Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz divadelna nitra.jpg
9
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Divadelná Nitra, Vanesa Straková, NitraDen.sk - koláž NitraDen.sk
30. septembra 2022 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA Diskusia()

Divadelná Nitra mala medzinárodný úspech, predstavili sa umelci z desiatich krajín

Festival v hlavnom programe priniesol 15 inscenácií, ktoré si pozrelo viac než 2 300 divákov. Podujatia v rámci sprievodného programu navštívilo takmer 2 000 ľudí.

Skončil sa 31. ročník festivalu Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra, v hlavnom programe priniesol 15 inscenácií, ktoré si pozrelo viac než 2 300 divákov. Na pódiu sa predstavili i lokálni umelci. V tlačovej správe o tom informovali organizátori festivalu.

Riaditeľka Divadelnej Nitry Darina Kárová ocenila, že festival sa uskutočnil naživo a bez zmeny programu.

Nikova_dn 5842.jpg
Foto: Divadelná Nitra, Soňa Niková

V hlavnom programe sa predstavilo 15 inscenácií v produkcii 10 krajín. A medzinárodný projekt kritickej reflexie priviedol do Nitry účastníkov takisto z 10 krajín, z ktorých 5 bolo iných ako v programe,“ priblížila Kárová.

Dodala, že mnohí zahraniční tvorcovia sa na Slovensku predstavili po prvýkrát.

Množstvo sprievodných podujatí

Popri hlavnom programe organizátori zorganizovali aj 29 sprievodných podujatí. O ďalších 10 sa postarali spoluorganizátori. Viacero z nich bolo venovaných deťom.

Soft soft foto © ctibor bachraty 01.jpg
Foto: Divadelná Nitra, Ctibor Bachratý

Najviac sa ich tradične koncentrovalo do festivalového víkendu, ktorého súčasťou bola po niekoľkoročnej prestávke aj Nitrianska biela noc,“ priblížil dramaturg sprievodného programu Miroslav Zwiefelhofer.

Vysvetlil, že počas Nitrianskej bielej noci si návštevníci napríklad mohli pozrieť nové kultúrne a kreatívne centrá v Nitre, vypočuť si koncert speváčky Katarzie alebo si pozrieť vernisáž plagátov ukrajinského grafika Mykolu Kovalenka. Podujatia v rámci sprievodného programu navštívilo takmer 2 000 ľudí.

Účasť divadelných kritikov

Už tradične boli súčasťou Divadelnej Nitry aj ďalšie projekty, napríklad V4@Theatre Critics Residency, teda medzinárodná platforma, ktorá je určená divadelným kritikom zo Slovenska i zahraničia vo veku do 35 rokov.

Nikova_dn 5928.jpg
Foto: Divadelná Nitra, Soňa Niková

Tento rok sa jej zúčastnilo 14 kritikov z ôsmich štátov, okrem Slovenska aj z Poľska, Maďarska, Ukrajiny, Albánska, Bosny a Hercegoviny, Severného Macedónska či Izraela.

Kritici sa zúčastňovali na predstaveniach a následne ich analyzovali s lektormi Stefanom Tiggesom z Nemecka a Darkom Lukićom z Chorvátska.

Strakova_dn 2599.jpg
Foto: Divadelná Nitra, Vanesa Straková

Po 14. raz sa v rámci Divadelnej Nitry realizoval aj projekt Ako na divadlo. Zúčastnilo sa na ňom 21 študentov, piati z VŠMU a šestnásti z dvoch košických konzervatórií. Navštevovali predstavenia hlavného programu festivalu a workshopy pod vedením lektorov.

Diskutovali s tvorcami inscenácií a lektori Miroslav Ballay a Miklós Forgács im predstavili súčasné trendy scénického umenia a oboznámili ich s analytickými prístupmi hodnotenia umeleckých diel.

Divadelna nitra foto predstavenie.jpg
Foto: NitraDen.sk
Divadelna nitra foto diskusia.jpg
Foto: NitraDen.sk
Divadelna nitra foto predstavenie 2.jpg
Foto: NitraDen.sk
Divadelna nitra foto predstavenie 3.jpg
Foto: NitraDen.sk

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X