Deti v Ivanke pri Nitre mali neobyčajný úlovok, chytili piraňu, ktorá merala takmer pol metra
Ako informovala Chránená krajinná oblasť Ponitrie na svojom profile cez sociálnu sieť Facebook, v piatok 31. augusta sa deťom z Ivanky pri Nitre podaril neobyčajný úlovok. Tie totižto podľa slov CHKO Ponitire chytili zrejme najväčšiu ulovenú piraňu u nás.
Chytená piraňa merala bez chvostovej plutvy 44 centimetrov. „Otázne je, či do takýchto rozmerov narástla v zajatí, alebo v rieke mala dobré životné podmienky,“ uviedlo CHKO Ponitrie. Nakoľko išlo o nepôvodný cudzokrajný druh ryby, ktorý si ľudia spájajú s hororovými príbehmi o tom, že pirane sú schopné zožrať človeka, tento nález vyvolal v obci rozruch a Chránená krajinná oblasť Ponitrie bola kontaktovaná v súvislosti s jej odchytom.
„V minulosti niekoľko takýchto rýb už v slovenských vodách bolo chytených. Ide o živočíchy pôvodom z juhoamerickej Amazónie, ktoré do našej prírody nepatria. Tento druh ryby sa v našich prírodných podmienkach rozmnožovať nemôže,“ napísalo CHKO Ponitrie.
Ako sa ďalej CHKO Ponitire vyjadrilo, do rieky ju, pravdepodobne, vypustil nejaký chovateľ. Tomu zrejme v domácom prostredí akvária priveľmi narástla a nakoľko sa u nej začal prejavovať bakteriálny rozpad plutiev, je možné, že majiteľ sa jej takýmto spôsobom zbavil.
„V Južnej Amerike žije cez tridsať druhov piráň. Ulovená piraňa je rastlinožravý druh, ktorý patrí medzi najbežnejšie chované druhy u nás v zajatí,“ pokračovalo CHKO Ponitire. Ako ďalej uviedlo, väčšina druhov piráň sa živí drobnými rybami, kôrovcami, mŕtvolami, hmyzom, rastlinami či ovocím.
„Iba niektoré druhy, napríklad piraňa tmavá alebo piraňa obyčajná, napadajú aj teplokrvné živočíchy a sú nebezpečné aj pre ľudí. Aj tu je však priame ohrozenie skôr vzácnosťou. Relatívne bezpečné je obdobie dažďov, keď hladina obidvoch veľtokov Amazonky a Orinoka stúpne až o pätnásť metrov a zatopí rozsiahle oblasti pralesa. Vtedy sa môžete člnom prechádzať medzi korunami stromov, a kde predtým hniezdili vtáky, plávajú zrazu ryby. Pre piraňu je všade dostatok potravy. Nemajú dôvod k agresivite ,“ uviedla Chránená krajinná oblasť Ponitrie na sociálnej sieti.
Ako na záver dodalo CHKO Ponitrie: „Správy o zvyklosti, že pri preháňaní stáda cez rieku, pastieri obetujú najslabšiu kravu, a pokým ju pirane ohlodávajú, rýchlo preženú ostatné kravy, sa dostali aj do serióznych cestopisov a populárno-vedeckých kníh. Skutočnosť je však celkom iná.“
Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.
K téme
Témy
Najčítanejšie za týždeň
Neprehliadnite
Máte tip na článok? Napíšte nám TU
Sledujte novinky z Nitry na:
Facebooku NitraDen.sk
Instagrame @nitraden.sk
...alebo ich odoberajte cez e-mail: