Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Čierny hrad, Nitriansky kraj
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Facebook/ Turistická skupina NR, Dana Lauková - koláž Nitradeň
26. februára 2022 Zaujímavosti od NitraDen.sk Diskusia()

Čierny hrad sa nachádza v tajuplnom pohorí Tribeč, spája sa s ním stará povesť o kliatbe

Ak máte radi výlety, môžete navštíviť Čierny hrad v Nitrianskom kraji. Na hrade prebiehajú archeologické výskumy a konzervačné práce.

Čierny hrad nájdete v pohorí Tribeč, ktoré je známe pre tzv. Tribečský trojuholník, kde už dlhé roky miznú ľudia. Ak vás táto informácia neodradila, na zrúcaninu hradu je príjemná prechádzka.

História hradu

O minulosti hradu sa toho veľa nevie. Podľa nálezových materiálov sa predpokladá, že lokalita bola osídlená už v 9. storočí. Stredoveký kamenný hrad bol vybudovaný na prelome 13. a 14. storočia.

Hrad sa nachádzal mimo významných ciest v odľahlej lokalite, jeho výstavba súvisela zrejme s ryžovaním zlata v obci Zlatno. Čierny hrad bola najprv drevená pevnosť. Historici predpokladajú, že zánik kamennej stavby nastal na prelome 14. a 15. storočia.

Jedinou písomnou zmienkou o hrade je listina z roku 1516, v ktorej Forgáčovci žiadajú od kráľa právo ryžovať zlato na ich panstve Čierny hrad. Na hrade prebiehajú od roku 2006 rôzne archeologické a konzervačné práce.

Povesť o Čiernom hrade

Odvážny záchranca

Ako uvádza rádio Naše Slovensko, nitriansky hradný gróf Deda bol vášnivým poľovníkom a v lesoch bol pomaly častejšie ako doma. Najradšej poľoval pod Tribečom, pretože zver boli divokejšia a do cesty mu vbehli aj medvede, ktoré v nitrianskych lesoch neboli.

Jedného dňa ulovil medvieďa, no nestihol s ním ďaleko zájsť – medvedica mu bola v pätách. Keby nebolo Velika, celé sa to mohlo skončiť tragicky. Mladík grófa ošetril vo svojom dome a po niekoľkých dňoch odviezol na voze do Nitry.

Gróf sa chcel Velikovi odvďačiť a zdržal ho niekoľko dní u seba v meste. Mladíkovi padla do oka Dedova pekná neter Anna. Keďže nebol šľachtic, s Annou sa nemohol oženiť a vrátil sa domov.

Do Tribeča sa vybral poľovať i sám kráľ. Zviera mu poranilo koňa, vyhodil kráľa zo sedla a zachytila sa mu noha v strmeni. Keby opäť nebolo Velika, ktorý bol blízko a rýchlo odťal strmeň, kráľovi sa mohlo niečo stať. Po zotavení povýšil kráľ z vďaky mladíka do šľachtického stavu, daroval mu pozemok a 3 dediny.

Kliatba z úst rodiny

Správa sa doniesla k nitrianskemu grófovi, ktorý plánoval zvolať slobodných mužov zo šľachtických stavov, aby sa uchádzali o ruku jeho netere. Pozvali aj Velika a keďže mladému páru už nič nestálo v ceste, vystrojili im svadbu.

Mladomanželia bývali v obyčajnom dome. Anna chcela mať domov na hrade, ako sa na šľachticov patrí. Na stavbu hradu boli potrebné peniaze i povolenie od kráľa. Požiadali o finančnú pomoc Deda, no odmietol.

Peniaze získali nakoniec vďaka ryžovaniu zlata, ktoré sa dalo získať v jednej z dedín patriacich páru. Do ryžovania sa zapojili muži, ženy i deti a na zbieranie žatvy neostali takmer žiadne voľné páry rúk. Otec Velika naliehal, aby sa venovalo aj žatve, jeho syn však odmietol. Otec sa nahneval a preklial Velika a Annu, že keď im je zlato prednejšie ako chlieb, hrad nikdy nedostavajú a zlato si neužijú.

Velikov otec krátko po vyslovení kliatby zomrel. Po jeho smrti sa spustili dažde trvajúce niekoľko mesiacov, čo neprospelo žatve. Na jar začali budovať hrad. Lenže čo v týždni postavili, našli za niekoľko dní zbúrané. Kamene boli čoraz viac sfarbené dočierna a začalo sa povrávať, že tam riadia pekelné sily. Hrad Velik a Anna nikdy nedokončili, podarilo sa to až ich vnúčatám.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X