Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
CO kryt, úkryt
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA, Gettyimages - koláž Nitradeň
7. marca 2022 Správy Nitra od NitraDen.sk Diskusia()

CO kryty poslúžia ľuďom v Nitre ako ochrana v prípade vojny, sú na týchto uliciach

CO kryty patriace do majetku mesta Nitry sú súčasťou bytových domov vybudovaných v 50. a 60. rokoch.

Vojna na Ukrajine pretváva už viac ako týždeň a uvedomujeme si ju o to viac, pretože sa konflikt odohráva v susednej krajine. Cez slovenské hranice prešli už tisícky utečencov, ktorí hľadajú dočasnú pomoc vo forme ubytovania či materiálnej pomoci.

Väčšina Slovákov má obavy

Prieskum, ktorý sa konal od piatka 25. februára do utorka 1. marca na vzorke tisíc respondentov, zisťoval, ako Slováci vnímajú konflikt Ruska a Ukrajiny. Ako uvádza agentúra SITA, väčšina Slovákov má v súvislosti s vojnou obavy o seba a svojich blízkych.

Veľké obavy má 40,6 % respondentov, trochu obavy 40,2 % respondentov. Vôbec sa nebojí 19,2 % opýtaných. „Obavy pociťujú častejšie ženy. Respondenti, ktorí nesúhlasia s našim členstvom v NATO, odpovedajú častejšie, že obavy nemajú,“ uvádza sa v prieskume.

Čoho presne sa ľudia najviac obávajú? Na prvom mieste skončila ekonomická kríza ako dôsledok útoku Ruska na Ukrajinu (77,5 %), z rozpútania 3. svetovej vojny (72,6 %) a rozšírenia vojnového konfliktu na Slovensko (68,7 %). Menšie obavy prevládali z príchodu utečencov v dôsledku útoku Ruska na Ukrajinu (53,9 %).

Vojna za východnou hranicou vzbudila u ľudí chuť pomáhať. Až 61,7 % respondentov je ochotných utečencom pomôcť vecným darom. Finančne je ochotných prispieť 37,4 % opýtaných a dobrovoľníkmi by sa chcelo stať 39,9 % respondentov. Ďalších 26,3 % opýtaných by poskytlo ubytovanie a 9,6 % pomohlo s distribúciou jedla.

CO kryty v správe Nitry

Prípadného vojnového konfliktu sa obávajú aj obyvatelia Nitry. V diskusiách na sociálnych sieťach už padli otázky v súvislosti s CO krytmi v Nitre.

Ako informoval Henrich Varga z komunikačného oddelenia Mestského úradu v Nitre, CO kryty zaradené do majetku mesta sa nachádzajú v starej časti Nitry. Sú súčasťou bytových domov, ktoré boli vybudované v 50. a 60. rokoch.

„Prioritne sú určené pre osoby bývajúce v týchto domoch. Ich celkový stav je primeraný veku, dĺžka pobytu v týchto priestoroch v prípade kritickej situácii je časovo obmedzená, kryty poskytujú ochranu na nevyhnutný čas,“ opísal Varga.

Hovorca doplnil, že podľa zákona je právnická osoba povinná zabezpečiť pre svojich zamestnancov ukrytie. Ak by nastala situácia, ktorá by neumožnila z časových dôvodov uviesť úkryty do technickej pripravenosti, obyvatelia by museli využiť ochranné priestory budov.

Zoznam ulíc s CO krytmi v Nitre

V správe Nitry je celkovo 19 krytov. Nachádzajú sa na uliciach Štefánikova, Hodžova, Mostná, Pri Červenom kríži, Holého, Štúrova, Parkové nábrežie, Za Ferenitkou, Wilsonovo nábrežie a Fraňa Mojtu.

Tieto CO kryty by však nevedeli poskytnúť ochranu pre všetkých miestnych obyvateľov.Celková kapacita krytov je obmedzená, prijať dokážu časť obyvateľov uvedených lokalít,“ uzavrel hovorca.

Ako doplnilo Ministerstvo vnútra SR, na Slovensku sa nachádza 1500 odolných a plynotesných úkrytov, z toho je približne jedna štvrtina v Bratislave. Zaujímali sme sa aj o ďalšie CO kryty v Nitre, na otázku ministerstvo nereagovalo.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X