Vráti sa lanovka na Zobor? Hovorí o jej obnove. Mala by však mať novú trasu a za obeť jej majú padnúť stovky stromov
Obnovenie lanovky na Zobor v jej pôvodnej trase si nevedia predstaviť ani sami obyvatelia, no záujem o ňu sa mení aj s inou trasou. Ako to vidíte vy? Ujala by sa v Nitre lanovka a bolo by to pre Nitru nové oživenie alebo skôr záhuba?
Obyvatelia Zobora o lanovke v jej pôvodnej trase nechcú ani počuť. Hovoria o strate súkromia a sú ochotní podpisovať petíciu proti jej znovuvybudovaniu. O opätovnom záujme o vystavanie zoborskej lanovky informuje portál Pravda.
Opäť sa začína hovoriť o novej trase a znova sa objavujú návrhy architektov z roku 2017. V tomto roku predložilo nitrianske biskupstvo zámer vyhliadkovej kabínkovej lanovky na Zobor Okresnému úradu v Nitre. Ten vydal stanovisko, že pre novú lanovku je potrebné vypracovať štúdiu vplyvov na životné prostredie (EIA).
Vtedy úrad tiež určil navrhovateľom vypracovanie troch variant zámeru pre ďalšie hodnotenie vrátane toho predloženého. Diecéza napokon tento projekt odložila a stál až doteraz. „Keďže v tom čase sa zdalo, že časť verejnosti je proti, aj keď išlo o relatívne málo podpisov, tak sme v ňom nepokračovali,“ prezradil pre portál Pravda diecézny ekonóm Martin Štofko. Projekt mal pokračovať len v prípade záujmu verejnosti.
Iná situácia a väčší záujem
Teraz by mala byť situácia iná a miestne občianske združenie Zoborský skrášľovací spolok sa pokúsi zistiť záujem medzi obyvateľmi mestskej časti Zobor. „Je tu hotový projekt, cirkev ako majiteľ pozemkov je za a momentálne je aj priaznivejšia doba, keď sa na to dajú získať financie,“ zdôraznil pre portál predseda združenia Andrej Berkes. Ako vždy je aj v prípade lanovky viac počuť odporcov. Sú však presvedčení, že viac ľudí by lanovku prijalo a sú za jej obnovenie.
Predseda združenia dokonca predpokladá, že by mohli mať v rukách súhlasný postoj väčšiny obyvateľov Zobora už na jar. Potom nasleduje krok mestských poslancov k zaradeniu novej lanovky do územného plánu. Ak ani toto nepomôže, spolok je odhodlaný osloviť obyvateľov celej Nitry. Lanovka podľa spolku k Nitre patrí a prinesie so sebou aj ďalšie aktivity, ktoré majú Zobor zveľadiť.
Diecéza rovnako vyčká na výsledky podpisovej akcie a dodáva: „Nezáleží na tom, koľko súhlasných podpisov považujeme za relevantné my. Dôležité je to, čo budú za relevantné považovať iné úrady, ktoré majú k tomu čo povedať.“ Investorom akcie však biskupstvo byť neplánuj a aj štúdiu môže zastrešovať niekto iný. So skrášľovacím spolkom sú kontakte.
Odporcovia lanovky
Aktivisti občianskeho združenia Občianskeho fórum vidia situáciu inak a s výstavbou nesúhlasia. Iniciovali už jedno petíciu proti jej výstavbe už v roku 2018, kedy sa malo rozhodovať o zmene územného plánu pre lanovku, a neváhajú to zopakovať. Zatiaľ však len čakajú na vývoj situácie.
Námietky vznášajú najmä s prihliadnutím na prírodu a vplyv na obyvateľov v okolí. „Už teraz je miestny liečebný ústav a jeho okolie intenzívne rekreačne využívané. Chodí tam veľa ľudí nielen z Nitry, ale aj zo širokého okolia. Počas víkendu sa tam nedá zaparkovať. Zámer lanovky by priniesol ešte vyššiu návštevnosť,“ uviedol dôvody pre portál Pravda Peter Mederly z Občianskeho fóra.
Zobor slúži na rekreáciu jeho obyvateľom a širokému okoliu, jeho príroda je však podľa aktivistov citlivá a má nízku únosnosť návštev. Myslia si, že ak na Zobor vyjde 500 ľudí, „tak to tam z prírodného hľadiska skolabuje.“
Odmietajú ju aj štátni ochranári, ktorí argumentujú úplnou zmenou charakteru oblasti. Zo Zobora by sa razom stalo epicentrum masového turizmu so všetkými negatívnymi vplyvmi na prírodné prostredie. Uviedol to pre portál riaditeľ Správy Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie Radimír Siklienka.
Práve Zobor je najvzácnejším a najvýznamnejším územím v Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie, rovnako patrí aj do chráneného územia európskeho významu v sieti chránených území NATURA 2000.
Mesto súhlasí a má požiadavky
Mesto vidí prínos lanovky kladne a je ochotné jej vznik podporiť. Vidí v nej veľký prínos v rámci turizmu v meste, keďže takáto atrakcia má veľký potenciál pritiahnuť návštevníkov. „Rovnako môže byť lanovka silným a pozitívne vnímaným rekreačným prvkom na mape mesta,“ podotkol pre portál hovorca mesta Tomáš Holúbek.
Mesto s výstavbou lanovky bude súhlasiť po splnení požiadaviek. Medzi požiadavkami sú najmä spokojnosť všetkých obyvateľov a teda by lanovka nemala mať negatívny dosah na obyvateľov ani prírodu Zobora.
Ďalšie požiadavky sa týkajú zásobovania staníc a nadviazania lanovky na MHD. Dôraz bude zo strany mesta kladený na verejnoprospešnosť tejto stavby. Hovorca tiež doplnil, že v územnom pláne je vytvorená len územná rezerva pre lanovku v jej pôvodnej trase.
Trasa ponad nezastavané územie
Nová trasa lanovky bola konzultovaná s biskupstvom a mala by viesť ponad nezastavané územie, pripomenul diecézny ekonóm. Výstavba lanovky by si vyžadovala úpravu územia a za obeť by padlo aj niekoľko stromov, ktoré by tým pádom ale museli byť nahradené.
Okrem staníc lanovky vzniknú aj doplnkové služby v ich okolí, ako napríklad vybudovanie bežeckých dráh. V okolí dolnej stanice má byť parkovisko, bufet a požičovňa bicyklov a na hornej stanici by mala vyrásť aj reštaurácia a ubytovanie.
Vzniknú tak aj nové pracovné príležitosti pre obyvateľov mesta. Počas výstavby ich bude treba minimálne 20 minimálne na dva roky a počas prevádzky lanovky sa podľa zámeru predpokladá 5 zamestnancov pre obsluhu lanovky a 14 pre prácu v objektoch vybavenosti.
Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.
K téme
Témy
Najčítanejšie za týždeň
Neprehliadnite
Máte tip na článok? Napíšte nám TU
Sledujte novinky z Nitry na:
Facebooku NitraDen.sk
Instagrame @nitraden.sk
...alebo ich odoberajte cez e-mail: