Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nitra, mesto
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Gettyimages - koláž Nitradeň
13. decembra 2022 Zaujímavosti od NitraDen.sknitra.eu Diskusia()

10 zaujímavostí o Nitre a mestských stavbách, o ktorých ste možno (ne)tušili

Vedeli ste, že najcennejšou časťou Nitrianskeho hradu je katedrála či to, že bol Svätopluk ženatý s Češkou?

Nitra má bohatú históriu, no stále sa nájdu fakty a zaujímavosti, ktoré prekvapia aj dlhoročných obyvateľov mesta. V dnešnom článku sme si pre vás pripravili nádielku zaujímavostí, ktoré stoja za zmienku. Týkajú sa samotného mesta, osobností, ktoré sú s mestom späté či stavieb.

1.Matka slovenských miest

Ak bývate v Nitre dlhšie alebo sa zaujímate o jej históriu, zrejme ste počuli, že sa označuje prívlastkom matka slovenských miest. Ako uvádza web nitra.eu, dôvodom je, že v dejinách slovenského národa zohrala významnú úlohu.

2. Najcennejšia časť hradu

Nitriansky hrad sa pýši unikátnym, zachovaným vzhľadom a je jednou z najvýraznejších dominánt mesta. Najcennejšou časťou hradu je katedrála.

3. Manželka Svätopluka

Svätopluk je prezentovaný v spisoch ako mladý, smelý a schopný panovník. Do oka mu padla Svätožizňa z Česka, ktorá stála po jeho boku ako manželka.

4. Pôvod mena Pribina

Jedným z najslávnejších Nitranov je knieža Pribina. Jeho manželkou bola kresťanka, hoci on sám bol Pohan a mali spolu syna Koceľa. Meno kniežaťa znamená, že vždy s ním niečo pribýva, čosi sa zveľaďuje.

5. Corgoň plní priania

Sochu Corgoňa netreba hádam nikomu predstavovať. Vedeli ste, že podľa jedného rodného listu by mal mať Corgoň okolo 180 rokov? Legenda vraví, že ak sa niekto chytí palca na jeho nohe, splní sa mu, na čo v tej chvíli pomyslí.

6. Zjavenie Panny Márie

Dražovský kostolík mal nechať postaviť sv. Štefan. Legenda hovorí o tom, že prvýkrát tam videl Pannu Máriu kostolník a zjavovala sa pravidelne, dôvodom malo byť to, že chcela upozorniť na chátrajúci stav kostolíka a to, aby sa zrenovoval. Pravdou je len to, že základy kostolíka sú z obdobia, kedy žil sv. Štefan.

7. Hotely Laknera

Na konci 19. storočia žil v Nitre podnikateľ František Lakner. V roku 1882 si prenajal známy furmanský hostinec Koruna a zmodernizoval ho. Nechal postaviť aj hotel Hungária a oba hotely prepojil telefónom. Po odkúpení a zbúraní hostinca Zlatá hus s pozemkom nechal postaviť nový hotel Lakner. Manželka podnikateľa o niekoľko rokov po jeho smrti hotel prestavala a rozšírila o kaviareň s terasou. Dnes funguje ako hotel Ditúria.

8. Nitra ako planéta

Ako uvádza web slovenskozneba.sk, Nitra nie je len slovenské mesto, ale aj planéta slnečnej sústavy. V roku 1983 ju objavil astronóm Milan Antal. Planéta obehne okolo Slnka za 1900 dní.

9. Na bankovke

Pamätáte sa ešte na časy, kedy sme neplatili eurami, ale korunami? Na bankovke v hodnote 50 korún boli vyobrazené románsky kostolík na vrchole skalného brala nad Dražovcami spolu s prvými 7 písmenami hlaholiky.

10. Rodisko 4 kráľov

V Nitre sa narodili štyria uhorskí králi: Ondrej I., Bela I., Koloman a Belo II. Je možné, že mesto pod Zoborom je taktiež rodiskom Gejzu I.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X