Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Shutterstock
12. decembra 2022 Správy NitraPR od Informačný servis

Ako vybrať kotol na drevo pre váš dom?

Za rozhodnutím kúriť drevom stojí obvykle niekoľko dôvodov. Od finančných úspor, nedostatku iných možností vykurovania až po využitie dostupného paliva. Pri inštalácii moderného kotla je kúrenie drevom výrazne jednoduchšie než kedysi.

Aj keď sa v technológiách zmenilo naozaj veľa, jedno zostáva rovnaké. Do kotla na drevo je stále nutné ručne prikladať. Ale aj dopĺňanie paliva si môžete spríjemniť a predĺžiť interval, kedy sa o prikladanie nemusíte vôbec starať. Prečítajte si, aké jednoduché je kúrenie drevom v kotli od výrobcu OPOP.

Výhody splyňovacieho kotla

V súčasnosti sú najobľúbenejšie kotly na drevo splyňovacie, pretože dosahujú najvyššiu úroveň spaľovania. V splyňovacom kotli je zabudovaný odťahový ventilátor, ktorý riadi prísun spaľovacieho vzduchu.

Kotel_h4eko_d 1.jpg
Foto: OPOP

Modulované otáčky ventilátora

Odťahový ventilátor automaticky moduluje svoje otáčky od nuly po maximálnych sto percent. Vďaka tomu sa výkon kotla upravuje podľa aktuálnej a požadovanej teploty vody v systéme. Navyše, výrazne klesá riziko prekúrenia kotla, čomu zabraňuje aj chladiaca slučka.

Ovládajte kotol jednoducho

Kotol na drevo H4EKO-D je vybavený riadiacou jednotkou s prehľadným dotykovým displejom. Riadiaca jednotka dokáže ovládať nielen kotol, ale aj všetky prvky vykurovacieho systému. Nemusíte tak dávať ďalšie peniaze za ovládanie nadradených modulov, ktoré riadia zmiešavacie ventily, ohrev teplej vody alebo akumulačnú nádobu.

Všetko na očiach a na dosah

Veľký dotykový displej slúži na jednoduché nastavenie a sledovanie prevádzky kotla. Zobrazuje všetky dôležité parametre, teplotu v komíne, otáčky ventilátora a prechody medzi režimami vykurovania. Na displeji vidíte aj signalizáciu dohorenia paliva v násypnej šachte.

3.jpg
Foto: OPOP

Kedy priložiť palivo? Kotol sa pripomenie

Nemusíte premýšľať, kedy je správny čas priložiť, aby kotol nevyhasol. Informácia o doháraní paliva sa zobrazí na displeji kotla. Detekcia je riešená len snímačom teploty spalín, takže má reálnu výpovednú schopnosť a nie je riziko, že by sa mohla pokaziť.

Majte prehľad aj v mobile

Kotol sa dá pripojiť aj na internet a môžete tak sledovať jeho prevádzku vzdialene na telefóne alebo v počítači. V aplikácii vidíte nielen aktuálnu teplotu, ale aj históriu alebo už spomínané hlásenie, že dochádza palivo. Máte tak perfektný prehľad o stave všetkých komponentov vykurovacieho systému.

Jednoduché prikladanie paliva

Kotly H4EKO-D majú veľkú prikladaciu komoru, do ktorej sa na jedno naloženie vojde viac kusov dreva. A môžete doň vkladať aj veľké polená. To zaisťuje dlhé horenie a dostatočne vysokú žeravú vrstvu, ktorá udrží teplotu dlhé hodiny aj pri nízkych otáčkach ventilátora.

Ak vás trápi obava z častého prikladania, aj na to môžete zabudnúť. Kotol na drevo so zásobníkom je skvelý pre všetkých, ktorí nechcú neustále myslieť na prikladanie.

Prikladajte bez dymu v kotolni

Vďaka odsávacej klapke môžete otvárať kotol a prikladať palivo bez nepríjemného dymu. Ten sa totiž cez klapku odsaje z násypky do komína a potom môžete bez problémov doplniť nové drevo.

Vysoká účinnosť kotla šetrí palivo

Kotol od OPOP má vysokú účinnosť viac než 90 %, takže využíva energiu dreva s minimálnymi stratami. Vďaka tomu nemusíte prikladať tak často a ušetríte. Ako často bude treba dopĺňať palivo záleží aj na druhu dreva, ktoré na kúrenie používate. Tvrdé drevo horí dlhšie, zatiaľ čo mäkké drevo sa hodí skôr na rozkúrenie a rýchle rozhorenie.

Akumulácia alebo stáložiar?

Ďalšie možnosti, ako predĺžiť čas bez prikladania, sú inštalácia akumulačnej nádoby a využívanie staložiarnej vrstvy. Akumulačná nádrž je podmienkou pre správne fungovanie a prevádzku kotla. Zotrvačnosťou vyhrieva dom, aj keď oheň v kotli dohorí, a podľa svojho objemu dokáže preklenúť aj celý deň bez priloženia paliva.

Alebo môžete v kotli bez prikladania vytvoriť žeravú vrstvu, ktorá vydrží dlhý čas, napríklad cez noc. Sami zvolíte, ako dlho má vydržať stáložiarna vrstva. Záleží len na tom, akú nastavíte teplotu vyhasínania.

4.jpg
Foto: Shutterstock

Výkon podľa vašich potrieb

Výrobca OPOP svoj produktový rad splyňovacích kotlov na drevo H4EKO-D aktuálne rozširuje o vyššie výkony. Do menších domov sú určené kotly s výkonom 16 až 25 kW a pre väčšie objekty môžu majitelia voliť kotly v rozsahu 35 až 55 kW, ktoré budú čoskoro na trhu.

Informačný servis

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X