Žiaci Športového gymnázia na Slančíkovej si pripomínali výročie konca prvej svetovej vojny výnimočným spôsobom
V týchto dňoch si pripomíname sté výročie konca jedného z najkrvavejších vojnových konfliktov v dejinách ľudstva – prvej svetovej vojny. Zároveň oslavujeme i sté výročie založenia spoločného štátu Čechov a Slovákov, Československej republiky.
Žiaci Športového gymnázia na Slančíkovej ulici v Nitre si chceli taktiež pripomenúť tieto významné dni našich národných dejín. Spojená škola sa preto zapojila do slovensko-francúzskej výzvy Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a Francúzskeho inštitútu na Slovensku s názvom I. svetová vojna a osobnosť generála M. R. Štefánika. Partnerskou školou v realizácii tohto projektového zámeru bolo Lycée Alexandre Dumas Saint-Cloud, neďaleko Paríža.
„Naša cesta za poznaním bola úžasná, nabitá rôznymi aktivitami, informáciami a vedomosťami a zakončená mnohými hodnotnými výstupmi,“ začínajú žiaci svoju prezentáciu projektovej práce, ktorá sa uskutočnila v utorok 13. novembra v spoločenskej hale Spojenej školy. Otváracieho programu výstavy sa zúčastnil atašé pre spoluprácu v oblasti vzdelávania z francúzskeho veľvyslanectva pán Thibaut Triqueneaux, poslanec NR SR a podpredseda ÚNSK pán Marián Kéry, riaditeľka Domu Matice Slovenskej v Nitre pani Veronika Bilicová a ďalší významní hostia.
V bohatom otváracom programe k výstave žiackych prác vystúpili žiaci Športového gymnázia s rozšíreným vyučovaním francúzskeho jazyka, ktorí na projekte intenzívne počas dvoch mesiacov pracovali. Veľmi zaujímavo podali výsledky svojej bádateľskej práce nielen o prvej svetovej vojne, ale aj o dobe, živote a diele velikána našich národných dejín Milana Rastislava Štefánika.
Prvá fáza projektu
V rámci prvej fázy projektového vyučovania absolvovali žiaci netradičné blokové vyučovanie dejepisu a informatiky založené na rovesníckom vyučovaní, exkurziu do rodného domu Štefánika v Košariskách a na miesto jeho posledného odpočinku na Bradle.
Ďalej pokračovali diskusiou s hercom Slovenského národného divadla Milanom Ondríkom, ktorý stvárňuje postavu generála Štefánika v aktuálne pripravovanom celovečernom filme, návštevou Knižnice Karola Kmeťka v Nitre, prednáškou Dr. Róberta Arpáša z UKF v Nitre i divadelným predstavením Štefánik – slnko v zatmení v DAB v Nitre. Všetky tieto aktivity postupne dotvárali puzzle vedomostí potrebných pre druhú fázu projektu.
Druhá fáza projektu
V druhej fáze projektu žiaci ukázali svoju tvorivosť a kreativitu. Záver projektu predstavovala prezentácia prác žiakov. Prítomní hostia mohli obdivovať žiakmi vytvorené postery mapujúce udalosti prvej svetovej vojny, pracovné listy s rôznymi aktivitami a informáciami o živote Milana Rastislava Štefánika.
Ďalším obohatením výstavy boli zaujímavými informáciami nabité prezentácie, ktoré sa na osobnosť Štefánika pozerajú z rôznych pohľadov – ako na žiaka a študenta, vedca, odbojára, cestovateľa, no predovšetkým človeka.
Vznikli úžasné mapy zobrazujúce Štefánikove cesty po svete, rozpad Rakúsko-Uhorska, nový štát v srdci Európy i transsibírsku magistrálu. Všetky žiakmi vytvorené hodnotné materiály si nájdu svoje miesto v školskej knižnici a poslúžia v rámci rovesníckeho vyučovania všetkým študentom školy.
