Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hodiny
ilustračné: pixabay.com
26. októbra 2018 Zaujímavosti od NitraDeň.skNitraDeň.sk Diskusia()

Cez víkend prejdeme na zimný čas, nezabudnite si posunúť ručičky hodiniek. Tentoraz sa posunú takto

Zmena času je stále aktuálna, a tak vám pripomíname, aby ste si najbližší víkend nezabudli posunúť ručičky hodiniek.

K zmene času dôjde v noci zo soboty na nedeľu, kedy prejdeme na zimný čas. Konkrétne sa ručičky hodiniek budú posúvať v nedeľu 28. októbra, a to o 03.00 hod., kedy si ručičky posunieme o hodinu späť, čiže na čas 02.00 hod.

Prvýkrát sa na slovenskom území objavilo striedanie letného a zimného času v roku 1916, vtedy sme boli ešte súčasťou Rakúsko-Uhorska.

Každoročnou pravidelnosťou sa však striedanie časov stalo až od roku 1979. Mnohí ľudia sú proti zmene času, niektorým takéto striedanie neprekáža.

Podľa niektorých patrí k výhodám striedania letného a zimného času napríklad efektívnejšie využitie denného svetla, kedy je v produktívnom čase viac svetla. K ďalším výhodám niektorí priraďujú posunutie súmraku na menej exponovaný čas, ktorý štatisticky znižuje počet dopravných nehôd.

Odporcovia striedania časov argumentujú narušením ľudského biorytmu. Striedanie času môže mať na niektorých, najmä na citlivejších či starších ľudí, aj ďalší neželaný dopad. Môžu byť napríklad zmätení či nervózni.

K nevýhodám striedania času sa priraďuje aj problém s komunikáciou, respektíve cestovaním medzi krajinami, kde k zmene času nedochádza.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X