nitrianska galéria, Župné námestie 3, Nitra / www.nitrianskagaleria.sk

Ďalšie informácie: Mgr. Lucia Vadelová, [email protected], 037 657 96 41

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X