Nitrianska univerzita spolupracuje s ministerstvom vnútra: Poukazujú na spolupatričnosť s Ukrajinou
Téma vojnového konfliktu na Ukrajine je často zneužitá za účelom šírenia propagandy a nenávisti.
Poukázať na integráciu ukrajinských utečencov aj ich prínos pre Slovensko je cieľom komunikačnej kampane, ktorú odštartovalo Ministerstvo vnútra SR spolu so študentmi Univerzity Konštatntína Filozofa (UKF) v Nitre na sociálnej sieti.
Šéf rezortu Roman Mikulec doplnil, že chcú priblížiť ukrajinské zvyky a kultúru, ale aj spoločenský a ekonomický prínos odídencov pre slovenskú spoločnosť. Kampaň na sociálnych sieťach ministerstva vnútra vznikla v spolupráci s nitrianskou Katedrou masmediálnej komunikácie a reklamy.
Autormi mediálnych výstupov sú študenti magisterského stupňa. Vytvárané boli pod záštitou Inkubátora multimediálnej digitálnej produkcie zriadeného na filozofickej fakulte UKF v Nitre. Rezort vnútra o tom informoval v tlačovej správe.
Prínosy Ukrajincov
Téma vojnového konfliktu na Ukrajine je často zneužitá za účelom šírenia propagandy a nenávisti. V spolupráci s akademickým sektorom chcú preto bojovať proti hoaxom a dezinformáciám o ruskej agresii na Ukrajine aj tým, že poukážu na prínosy Ukrajincov a ukrajinskej kultúry pre Slovensko.
„Naši východní susedia sú na Slovensku už prirodzenou súčasťou, a preto sme sa rozhodli sprostredkovať verejnosti uhly pohľadov, ako sa im v našej krajine darí, pomôcť tiež spoznať ich zvyky či tradície,“ vysvetlila riaditeľka Tlačového odboru Kancelárie ministra vnútra Zuzana Eliášová.
Kampaň na sociálnych sieťach
Kampaň vznikala v rámci predmetu public relations. Supervízorkou bola docentka Lucia Spálová, externú supervíziu poskytli profesorka Amiee Shelton z Roger Williams University, čestná prezidentka Českej marketingovej spoločnosti docentka Jitka Vysekalová a novinár denníka N Vladimír Šnídl.
Výstupy majú podobu krátkych videí, podcastov, ale aj infografík. Na sociálnych sieťach rezortu vnútra budú uverejňované počas januára a februára.
„Tvoria zmes slovenských a ukrajinských respondentov, z ktorých každý reprezentuje nezastupiteľnú časť spoločnosti. Okrem uznávanej etnologičky v rámci rozhovorov svoje vstupy poskytla napríklad aj pracovníčka archívu v Prešove či učiteľka slovenčiny pre Ukrajincov,“ uviedla jedna z autoriek.
Spolupráca so študentmi
Z pohľadu ministerstva je spolupráca so študentmi podstatná nielen pre získavanie praktických skúseností, ale aj pre rozvoj občianskeho povedomia a hlásenia sa k hodnotám demokracie.
„Filozofické fakulty vždy plnili úlohu strážcov demokracie a podporovali rozvoj kritického myslenia, výsledky spolupráce budú rezonovať aj v následnej mediálnej praxi študentov a pomáhajú scitlivovať verejný diskurz o aktuálnych témach,“ povedala docentka Spálová.
Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.
K téme
Témy
Najčítanejšie za týždeň
Neprehliadnite
Máte tip na článok? Napíšte nám TU
Sledujte novinky z Nitry na:
Facebooku NitraDen.sk
Instagrame @nitraden.sk
...alebo ich odoberajte cez e-mail: