Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Radiátor, kúrenie, teplo
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, pixabay.com
25. januára 2019 Zaujímavosti od NitraDeň.skNitraDeň.sk Diskusia()

Dajte si pozor na prekúrené miestnosti. Zdravotníci upozorňujú, ľahšie sa v nich šíria virózy

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozornil na jeden fakt. Mnoho ľudí si totižto myslí, že za výskyt viróz môže chladnejšie počasie, ako upozorňujú zdravotníci, šíreniu sa však darí aj v príliš prekúrených miestnostiach.

Podľa informácií, ktoré zverejnil ÚVZ SR, ochorieť možno ľahko aj pri vystavení sa prudkým zmenám teplôt. Tie pôsobia na organizmus pri prechode z exteriéru do interiéru a opačne. Ako dodal úrad, v teplých priestoroch sa vo všeobecnosti sústreďuje viac vírusov a baktérií.

„Počas zimných mesiacov je z hľadiska prevencie pred ochorením potrebné v každej obývanej miestnosti udržiavať určitú optimálnu teplotu,“ radí RNDr. Oľga Miklánková z Odboru hygieny životného prostredia Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR).

Ako ďalej informuje úrad, v priestoroch, v ktorých človek sedí dlhšiu dobu, je optimálne zvolenou teplotou tá, ktorá sa bude pohybovať okolo 22 až 26 stupňov Celzia. Pre kúpeľne sú zas odporúčané teploty nasledovné – 22 až 26 stupňov Celzia. Úrad sa vyjadril taktiež k vstupným halám, tu by malo byť optimálne od 18 do 20 stupňov Celzia. Teplota je dôležitá aj počas spánku, v spálni by sa preto mala pohybovať na úrovni 16 až 20 stupňov Celzia, pričom v prípade novorodencov je táto teplota optimálnou, ak je na hodnote 20 stupňov Celzia. Pri menších deťoch je teplota v miestnosti, v ktorej sa spí, ideálna, ak sa pohybuje od 18 do 20 stupňov Celzia.

„Takto zvolené teploty v miestnostiach sú vhodné pre regeneráciu organizmu. Urýchlia sa procesy v tele, posilňuje sa imunitný systém a napomôže to ku kvalitnému spánku. Teplota v spálni by ale nemala klesnúť pod 16 °C pre zníženú obranyschopnosť organizmu voči respiračným ochoreniam,“ uviedla pre ÚVZ SR Miklánková.

K ďalším radám patrí pravidelné vetranie miestnosti. „Pokojnému spánku pomáha i vyvetraná izba. Počas zimných mesiacov treba dbať na pravidelné vetranie miestností, a to takzvane nárazovo, s oknom dokorán na niekoľko minút a niekoľkokrát denne, aby sa vzduch v miestnosti vymenil,“ napísal Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky prostredníctvom svojej webovej stránky.

Ako dodáva úrad, príliš vysoká teplota v miestnosti spôsobuje väčšie vyčerpanie, únavu, bolesti hlavy a znižuje vlhkosť vzduchu. Suchý vzduch následne vysušuje sliznice očí a dýchacie cesty a rovnako narúša ich prirodzenú vlhkosť.

„Dôsledkom suchého vzduchu môže byť zvýšená chorobnosť, opakované zápaly spojiviek, nosovej sliznice, hrdla a dráždivý kašeľ. Suchý vzduch má vplyv aj na vysušovanie pokožky tváre, čo sa prejavuje jej predčasným starnutím a vznikom vrások,“ hovorí Oľga Miklánková.

Podľa zdravotníkov by mala byť optimálna vlhkosť vzduchu počas chladného počasia v rozmedzí okolo 30 až 50 percent. „Vhodná úprava vlhkosti vzduchu v miestnostiach sa dá dosiahnuť vetraním, vzduch sa v byte zvlhčuje aj v dôsledku varenia, prania, sušenia mokrej bielizne v byte. Pokiaľ je v priestoroch bytu veľmi suchý vzduch, na zvlhčovanie je možné použiť rôzne druhy zvlhčovačov, na radiátory možno umiestniť odparovače – treba ich však udržiavať v čistote a pravidelne v nich vymieňať vodu, aby sme predišli tvorbe baktérií,“ napísal úrad.

Úrad sa vyjadril aj na margo smogu, ktorý býva počas vykurovacej sezóny zvýšený. Podľa slov úradu býva smog v zime výraznejší najmä z dôvodu zvýšeného prísunu emisií z vykurovania do ovzdušia.

„Smogové situácie sú spôsobené zhoršením rozptylových podmienok v ovzduší v dôsledku nepriaznivého počasia. Najčastejšie ide o inverzné situácie, kedy vrstva ovzdušia nad terénom, najčastejšie v dolinách, je prakticky nepohyblivá a všetky znečisťujúce látky vznikajúce v danej lokalite z výrobnej činnosti, vykurovania a výfukových plynov áut, zostávajú v dýchacej zóne človeka, čím dochádza k prekračovaniu maximálnych prípustných hodnôt znečisťujúcich látok,“ objasňuje úrad.

Ako uvádza ÚVZ SR: „Zimný smog obsahuje okrem oxidov dusíka a oxidov síry najmä prachové častice. Zo zdravotného hľadiska sú najvýznamnejšie jemné častice pod 10 µg (PM10), ktoré pri vdychovaní prenikajú do dolných dýchacích ciest.“

„K najcitlivejším skupinám patria alergici – astmatici, osoby s chronickým ochorením dýchacej alebo srdcovo-cievnej sústavy, veľmi malé deti a tehotné ženy,“ doplnila Oľga Miklánková.

K vedľajším účinkom, ktoré môže zimný smog spôsobiť u ľudí, je akútne drážednie očí, slizníc nosa a hrdla. Taktiež môže vyvolať kašeľ a pocit tlaku na hrudi. U alergikov sú príznaky ešte horšie a môže to viesť k vyvolaniu astmatického záchvatu, u osôb s chronickým ochorením dýchacej alebo srdcovo-cievnej sústavy zas k zhoršeniu aktuálneho zdravotného stavu.

„Upozornenia na smogovú situáciu pre PM10 vydáva Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). O vzniknutej smogovej situácii musí bezodkladne svojich obyvateľov informovať aj obec cez dostupné komunikačné prostriedky. Cez smogový varovný systém sú informované i príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva v Slovenskej republike, ktoré spolupracujú s dotknutými obcami a môžu poskytnúť podrobnejšie informácie o dopadoch znečistenia ovzdušia na zdravie a možnostiach ochrany,“ vysvetlil úrad zdravotníctva.

Na záver úrad pridal rady, ako by sa mali obyvatelia chrániť pred zbytočným, respektíve nadmerným vdychovaním vyššie popísaného znečisteného ovzdušia.

• obmedziť športovanie a nadmerné aktivity vonku,
• obmedziť vetranie v interiéroch,
• skrátiť celkovú doby pobytu vonku,
• vyvarovať sa iných aktivít znečisťujúcich ovzdušie v dýchacej zóne (fajčenie, voľné spaľovanie, lepenie, prášenie a podobne).

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X