Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nevesta_citacka_3.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Divadlo Andreja Bagara
9. novembra 2022 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skDAB Diskusia()

Divadlo Andreja Bagara len teraz uviedlo novú inscenáciu a už pracuje na ďalšej

Inscenácia Nevesta alebo Zdá sa, že hrmí ponúka príbeh mladej sebavedomej židovskej dievčiny Lízele z Grosmanovej poviedky.

Hra vznikla na motívy poviedky Nevesta od Ladislava Grosmana, ktorý je tiež autorom literárnej predlohy oskarového filmu Obchod na korze. Inscenáciu pripravujú mladí tvorcovia v rámci spolupráce Divadla Andreja Bagara (DAB) v Nitre s Vysokou školou múzických umení. Premiéra inscenácie je naplánovaná na 20. januára 2023 v Štúdiu DAB.

Inscenácia Nevesta alebo Zdá sa, že hrmí ponúka príbeh mladej sebavedomej židovskej dievčiny Lízele z Grosmanovej poviedky. Ten je pretkávaný autentickými príbehmi oral history, ktoré zozbierali pamäťové inštitúcie a organizácie.

Jedným z nich je aj osud autorovej manželky Edity Grosmanovej, ktorá bola v prvom transporte židovských dievčat zo Slovenska. Neskôr priznala, že jej príbeh inšpiroval jej manžela k napísaniu poviedky Nevesta.

Silná ženská téma

Pripravovaná hra je odsúdením rôznych podôb a dôsledkov antisemitizmu, no prináša aj silnú ženskú tému.

Nevesta_citacka_3.jpg
Foto: Divadlo Andreja Bagara

Je to inscenácia o osudoch židovských dievčat a celý dej sa odohráva tesne pred ich transportmi. Ukazuje príbehy ľudí v malom meste, ktorých život je poznačený prichádzajúcou hrozbou. Tej sa snaží uniknúť aj naša hlavná hrdinka a ďalšie dievčatá. To im, žiaľ, nevyjde. Napriek tomu Grosmanova predloha nie je iba tragická. Je z veľkej časti aj vtipná. On v tom malom mestečku vytvára panoptikum rôznych ľudí, ktorí majú svoje dobré i zlé vlastnosti a z nich často pramení aj humor,“ uviedla autorka a režisérka inscenácie Martina Havierová.

Poetický jazyk

Pre mňa je najdôležitejší Grosmanov poetický jazyk, ktorý používa na opis tragiky a osudovosti. Dokáže ním vystihnúť to tušenie i emócie, ktoré tragédii predchádzajú. Je to veľmi silný nástroj,“ doplnil dramaturg inscenácie Andrej Purkart.

Diváci uvidia príbeh, ktorý odhalí život, tradície a vzťahy vnútri židovskej komunity, ale aj vzťahy majoritnej spoločnosti k židovskej menšine v období Slovenského štátu. Hovorí o neľudských zákonoch, o malých úradníčkoch, o mašinérii transportov, o spoločnosti, ktorá dopustila poníženie človeka a o ľuďoch zmietaných zlobou.

Nevesta_citacka_1.jpg
Foto: Divadlo Andreja Bagara

Inscenácia obsahuje aj reálne výpovede žien, ktoré boli v prvom transporte. V texte sa tiež objavujú listy rabínov Jozefovi Tisovi, sú tam niektoré z Tisových prejavov z obdobia Slovenského štátu. Sú to všetko autentické materiály,“ vysvetlila Martina Havierová.

Tvorba a herci

Tvorcami inscenácie sú autor a réžia Martina Havierová, dramaturgia a úprava Andrej Purkart, kostýmy zabezpečuje Magdaléna Líšková, scénu má zas na starosti Anna Kušková, hudba je pod vedením Juraja Bolfa a pedagogické vedenie Peter Pavlac.

Garanti za DAB sú Matúš Bachynec, Martina Mašlárová a Slavka Civáňová. Garant za DF VŠMU je Juraj Letenay. Účinkujú Ivana Kubáčková, Branislav Matuščin, Daniela Kuffelová, Zuzana Moravcová, Andrej Remeník, Martin Nahálka, Otto Culka, Ján Cibula.

Viac o inscenácii prináša DAB na svojom webe tu.

Nevesta_coverfb.jpg
Foto: Divadlo Andreja Bagara

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X