Žiaci tiež vyrobili interaktívne pomôcky ako drevené kocky – skladačku so symbolmi zo života Štefánika, pexeso a kvíz pre žiakov základných škôl, ktorí sa na výstavu prišli pozrieť. Súčasťou výstavy bola aj expozícia, ktorú žiaci nazvali Svet miniatúr, kde mali hostia možnosť obdivovať maketu mohyly na Bradle obrazy, bustu a sochu M. R. Štefánika, modely lietadiel Caproni, ďalekohľad, Štefánikove vyznamenania a rôzne ďalšie predmety.
Spolupráca so zahraničnými partnermi
Všetky aktivity boli prezentované francúzskym partnerom projektu prostredníctvom videokonferencie, ku ktorej žiaci vytvorili sprievodné slovo i obrazovú prezentáciu. „Naši žiaci počas projektovej práce okúsili aj tvrdý chlebík prekladateľov, pretože všetky materiály i texty bolo potrebné preložiť do francúzskeho jazyka a pri nácviku a samotnej realizácii programu k otvoreniu výstavy aj na tlmočníkov, pretože celý program bol realizovaný dvojjazyčne,“ konštatuje učiteľka francúzskeho jazyka pani Bubáková a dodáva: „Naša doterajšia práca francúzskych spolužiakov nadchla a rovnako ako aj my, očakávali samotnú výstavu a jej prezentáciu.“
Francúzska strana vyjadrila túžbu v spolupráci pokračovať a vidieť sa aj naživo v rámci výmenného pobytu. „Našim francúzskym partnerom tiež posielame postery, ktoré sú ilustrované za pomoci grafického tabletu i dvojjazyčnú brožúru, ktorá mapuje našu cestu za poznaním. Všetky materiály sú tiež doplnené fotografiami, ktoré vznikali počas práce na projekte,“ informuje učiteľ informatiky pán Bilic.
Veľmi emotívny bol záver prezentácie, kedy žiaci spoločne zaspievali symbolickú pieseň Na kráľovej holi za sprievodu hry na husliach. Všetci prítomní hostia odmenili žiakov dlhotrvajúcim potleskom, ďakovné slová vyslovil riaditeľ školy pán Jaroslav Maček, poslanec NR SR pán Marián Kéry a v neposlednom rade atašé z francúzskeho veľvyslanectva.
Projekt ako modernizácia vyučovania
Po ukončení oficiálnej slávnostnej časti programu mali hostia možnosť prezrieť si výstavu žiackych prác doplnenú sprievodným slovom žiakov. Tí zanietene rozprávali o svojej práci a trpezlivo odpovedali na množstvo otázok hostí.
Projekt umožnil žiakom našej školy nadobudnúť vedomosti a poznatky o osobe M. R. Štefánika a jeho dobe inovatívnou a zážitkovou formou priamym dotykom s minulosťou, čo zabezpečili veľmi pestré projektové aktivity zamerané na tvorivosť, samostatnosť, iniciatívu, aktivitu, zodpovednosť a rozvoj kľúčových kompetencií žiakov.
Cieľom školy bolo týmto spôsobom reagovať na rýchle zmeny v spoločnosti, učiť pre život v 21. storočí a pripraviť žiakov takým spôsobom, aby sa vedeli uplatniť v spoločnej Európe i v globalizovanom svete. Zástupkyňa riaditeľa pani Tomascheková dodáva: „Projekt nielenže otvoril brány školy verejnosti a prinavrátil tým škole miesto kultúrneho centra komunity, ktoré jej právom patrí, ale prispel tiež k budovaniu pozitívnej socioklímy na škole, nakoľko bolo do projektu zapojených množstvo pedagógov i nepedagogickí pracovníci školy. Môžeme vyjadriť úplnú spokojnosť s našou prácou a vyzdvihnúť skutočnosť, že sme inšpirovali ďalšie školy, aby projektovú prácu do vyučovania implementovali. Tešíme sa na ďalšie výzvy, ktorým sme pripravení čeliť.“
Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.
K téme
Témy
Najčítanejšie za týždeň
Neprehliadnite
Máte tip na článok? Napíšte nám TU
Sledujte novinky z Nitry na:
Facebooku NitraDen.sk
Instagrame @nitraden.sk
...alebo ich odoberajte cez e-mail: