Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Aids hiv červená stužka testovanie den boja proti aids prevencia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
28. novembra 2022 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA Diskusia()

Blíži sa Svetový deň boja proti HIV/AIDS, stále sa môžete dať bezplatne testovať

Bezplatné vyšetrenie krvi je v ich poradniach dostupné celoročne.

Európsky týždeň testovania sa konal týždeň pred Svetovým dňom boja proti HIV/AIDS, ktorý pripadá na 1. decembra. V týchto dňoch sa preto intenzívnejšie ponúka bezplatné a anonymné testovanie na HIV a vírusovú hepatitídu typu B a C.

Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) preto vyzýva verejnosť, aby využila bezplatnú možnosť testovania. Testovanie na HIV ponúka okrem Nitry aj 10 ďalších regionálnych úradov verejného zdravotníctva, pričom bezplatné vyšetrenie krvi je v ich poradniach dostupné celoročne.

Dôležité čo najskôr začať liečbu

Osoby, ktoré mali rizikový sexuálny kontakt alebo intravenózne užívajú drogy, by testovanie nemali odkladať. V súčasnosti je podľa ÚVZ SR už infekcia HIV veľmi dobre liečiteľná, ale stále ide o nevyliečiteľné ochorenie. Po zistení HIV pozitivity je dôležité čo najskôr začať liečbu.

Účinná prevencia, včasná diagnostika, dôkladná a kontrolovaná liečba ľuďom s HIV umožňuje viesť dlhý život,“ konštatuje ÚVZ SR. Poradne k problematike HIV/AIDS, v ktorých sa poskytujú osobné konzultácie s možnosťou bezplatného odberu krvi na vyšetrenie anti-HIV protilátok, sú zriadené v 11 regionálnych úradoch verejného zdravotníctva.

Medzi nimi je Nitra a v týchto ďalších: v Banskej Bystrici, Košiciach, Prešove, Trenčíne, Žiline, Martine, Dolnom Kubíne, Liptovskom Mikuláši, Nových Zámkoch a v Žiari nad Hronom.

Svetový deň boja proti AIDS

V roku 2022 bolo v poradniach vykonaných 287 telefonických a 294 osobných konzultácii. Poradňu navštívilo 238 klientov, z toho bolo vykonaných 232 vyšetrení anti-HIV protilátok.

Anonymné a bezplatné testovanie spolu s poradenstvom ponúka tiež Národné referenčné centrum pre prevenciu HIV/AIDS na Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave a niektoré mimovládne organizácie. Testovanie vykonávajú tiež niektoré oddelenia klinickej mikrobiológie. O odber krvi na testovanie je možné požiadať aj svojho všeobecného lekára.

Svetový deň boja proti AIDS si každoročne pripomíname 1. decembra pripnutím červenej stužky, čím vyjadrujeme solidaritu s ľuďmi trpiacimi infekciou HIV alebo ochorením AIDS.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X