Tribečský trojuholník v Nitrianskom kraji je dodnes opradený záhadami, bez stopy v ňom miznú ľudia
Slovensko má taktiež svoj Bermudský trojuholník, alebo skôr štvoruholník.
Ak ste čítali knihu Trhlina od Jozefa Kariku alebo videli film s rovnakým názvom, zrejme tušíte, o aké miesto ide. A pokiaľ nie, dnes sa dozviete viac o záhadných lesoch.
Vyznačenie záhadného miesta
Bermudský trojuholník v Atlantickom oceáne fascinuje mnohých. Nachádza sa medzi Bermudami, Portorikom a Floridou. Je spájaný s neobjasnenými zmiznutiami lodí či lietadiel. Slovensko má náprotivok Bermudského trojuholníka a sú ním lesy v pohorí Veľký Tribeč.
Niektorí volajú toto miesto Tribečský trojuholník, no po správnosti by to mal byť skôr Tribečský štvoruholník. K zmiznutiam ľudí dochádza už desiatky rokov medzi štyrmi mestami – Nitrou, Topoľčanmi, Zlatými Moravcami a Partizánskym.
Akoby sa po nich zľahla zem
Ako uvádza web ekokrajina.com, najstarší prípad zmiznutia pochádza z roku 1929. Bez stopy zmizol lesník Štefan, keď obhliadal lesnú zver. Lesníci by sa mali dobre vyznať v lesoch, keďže sa po nich často pohybujú a aj to je jeden z dôvodov, prečo nad Štefanovým zmiznutím visí dodnes veľa otáznikov. Nikdy sa nenašli ani jeho pozostatky.
Ďalší známy prípad zmiznutia sa odohral o rok neskôr a týka sa mladej Márie. Cez les sa chcela dostať do obce Zlatno, nikdy do svojho cieľa však nedorazila.
V roku 1966 našiel lesník za obcou Jelenec auto s bratislavským EČV. Majiteľmi auta boli manželia Ján a Alena. Polícia ich nevedela nájsť a o páre nič netušila ani rodina. Hoci bolo po nich vyhlásené aj celoštátne pátranie, ich osud je dodnes nejasný.
Stratení sa našli
V roku 1939 sa stratil robotník Baťových závodov Walter. Svojim kolegom spomenul, že sa ide poprechádzať do lesov. V práci Walterovu neprítomnosť niekoľko týždňov nikto neriešil. Hľadanie sa začalo až po 4 týždňoch, keď na nezvestného Waltera upozornila jeho manželka.
Zvrat v prípade nastal po takmer štyroch mesiacoch. Walter sa našiel na poli pri Zlatých Moravciach. Bol takmer v bezvedomí a na tele mal ťažké popáleniny. Pre pretrvávajúce psychické problémy musel byť umiestnený v ústave a so svojím okolím nevedel komunikovať.
Počas zimy 2011 sa stratila v lesoch iba 20-ročná Lucia zo Zlatna. Pátrali po nej policajti, rodina aj dobrovoľníci. Lucia sa po dvoch dňoch vrátila domov. Na rukách mala rezné rany a vysvetlila ich tým, že sa pokúsila o samovraždu.
Marek sa v obci Skýcov v roku 2017 zúčastnil zábavy a odchádzal z nej v nedeľu ráno. Viac ako deň bol nezvestný. Marek sa našiel asi 700 metrov od miesta zábavy pri potoku a bol dezorientovaný, museli ho hospitalizovať v nitrianskej nemocnici. O tri dni neskôr hovorkyňa nemocnice uviedla, že mladík je v stave klinickej smrti.
Neexistuje jasné vysvetlenie
Hoci vyšla kniha, film a existuje aj dokumentácia stretných osôb, nikto nedokázal objasniť, prečo sa v týchto lesoch ľudia strácajú a sú dezorientovaní.
Z vyššie uvedených prípadov je možné konštatovať, že ľudia sa strácajú prevažne v zimných mesiacoch od novembra do februára. Počas rokov v lese stratilo orientáciu mnoho turistov a hubárov.
Možným vysvetlením môže byť aj povrch miesta. Nachádzajú sa v ňom dutiny, neprebádané jaskyne i bane, v ktorých sa kedysi ťažilo. Keď nasneží a skôr sa stmieva, pri nepozornosti môže niekto spadnúť do tmavých otvorov a navždy v nich uviazne.
Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.
K téme
Témy
Najčítanejšie za týždeň
Neprehliadnite
Máte tip na článok? Napíšte nám TU
Sledujte novinky z Nitry na:
Facebooku NitraDen.sk
Instagrame @nitraden.sk
...alebo ich odoberajte cez e-mail: