Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nitra energie prispevok.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages - koláž NitraDen.sk

Chce si mesto si kupovať voličov pred voľbami? Plánuje prispieť 10 eurami na energie

Pokiaľ to poslanci mysleli s desaťeurovým príspevkom pre všetkých obyvateľov vážne, budú musieť nájsť v mestskom rozpočte viac ako trištvrte milióna eur.

Primátor Nitry Marek Hattas podpísal uznesenie mestského zastupiteľstva, ktorým poslanci uložili prednostovi Mestského úradu v Nitre pripraviť rozpočtové opatrenie so zámerom vyčleniť takmer 770-tisíc eur na čiastočné zmiernenie dopadov nárastu cien energií pre obyvateľov Nitry.

Potvrdil to hovorca nitrianskej radnice Tomáš Holúbek s tým, že primátor podpísal všetky uznesenia z marcového rokovania zastupiteľstva.

Financie v rozpočte

Primátor Hattas však pripomína, že pokiaľ to poslanci mysleli s desaťeurovým príspevkom pre všetkých obyvateľov vážne, budú musieť nájsť v mestskom rozpočte viac ako trištvrte milióna eur.

Nebude to však jednoduché, rozpočet bol odsúhlasený v decembri 2021 a s takouto mimoriadnou čiastkou nerátal. Rozpočet je vyrovnaný, to znamená, že všetky príjmy vykrývajú všetky výdavky,“ dodal Hattas.

Pre všetkých obyvateľov

S návrhom vyčleniť pre všetkých obyvateľov mesta s trvalým pobytom čiastku 10 eur na preklenutie negatívneho vplyvu zvýšenia energií prišla dvojica poslancov Miloš Dovičovič a Ján Greššo.

Podľa vysvetlenia Dovičoviča po vyčlenení finančných prostriedkov príde na rad druhý krok, ktorým bude rozhodnutie, ako tieto peniaze prerozdeliť obyvateľom.

Neznamená to podľa neho, že každý dostane automaticky desať eur. Niektorí poslanci o návrhu hovorili ako o predvolebnom populizme.

Myšlienka pomoci

Hattas myšlienku pomôcť obyvateľom mesta na jednej strane ocenil, na druhej strane podotkol, že ide o rozdávanie „helikoptérových“ peňazí.

Pripomenul tiež, že čiastka 83 centov na mesiac sa v prípade zdražovania tepla a ďalších energií míňa účinku.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X