Nevidiaci si môžu Stonehenge alebo Akropolu ohmatať rukou
Nevidiaci v Nitre získali cez NATO Charity Bazaar peniaze na výrobu miniatúr svetových a slovenských stavieb aj na vynovenie priestorov, v ktorých sú umiestnené.
NITRA 19. júla – Nevidiaci ľudia v Nitre majú možnosť spoznať svetové ale aj slovenské stavebné pamiatky prostredníctvom miniatúr. Sú umiestnené v priestoroch neziskovej organizácie SINA Nitra na sídlisku Klokočina na Nedbalovej ulici. Dali ich vyrobiť v Čechách na 3D tlačiarni a je to jediná takáto kolekcia na Slovensku. Šesť miniatúr je k dispozícii nevidiacim a slabozrakým, ktorí zavítajú do mesta pod Zoborom a môžu tak fyzicky zistiť, ako niektoré pamiatky vyzerajú. Medzi nimi je anglický Stonehenge, aténska Akropola, parížsky Víťazný oblúk, bruselské Atomium ale aj Oravský hrad a drevená zvonica vo Východnej.
„Peniaze sme získali prostredníctvom projektu z nadačného fondu NATO Charity Bazaar a vybrali si nás na internete. Spracovali sme projekt, ktorého súčasťou bola výroba miniatúr ale aj vybavenie našich priestorov vhodnými skrinkami a zariadením, ktoré je prispôsobené nevidiacim a celkovo sme tak získali 7 500 eur, za ktoré sme nakúpili aj stoly a skrinky s oblými hranami a posuvnými dvierkami, stoličky a kuchynskú linku, na ktorej sú pre lepšiu orientáciu jednotlivé skrinky označené podľa toho, čo sa v nich nachádza,“ informoval riaditeľ neziskovej organizácie SINA Nitra Jozef Zbranek.
Vynovené priestory a miniatúry si chvália všetci, ktorí sem prichádzajú, aby tu trávili svoj voľný čas. „Samozrejme že je to výborná vec, lebo všetko tu už bolo v dezolátnom stave a teraz je to tu oveľa príjemnejšie a bezpečnejšie, nemusím sa báť, že do niečoho narazím a hlavne je tu akoby viac priestoru, lebo je to z odľahčených materiálov a vieme tak nábytok ľahšie premiestniť,“ hovorí Anna Verešová z Nitry. Teší sa aj na miniatúry, ktoré si postupne rukami prejde a najlepšie vtedy, keď jej detaily bude niekto vidiaci zároveň opisovať.
Aj Jozefovi Zbranekovi pomohli miniatúry konečne spoznať skutočný tvar pamiatok. „Keďže čiastočne vidím, tak napríklad Akropolu som vždy vnímal na fotografiách akoby s bielou strieškou a až teraz som zistil, že je to komplex budov, ktoré nie sú prestrešené,“ hovorí Zbranek. Zároveň dopĺňa, že by chceli dať vyrobiť aj ďalšie miniatúry, výroba jednej na 3D tlačiarni však stála približne 150 eur. Ide pritom o modely s výškou do 20 centimetrov. „Možno si myslíte, že čím sú modely väčšie, tým lepšie, ale pre nás nevidiacich je ideálne, keď si vieme budovu alebo predmet chytiť do rúk a vtedy si vieme predstaviť jeho veľkosť a tvar,“ dodal Zbranek.
Nitrianska nezisková organizácia SINA, ktorej zriaďovateľom je Únia slabozrakých a nevidiacich Slovenska (ÚNSS), je jednou z najaktívnejších na Slovensku. V Nitrianskom kraji je zaregistrovaných 580 členov, z toho v Nitre ich je 155. V priestoroch na sídlisku Klokočina sa pravidelne stretávajú na kultúrnych a športových aktivitách, robia tu ručné práce, majú spevokol a organizujú prednášky so zaujímavými ľuďmi a umelcami.
SINA Nitra získala financie z NATO Charity Bazaar, čo je charitatívna organizácia založená v roku 1968 a združuje manželky a partnerky vojenského personálu pracujúceho na veliteľstve NATO z 34 členských a partnerských krajín. V roku 2014 dostali financie aj dve organizácie na Slovensku – Stredisko integračných aktivít SINA Nitra a Liečebňa sv. Františka Bratislava, ktoré spolu získali viac než 15-tisíc eur. Slávnostné odovzdanie symbolického šeku sa uskutočnilo v januári 2014 v priestoroch veliteľstva NATO v Bruseli.
Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.
K téme
Najčítanejšie za týždeň
Neprehliadnite
Máte tip na článok? Napíšte nám TU
Sledujte novinky z Nitry na:
Facebooku NitraDen.sk
Instagrame @nitraden.sk
...alebo ich odoberajte cez e-mail: