Tohtoročné archeologické výskumy priniesli mnohé prekvapivé objavy
Poklad mincí aj železných predmetov, zvláštny hrob šamana i nečakane zachované stredoveké príbytky – to všetko sa podarilo nájsť archeológom počas tohtoročných výskumov na Slovensku.
Pozoruhodný nález objavili pri výskume na ploche, kde sa bude stavať cestná infraštruktúra pre Jaguar Land Rover a priemyselný park v Nitre. Podarilo sa im nájsť kostru človeka z doby bronzovej, ktorý bol pravdepodobne šamanom. Nebol pochovaný v štandardnom hrobe, ale jeho telo bolo uložené v zásobnej jame, ktorá slúžila na uskladnenie potravín.
„Po ukončení svojej funkcie bola jama čiastočne zasypaná a potom tam bol vhodený alebo uložený, to nevieme celkom presne, človek, ktorý ležal na bruchu. Pri ušiach mal bronzové ozdoby, ktoré boli spájané celým radom drobných dutých kostičiek,“ povedala vedecká tajomníčka Archeologického ústavu v Nitre Klaudia Daňová. Archeológovia predpokladajú, že ide o kosti hydiny, ale s istotou to určia až následné analýzy. „Ozdoby sú nezvyčajné, zatiaľ k nim nemáme analógiu,“ podčiarkla Daňová a dodala, že neštandardný je aj spôsob uloženia nebožtíka na brucho.
Našli poklad
Hromadný nález železných predmetov z 9. storočia objavili archeológovia v Bojnej v okrese Topoľčany, ukrytý bol v slovanskej peci. Jeho súčasťou bolo 36 hrivien – slovanských železných platidiel, zubadlo z konského postroja aj dva kľúče. Okrem toho sa archeológom tento rok podarilo nájsť aj ďalší poklad. Nad Lučivnianskou jaskyňou našli malý rozbitý džbánik, v ktorom bolo 870 strieborných a strieborno-medených mincí. V poklade boli zastúpené uhorské, rakúske, tirolské, štajerské, české, sliezske platidlá a tiež mince salzburských a vratislavských biskupov. Najstaršie mince sú z roku 1665, najmladšie pochádzajú z čias vlády Karola VI. z roku 1733.
V Spišskej Novej Vsi archeológovia preskúmali pohrebisko zo staršej doby bronzovej. V kostrových hroboch našli okrem rôznych bronzových predmetov aj tisíce fajansových korálikov, ktoré tvorili súčasť vtedajšieho odevu. Pokračoval tiež výskum zaniknutej stredovekej dediny s opevneným kostolom v lokalite Štrba – Šoldov. Kostol s opevnením je už dnes prezentovaný verejnosti a teší sa záujmu zo strany turistov. V budúcnosti by archeológovia chceli zrekonštruovať aj niektorý z objavených príbytkov. „Tento rok sme pokračovali vo výskume zaniknutej dediny, kde sme našli vo výbornej kvalite zachované príbytky, ktoré boli skonštruované zvláštnym spôsobom – ku kamennej stene bola predsadená drevená stena,“ povedal riaditeľ Archeologického ústavu v Nitre Matej Ruttkay. Zachované drevá dnes už konzervujú odborníci. Nálezy pochádzajú z 13. až 15. storočia.
Výskumy na hradoch
Nečakané objavy priniesli aj výskumy slovenských hradov. Tento rok prebiehali na hradoch Lietava, Revište, Šášov, Modrý Kameň, Čabraď, Fiľakovo, Divín, ale aj na Bratislavskom hrade. Veľkým prekvapením bol objav stredovekej brány na hrade Vinné, ktorá spolu s hradbou a trojuholníkovou vežou patrila k najstaršej stavebnej fáze hradu budovanej medzi rokmi 1260 – 1270. Ide o jednu z najlepšie zachovaných – neporušených brán z 13. storočia v strednej Európe. Nové poznatky priniesol tento rok aj výskum na Pustom hrade pri Zvolene. Ukázalo sa, že mnohé architektúry na Hornom hrade, o ktorých sa myslelo, že sú z 15. storočia, sú z 13. storočia. „Predstavuje to veľký zlom v poznaní tohto hradu,“ skonštatoval Ruttkay.
Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.
K téme
Témy
Najčítanejšie za týždeň
Neprehliadnite
Máte tip na článok? Napíšte nám TU
Sledujte novinky z Nitry na:
Facebooku NitraDen.sk
Instagrame @nitraden.sk
...alebo ich odoberajte cez e-mail: