Čierny hrad sa nachádza v tajuplnom pohorí Tribeč, spája sa s ním stará povesť o kliatbe
Ak máte radi výlety, môžete navštíviť Čierny hrad v Nitrianskom kraji. Na hrade prebiehajú archeologické výskumy a konzervačné práce.
Čierny hrad nájdete v pohorí Tribeč, ktoré je známe pre tzv. Tribečský trojuholník, kde už dlhé roky miznú ľudia. Ak vás táto informácia neodradila, na zrúcaninu hradu je príjemná prechádzka.
História hradu
O minulosti hradu sa toho veľa nevie. Podľa nálezových materiálov sa predpokladá, že lokalita bola osídlená už v 9. storočí. Stredoveký kamenný hrad bol vybudovaný na prelome 13. a 14. storočia.
Hrad sa nachádzal mimo významných ciest v odľahlej lokalite, jeho výstavba súvisela zrejme s ryžovaním zlata v obci Zlatno. Čierny hrad bola najprv drevená pevnosť. Historici predpokladajú, že zánik kamennej stavby nastal na prelome 14. a 15. storočia.
Jedinou písomnou zmienkou o hrade je listina z roku 1516, v ktorej Forgáčovci žiadajú od kráľa právo ryžovať zlato na ich panstve Čierny hrad. Na hrade prebiehajú od roku 2006 rôzne archeologické a konzervačné práce.
Povesť o Čiernom hrade
Odvážny záchranca
Ako uvádza rádio Naše Slovensko, nitriansky hradný gróf Deda bol vášnivým poľovníkom a v lesoch bol pomaly častejšie ako doma. Najradšej poľoval pod Tribečom, pretože zver boli divokejšia a do cesty mu vbehli aj medvede, ktoré v nitrianskych lesoch neboli.
Jedného dňa ulovil medvieďa, no nestihol s ním ďaleko zájsť – medvedica mu bola v pätách. Keby nebolo Velika, celé sa to mohlo skončiť tragicky. Mladík grófa ošetril vo svojom dome a po niekoľkých dňoch odviezol na voze do Nitry.
Gróf sa chcel Velikovi odvďačiť a zdržal ho niekoľko dní u seba v meste. Mladíkovi padla do oka Dedova pekná neter Anna. Keďže nebol šľachtic, s Annou sa nemohol oženiť a vrátil sa domov.
Do Tribeča sa vybral poľovať i sám kráľ. Zviera mu poranilo koňa, vyhodil kráľa zo sedla a zachytila sa mu noha v strmeni. Keby opäť nebolo Velika, ktorý bol blízko a rýchlo odťal strmeň, kráľovi sa mohlo niečo stať. Po zotavení povýšil kráľ z vďaky mladíka do šľachtického stavu, daroval mu pozemok a 3 dediny.
Kliatba z úst rodiny
Správa sa doniesla k nitrianskemu grófovi, ktorý plánoval zvolať slobodných mužov zo šľachtických stavov, aby sa uchádzali o ruku jeho netere. Pozvali aj Velika a keďže mladému páru už nič nestálo v ceste, vystrojili im svadbu.
Mladomanželia bývali v obyčajnom dome. Anna chcela mať domov na hrade, ako sa na šľachticov patrí. Na stavbu hradu boli potrebné peniaze i povolenie od kráľa. Požiadali o finančnú pomoc Deda, no odmietol.
Peniaze získali nakoniec vďaka ryžovaniu zlata, ktoré sa dalo získať v jednej z dedín patriacich páru. Do ryžovania sa zapojili muži, ženy i deti a na zbieranie žatvy neostali takmer žiadne voľné páry rúk. Otec Velika naliehal, aby sa venovalo aj žatve, jeho syn však odmietol. Otec sa nahneval a preklial Velika a Annu, že keď im je zlato prednejšie ako chlieb, hrad nikdy nedostavajú a zlato si neužijú.
Velikov otec krátko po vyslovení kliatby zomrel. Po jeho smrti sa spustili dažde trvajúce niekoľko mesiacov, čo neprospelo žatve. Na jar začali budovať hrad. Lenže čo v týždni postavili, našli za niekoľko dní zbúrané. Kamene boli čoraz viac sfarbené dočierna a začalo sa povrávať, že tam riadia pekelné sily. Hrad Velik a Anna nikdy nedokončili, podarilo sa to až ich vnúčatám.
Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.
K téme
Témy
Najčítanejšie za týždeň
Neprehliadnite
Máte tip na článok? Napíšte nám TU
Sledujte novinky z Nitry na:
Facebooku NitraDen.sk
Instagrame @nitraden.sk
...alebo ich odoberajte cez e-mail: