Už tento víkend prichádza zmena času. Prečo stále posúvame hodinky?
Tento víkend nás čaká posun z letného na zimný čas. Hodiny si posunieme o hodinu späť, čo nám umožní o hodinu dlhší spánok. Pozrite sa na históriu zmien času a na dôvody, prečo sa tento zvyk stále uplatňuje.
Tento víkend sa na Slovensku opäť posunieme z letného na zimný čas. V noci zo soboty na nedeľu, konkrétne sa čas o 3.00 posunie o hodinu späť na 2.00 hod., čo pre mnohých znamená extra hodinu spánku. Slovensko pritom, rovnako ako ostatné krajiny Európskej únie, pokračuje v sezónnych zmenách času, hoci diskusie o ich zrušení sú stále aktuálne.
Vedeli ste, že zmenu času v Európe zaviedli prvýkrát počas prvej svetovej vojny? V prípade Slovenska sa tento systém uplatňuje nepretržite od roku 1979, pôvodne s cieľom znížiť energetické náklady.
Dnes však energetický úžitok nie je tak výrazný a hlavným argumentom je efektívne využitie denného svetla v letných mesiacoch. V zime zase skorší západ slnka umožňuje lepšie využitie ranného svetla.
Diskusia o zrušení zmien ožila v roku 2019 aj v Európskom parlamente, ktorý schválil smernicu na ukončenie sezónnych zmien času. Posledné posúvanie hodín malo byť naplánované na rok 2021.
Krízy ako pandémia COVID-19 a vojna na Ukrajine však posunuli toto rozhodnutie na neurčito, a tak každoročné posúvanie hodín zatiaľ pokračuje. Najskôr by k jeho zrušeniu mohlo dôjsť v roku 2026, ak sa členské krajiny dokážu dohodnúť na definitívnom čase, ktorý budú používať.
Zaujímavé je, že striedanie času platí len v niektorých krajinách, ako sú štáty EÚ, zatiaľ čo v Bielorusku, Rusku či na Islande tento zvyk neexistuje. Odborníci dnes upozorňujú na možné zdravotné následky zmeny času, ktorá môže narušiť prirodzený biorytmus a ovplyvniť kvalitu spánku.
Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.
K téme
Témy
Najčítanejšie za týždeň
Neprehliadnite
Máte tip na článok? Napíšte nám TU
Sledujte novinky z Nitry na:
Facebooku NitraDen.sk
Instagrame @nitraden.sk
...alebo ich odoberajte cez e-mail: