Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
+
Foto: ilustračné, NitraDen.sk, SH
6. júla 2023 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Cyklus troch výstav súčasných maliarok zavŕši úspešná umelkyňa Alexandra Geschwandtnerová

Poslednou výstavou obrazov v tomto roku v Ponitrianskom múzeu je ukážka z tvorby úspešnej slovenskej autorky pod názvom Promenáda mojím svetom.

Ponitrianske múzeum v Nitre pripravilo sériu troch výstav obrazov organizovaný pod kurátorskou taktovkou PhDr. Marty Hučkovej Kocianovej. Počas júla a augusta môžete obdivovať poslednú z výstav obrazov slovenských autoriek. Výstava Promenáda mojím svetom od úspešnej autorky Alexandry Geschwandtnerovej bude v múzeu dostupná od 7. júla do 20. augusta 2023.

Alexandra Geschwandtnerová je autorkou ilustrácií mnohých knižných titulov, ako napríklad Rozprávky o mojich kvetoch alebo Veľká kniha keltských povestí od slovenskej spisovateľky a novinárky Zuzany Kuglerovej.

Geschwandtnerová sa už od roku 1998 aktívne prezentuje v rámci individuálnych a kolektívnych výstav v Čechách, Taliansku, Nemecku, Luxembursku, Poľsku či Srbsku, kde bola jej tvorba korunovaná viacerými významnými cenami – napríklad na V. Medzinárodnom bienále miniatúry v Czestochowej v roku 2008, na XII. ročníku Internationale D´arte premio San Crispino v roku 2010 alebo na súťažnej výstave Luxemburg ART Prize, ktorej sa zúčastnila tento rok.

V roku 2021 sa autorsky prezentovala v Slovenskom dome v Prahe na výstave s názvom Od lásky ku siedmim. Z Ponitrianskeho múzea v Nitre putujú jej obrazy opäť ďalej, tentokrát do Slovenského inštitútu v Ríme. Diela autorky sú súčasťou galerijných i súkromných zbierok na Slovensku i v zahraničí.

Tvorba autorky vychádza a je blízka surrealizmu až hypperrealizmu. Rutinnou a bravúrnou kresebnosťou a maľbou vytvára kompozície nabité pozitívnou energiou. Výstavbu kompozície buduje premyslene, čím dosahuje vyváženosť i výpovednú hodnotu diela. Sprítomňuje ľudské príbehy, osudy smutné i šťastné. Rada siaha i do mytológie a náboženských tém a tieto nám približuje prostredníctvom príbehov v premenách času a priestoru, čo dokumentuje nielen jej maliarska, ale i ilustračná tvorba,“ napísala o Geschwandtnerovej kurátorka výstavy PhDr. Marta Hučková Kocianová.

Alexandra Geschwandtnerová je členkou umeleckej spoločnosti ARTEM v Bratislave a najstaršieho umeleckého spolku na Slovensku, Umeleckej besedy slovenskej, založenej v roku 1921 v Bratislave.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X