Výskumníci nitrianskej univerzity pripravili projekt na sledovanie hraboša a znížiť tak jeho obrovskú populáciu
Projekt by mohol v konečnom dôsledku pomôcť aj samotnej prírode, keďže poľnohospodári nebudú musieť bojovať s extrémne premnoženým škodcom chemickými prípravkami.
Výskumníci Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre pod vedením profesora Ivana Baláža pripravili projekt, ktorým chcú zintenzívniť monitoring hraboša a prispieť tak k zníženiu jeho obrovskej populácie.
Projekt podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) v konečnom dôsledku pomôže aj samotnej prírode, keďže poľnohospodári nebudú musieť bojovať s extrémne premnoženým škodcom chemickými prípravkami. Pokiaľ dostanú nitrianski odborníci na projekt zelenú, fungovať začne od 1. júla 2020. Informovala o tom v stredu hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.
Monitoring hraboša
Mimoriadne premnožený hraboš poľný len v tomto roku spôsobil škody na poľnohospodárskych plodinách za viac ako 11 miliónov eur na výmere 54-tisíc hektárov. Taký je výsledok veľkého, celoslovenského monitoringu škôd, ktorý na jeseň urobila Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora. Tento rok nie je pritom podľa SPPK prvým, kedy poľnohospodári počítajú straty na úrode spôsobené hrabošmi.
Kalamita bola aj v roku 2014, vtedy hraboš spôsobil škody najmä na území Trnavského kraja. Od roku 2015 preto Regionálna poľnohospodárska a potravinárska komora v Trnave robí práve v spolupráci s Katedrou ekológie a environmentalistiky Fakulty prírodných vied Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre cielený monitoring hraboša poľného.
Obrovské škody na poliach a finančná náročnosť monitoringu inšpirovali v tomto období nitrianskych výskumníkov k vypracovaniu projektu „Inovatívny systém prevencie rizík v agrárnej krajine“, ktorým už po tretíkrát reagujú na výzvu Agentúry na podporu výskumu a vývoja. Jeho autori dúfajú, že členovia Rady pre pôdohospodárske vedy podporia systémové riešenie hraboša poľného a ich projekt schvália.
Projekt rieši riziká
„Projekt rieši riziká v poľnohospodárskej krajine – hraboša poľného a eróziu pôdy. Cieľom je vytvorenie inovatívneho systému prevencie rizík v krajine použitím metód fotogrametrie a diaľkového prieskumu Zeme. Odborníci práve vďaka projektu budú môcť presnejšie určiť, ako sa vyvíja populácia hraboša v konkrétnych slovenských regiónoch, kde sú hlavné ohniská jeho výskytu a aké sú účinné spôsoby ochrany plodín, či biologické alebo chemické,“ uviedol riaditeľ Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Trnave Jozef Šumichrast.
Miliónové škody v prírode tak podľa SPPK jednoznačne potvrdzujú, že hraboš poľný potrebuje systematický plošný monitoring, čo je práve v čase meniacich sa klimatických podmienok aj na našom území obzvlášť podstatné a žiaduce.
Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.
K téme
Témy
Najčítanejšie za týždeň
Neprehliadnite
Máte tip na článok? Napíšte nám TU
Sledujte novinky z Nitry na:
Facebooku NitraDen.sk
Instagrame @nitraden.sk
...alebo ich odoberajte cez e-mail: