Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
++
Foto: NitraDen.sk, SH
15. februára 2022 Správy Nitra od NitraDen.skSITA Diskusia()

Cyklisti môžu dočasne jazdiť po pešej zóne. Ak budú zodpovední, mohlo by to tak zostať

Po dohode s krajským dopravným inšpektorátom ide o skúšku do konca tohto roku. Ak sa osvedčí, mohlo by sa z ústretovosti k cyklistom stať trvalé riešenie.

Po pešej zóne v Nitre budú môcť v tomto roku jazdiť aj cyklisti. Mesto Nitra získalo povolenie Krajského dopravného inšpektorátu v Nitre pre cyklistov na skúšobnú dobu do konca roka.  Ak by cyklisti jazdili po pešej zóne bezpečne, z dočasného by sa mohlo stať trvalé riešenie.

Mesto Nitra pripraví informačnú kampaň, v ktorej bude apelovať, aby cyklisti upravili spôsob jazdy v tejto časti mesta a boli ohľaduplnejší k chodcom, rodičom s kočíkmi či deťom.

Aj s prevádzkarmi zdieľaných kolobežiek máme jasnú dohodu, že na pešej zóne musia mať zníženú rýchlosť,“ podotkol primátor.

Celá šírka pešej

Pešia zóna bude po osadení príslušných dopravných značiek spoločným chodníkom pre chodcov aj cyklistov.

Bude fungovať podobne, ako v súčasnosti fungujú spoločné cestičky pre chodcov a cyklistov v iných častiach mesta, kde je zdieľaný pohyb cyklistov a chodcov. To znamená, že cyklisti budú môcť využívať celú šírku pešej zóny,“ hovorí dopravný inžinier Radovan Slávik.

Nitra teda nešla cestou vyznačenia koridoru pre cyklistov, pretože tí by podľa Slávika mohli nadobudnúť pocit, že v ňom môžu ísť neobmedzene rýchlo, a na druhej strane chodci by si neuvedomovali, že je to pás, do ktorého nemajú vstupovať. Šance na kolízie by pri takomto riešení boli podľa neho väčšie.

Iná cesta Nitry

Nitra sa v prípade cyklistov na pešej zóne vydala inou cestou, ako napríklad Trnava, ktorá je známa veľkou ústretovosťou k nemotorovým účastníkom dopravy.

V Trnave po rokoch zakázali vjazd cyklistom na pešiu zónu v júni 2020. V prípade porušenia zákazu hrozí osobe, ktorá sa priestupku dopustila, pokuta v blokovom konaní do 50 eur a v správnom konaní do 100 eur.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X