Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
alergia-nadcha-alergeny-gettyimages.jpg
Foto: ilustračné, gettyimages
3. júla 2020 Správy Nitra od NitraDen.skSITA Diskusia()

Alergici, pripravte sa: V Nitre namerali zvýšené denné koncentrácie peľu tráv

Najvyššie denné koncentrácie peľu tráv zachytila aj monitorovacia stanica v Nitre.

Výrazná zrážková činnosť počas celého uplynulého týždňa prispievala k lokálnemu poklesu denných koncentrácií peľu v ovzduší. Napriek tomu na celom území Slovenska dominoval v ovzduší peľ slabšie alergizujúcej pŕhľavy spolu so silne alergizujúcim peľom tráv z čeľade lipnicovitých.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Mária Tolnayová, tento stav bude pokračovať aj v najbližších dňoch, pričom vplyvom tepla a vysokej vzdušnej vlhkosti enormne narastá aj denná koncentrácia spór húb (plesní).

Najviac v Nitre

Najvyššie denné koncentrácie peľu tráv zachytila monitorovacia stanica v Nitre, ale aj v Žiline, v Banskej Bystrici a v Bratislave. Peľ pŕhľavy vo vyšších koncentráciách zachytili v Žiline, v Bratislave a v Banskej Bystrici.

V ovzduší sme ešte zachytili v menších množstvách peľ pajaseňa, gaštanu, lipy a bazy. Z bylín to bol peľ astrovitých, mrkvovitých, mrlíkovitých rastlín, skorocelu a štiavu. Spóry húb (plesní) boli zastúpené najmä rodmi Cladospórium a Alternária. Vplyvom tepla a vysokej vzdušnej vlhkosti došlo aj u Alternárie k výraznému nárastu denných koncentrácií,“ konštatovala Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie RÚVZ v Banskej Bystrici, pod ktoré spadá aj koordinácia peľovej informačnej služby v SR.

Pele tráv a pŕhľavy

Tieto a najbližšie dni budú v znamení pokračujúceho obdobia s významným zastúpením peľu tráv z čeľade lipnicovitých a slabšie alergizujúcej pŕhľavy.

Peľ tráv z čeľade lipnicovitých dosiahne alergologicky významné koncentrácie dokonca na väčšine územia Slovenska. Opäť sa zvýšia denné koncentrácie peľu slabšie alergizujúcej pŕhľavy. V ovzduší sa okrem peľu spomenutých druhov bude vyskytovať peľ pajaseňa, gaštanu, bazy, lipy, skorocelu, štiavu, astrovitých, mrkvovitých a mrlíkovitých rastlín.

Podľa Lafférsovej pokles denných hladín peľu bude výrazne ovplyvňovaný búrkovou činnosťou. Na druhej strane teplo a vysoká vzdušná vlhkosť prispievajú k enormnému nárastu denných koncentrácií spór húb (plesní).

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X