Vo Fakultnej nemocnici v Nitre pomáhajú študenti medicíny v boji s COVID-19
V Nitrianskej nemocnici pomáhajú študenti nad rámec ich školských povinností a voľného času.
Pedagógovia a študenti z Katedry ošetrovateľstva a Katedry klinických disciplín a urgentnej medicíny Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva UKF v Nitre pomáhajú zdravotníkom Fakultnej nemocnice v Nitre. V prvej línií pracujú od konca decembra 2020 a stávajú sa tak súčasťou dôležitej štruktúry v boji proti pandémii.
Svoju prácu začali na základe oslovenia vedenia Fakultnej nemocnice v Nitre v čase krízového stavu. Spolu 35 pedagógov a študentov pomáha pri očkovaní a s inou prácou v teréne. Študenti prvého a druhého ročníka študijných odborov ošetrovateľstvo a zdravotnícky záchranár sú v nemocnici zaraďovaní na jednotlivé oddelenia a kliniky. Ich poslaním je pomôcť v ťažkej situácii najmä sestrám v starostlivosti o pacientov.
„Nitrianska nemocnica našu aktivitu uvítala ako pomoc v náročnej situácii, ale hovoriť o tom ani nebol čas a priestor, proste prišli a pomáhajú,“ uviedla na webe Univerzity koordinátorka študentov – dobrovoľníkov z Katedry ošetrovateľstva FSVaZ Jozefína Mesárošová.
Učia sa robiť veci rýchlejšie
Traja študenti prehovorili o svojej praxi v prvej línií. Pre web UKF prezradili svoju motiváciu aj to, čo sa naučili. Ide o Natáliu Krajčíkovú z obce Pichne neďaleko ukrajinských hraníc, Patricka Lörincza z obce Vlčany v okrese Šaľa, ktorý je na UKF vďaka bývalej spolužiačke a Kamilu Kracíkovú z Levíc.
„Je pre mňa naozaj dôležité pomáhať ľuďom. Napriek tomu, že som doma nebola ani počas sviatkov, svoju voľbu nikdy ľutovať nebudem. Už ako stredoškoláčka som sa riadila myšlienkou, že možno nezmením veľa, ale aspoň môj prístup môže pacientovi zmeniť deň. Preto som bez váhania nastúpila ako dobrovoľníčka,“ prezradila Natália Krajčíková.
Natália pracovala na oddelení aj počas Vianoc a Silvestra a napokon aj ju napadol koronavírus. Jej ochorenie malo veľmi zlý priebeh, preto sa vrátila domov. Dodáva, že ju mrzí, že nemohla pomáhať dlhšie.
Patricka Lörincza tiež oslovila výzva pedagógov pomôcť nemocnici. Uvedomoval si, aké náročné to v tejto situácií je a chcel pomôcť prekonať nedostatok zdravotníkov. „Veľmi ma preto teší to, že som sa mohol pripojiť k tímu sestier v nemocnici a pomáhať im,“ vysvetľuje Patrick a doplnil čo bolo preňho najťažšie: „Najťažšie na tejto dobrovoľníckej činnosti pre neho bolo to, že ako „nezdravotník“ mal iba vedomosti z online vyučovania a chýbali mu skúsenosti z praxe.“
„Mali sme čas na premyslenie a spätnú väzbu. Ani chvíľu som neváhala, vedela som, že chcem pomôcť, ako sa len bude dať a kde to bude potrebné,“ povedala Kamila Kracíková. Svoju prax vnímala ako česť, kedy mohla priložiť ruku k pomoci v boji proti pandémií. Jej práca spočívala v sprevádzaní, kŕmení a hygiene pacientov, rozdávala im tiež lieky a merala fyziologické funkcie.
„Bola pre mňa česť pomáhať v nemocnici v tejto neľahkej situácii, stáť po boku odborníkov a dovolím si povedať hrdinov. Bolo vidieť, že sú vyčerpaní a unavení, často museli zastupovať kolegov, či zotrvať dlhšie v službe – všetci od lekárov, sestier cez sanitárov až po upratovačky. Všetci majú môj veľký obdiv,“ priznáva Kamila.
V nemocnici pomáhala s hygienou, jedlom, dezinfekciou, rozdávala lieky, sprevádzala pacientov na vyšetrenia. Počas dobrovoľníckej práce vo FN Nitra zistila, že je to rozhodne ťažká, ale krásna práca. „V situácii, kedy, žiaľ, nemôžu blízki navštevovať pacientov, mnohým z nich padlo vhod aj to, keď som s nimi prehodila pár slov, alebo im len podala šálku čaju,“ uviedla.
Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.
K téme
Témy
Najčítanejšie za týždeň
Neprehliadnite
Máte tip na článok? Napíšte nám TU
Sledujte novinky z Nitry na:
Facebooku NitraDen.sk
Instagrame @nitraden.sk
...alebo ich odoberajte cez e-mail: