Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Divadlo foyer vystava.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, www.dab.sk
13. januára 2023 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skDAB Diskusia()

Divadlo Andreja Bagara pripravilo výstavu o živote a dejinách židovskej komunity v Nitre

Zaujímavá a dokumentujúca výstava je sprievodným podujatím k novej inscenácii DAB. Počas prípravy sa však rozrástla do rozsiahleho projektu, na ktorom spolupracovalo viacero inštitúcií.

Nová výstava v Divadle Andreja Bagara v Nitre (DAB) krásne dotvára a rozširuje kontext pripravovanej inscenácie Nevesta alebo Zdá sa, že hrmí. Výstava Židovská Nitra hovorí o živote vo vnútri židovskej komunity v období Slovenského štátu.

To čo nás pri koncipovaní výstavy zaujímalo, bolo úžasná rôznorodosť, ktorú židovská komunita priniesla do života v Nitre. Výstava dokazuje, že bola ozajstným prínosom nie len v rámci kultúry ale aj duchovného, spoločenského a hospodárskeho života Nitry,“ povedala kurátorka výstavy Slavka Civáňová.

Spolupráce s inštitúciami

Prípravy k výstave otvorilo DAB a postupne pridávali aj ďalšie inštitúcie. Spolupracovalo mesto Nitra, Štátny archív v Nitre a predovšetkým nitrianska Židovská náboženská obec. Postupne sa spolupráca nadviazala aj s Múzeom Podzoboria v Dolných Obdokovciach i občianskym združením Nitrianske kultúrne dedičstvo.

Postupne sa nám vytvoril rozsiahly súbor veľmi zaujímavých materiálov, ktorý je po prvýkrát prezentovaný takto ucelene. Výstava dokumentuje rôzne oblasti, od histórie cez pôsobenie významných nitrianskych rabínov. Venuje sa aj slávnej nitrianskej ješive, zaznamenávame v nej tiež príbehy viacerých známych židovských rodín, ktorých osudy poznačil holokaust. Výstava prináša aj zaujímavosti o židovských architektoch a ich dielach v Nitre, o bývalej židovskej štvrti v Párovciach či o pamiatkach, ktoré dokumentujú židovskú históriu v našom meste,“ uviedla Civáňová.

Vzácny Almanach Nitra

Pri tvorbe výstavy pomohol organizátorom aj vzácny Almanach Nitra z roku 1931. Ten obsahoval zaujímavé informácie o židovských obyvateľoch, o ich podnikateľských aktivitách, či spoločenskom živote.

Práve v ňom sa spomína aj miss sionistického spolku Makabi, ktorý pôsobil v Nitre v 30. rokoch. Ďalšie dokumenty sa týkajú pôsobeniu významných židovských rabínov.

Napríklad rabín Ezechiel Banet je známy aj ako zázračný rabín a jeho hrob je na nitrianskom židovskom cintoríne dodnes pútnickým miestom. Je s ním spojených viacero legiend. „Jedna z nich hovorí, že sedem dní po jeho pohrebe vyčnieval z jeho hrobu do neba ohnivý stĺp,“ povedala Civáňová.

Život komunity v Nitre

Jeden z panelov výstavy sa venuje zasa životu a pôsobeniu nitrianskeho milionára a filantropa Jozefa Engela, ktorý zomrel v roku 1905. „Zachoval sa jeho testament, v ktorom veľmi podrobne odkazoval svoj majetok širokej rodine, keďže s manželkou nemali deti. Myslel však aj na židovskú náboženskú obec a rôzne ďalšie spolky. Dá sa z neho dozvedieť veľmi veľa zaujímavého o období, v ktorom Jozef Engel žil,“ vysvetlila Civáňová.

Ako doplnila, výstava obsahuje celkovo 230 fotografií a obrázkov, ktoré dokumentujú život židovskej komunity v Nitre. Okrem toho ponúka aj rôzne dokumenty a artefakty, ktorý život tejto komunity dokumentujú.

Významnou časťou výstavy je holokaust v Nitre, ktorý je zachytený aj prostredníctvom fotografií deportácií Židov z Nitry, ale aj cez rôzne dokumenty, súpisy Židov, či protižidovskú propagandu v dobovej tlači.

Vernisáž a premiéra

Vernisáž výstavy sa uskutoční 19. januára 2023 o 17.45 hod. vo foyer Štúdia DAB v Nitre. Premiéru inscenácie Nevesta alebo Zdá sa, že hrmí uvedie DAB v piatok 20. januára 2023 v Štúdiu DAB.

Ďalšie informácie k pripravovanej inscenácii nájdete na webe DAB.

Pozvanky otvorenie vystava zidovska nitra
Foto: Divadlo Andreja Bagara v Nitre

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X