Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mercury 11592_640.png
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
8. mája 2016 Zaujímavosti od NitraDen.skSZA, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Zajtra prejde Merkúr popred Slnko. Vidieť to bude aj z Nitry

V pondelok 9. mája sa naskytá ľuďom výnimočná možnosť. Planéta Merkúr prejde popred slnečný disk. Tento astronomický úkaz bude možné vidieť aj z Nitry.

Ako informuje Slovenský zväz astronómov, takýto astronomický úkaz je vzácnym, pretože nastáva len trinásť až štrnásťkrát za storočie. „Ostatný prechod Merkúra nastal 8. novembra 2006, no bol pozorovateľný len z oblasti Pacifiku. Z nášho územia sme ho videli v celom priebehu 7. mája 2003 v severnej časti slnečného disku,“ uvádza SZA. Ďalší prechod bude v roku 2019, konkrétne 11. novembra, no zo Slovenska bude viditeľná len jeho prvá polovica, v celom priebehu ho bude možné vidieť až 13. novembra 2032.

Zajtra sa preto naskytá možnosť, ktorá sa zopakuje až o niekoľko rokov. Začiatok prechodu je o 13:12  stredoeurópskeho letného času (SELČ) a koniec o 20:40 SELČ, teda v prípade Nitry už po západe Slnka. Maximálna fáza prechodu Merkúra bude v Nitre, podľa informácií Slovenského zväzu astronómov, o 15:56 SELČ.

Nakoľko je uhlový priemer Merkúra malý, na jeho pozorovanie bude potrebný ďalekohľad. „Najbezpečnejším spôsobom pozorovania je priemet v zatemnenej miestnosti. Pri priemere Slnka 25 cm bude Merkúr ako malý čierny kotúčik s priemerom len 1,6 mm. Ak chceme pozorovať priamo, umiestnime pred objektív ďalekohľadu kvalitný filter, napríklad vizuálnu fóliu Astrosolar. Odporúčané minimálne zväčšenie ďalekohľadu je 50-násobné. Nikdy nevkladajme filter do blízkosti okuláru, pretože hrozí jeho poškodenie, prasknutie a vážne poškodenie zraku,“ upozorňuje SZA.

Astronómovia dodávajú, že v prípade fotografického pozorovania je potrebný objektív s ohniskovou vzdialenosťou minimálne 1 meter. Ani pri takomto pozorovaní nikdy nedávame filter do blízkosti ohniska ďalekohľadu.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X