Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre slávnostne otvorila novú oddychovú zónu
Na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre slávnostne otvorili novú oddychovú zónu v átriu blokov b a c. Vznikla ako realizovaná požiadavka študentov a zamestnancov Fakulty prírodných vied UKF na doplnenie vybavenia oddychových priestorov vo vonkajšom átriu hlavnej budovy.
Projekt je jedným z dvanástich verejnoprospešných projektov, ktoré cez svoj grantový program Mením Moje Mesto podporili a financovali Mesto Nitra v spolupráci s Nitrianskou komunitnou nadáciou.
Ako projekt pod názvom Zoberme školu na vzduch ho v spolupráci s týmito partnermi realizovala UKF – Fakulta prírodných vied, organizačne ho pripravila a zabezpečila Katedra ekológie a environmentalistiky FPV UKF.
Projekt Zoberme školu na vzduch získal od občanov spolu 404 hlasov a finančnú podporu vo výške 3 293,50 eur. Autormi projektu sú odborný asistent spomínanej katedry RNDr. Peter Petluš, PhD. a doktorandky katedry Monika Sofková a Martina Zigová. S finalizáciou projektu im pomáhali Ing. Viera Petlušová, PhD., bývalý kolega Martin Zemko, ale aj ďalší kolegovia z katedry.
Úspešný koniec a nové plány
Novú oddychovú zónu so stolíkmi, stoličkami a tuli vakmi symbolicky do užívania odovzdal rektor UKF prof. RNDr. Libor Vozár, CSc. Ako k univerzitnej novinke rektor prof. Libor Vozár povedal, pre Katedru ekológie a environmentalistiky UKF je typické, že učitelia pomerne hlboko spolupracujú so študentmi a že sa starajú o životné prostredie nielen z ochranárskej, ale aj estetickej stránky.
Rektor UKF vidí možnosti na zmeny aj v ďalších priestoroch školy. Ako povedal, z chodby hlavnej budovy časom zmizne možno podstatná časť počítačov, ktoré nie sú veľmi využívané a vznikla by tu ďalšia celoročne využiteľná oddychová zóna, keďže chodba je vykurovaná.
V najbližšom období sa podľa jeho slov bude pripravovať aj projektová dokumentácia na vybudovanie chodníkov, ktoré prepoja hlavnú budovu s budovou výskumných laboratórií Fakulty prírodných vied. Dôvodom je to, že na priľahlom Nábreží mládeže parkuje pomerne veľa áut a vznikajú tu kolízne situácie s chodcami, zvlášť v období promócií.
„Hlavná budova je relatívne dobre zabezpečená, pretože v oboch átriách je priestor na to, aby tam mohli študenti či zamestnanci byť, hoci je pravda, že tých stoličiek by mohlo byť viacej,“ pokračoval rektor prof. Vozár. „Ako veľkú „boľačku“ však vidím areál Pedagogickej fakulty, kde je prakticky k dispozícii veľký areál, ale je tam pomerne veľký neporiadok. Do budúcnosti teda chceme z hľadiska skrášľovania upriamiť pozornosť na areál Pedagogickej fakulty a Fakulty stredoeurópskych štúdií pod Zoborom, pretože tam je to potrebné. Na to, aby sme sa do toho pustili, potrebujeme projekty, takže to pôjde trošku pomalšie.“
Využiteľný celoročne
Ako doplnil dekan Fakulty prírodných vied UKF prof. RNDr. František Petrovič, PhD., myšlienku vzniku novej oddychovej zóny v átriu medzi blokmi b a c hodnotí veľmi pozitívne. „V tomto areáli sú aj iné fakulty, aj keď sme teraz na pôde Fakulty prírodných vied. Tento priestor bude slúžiť študentom i zamestnancom všetkých fakúlt, celej univerzity,“ hovorí dekan prof. František Petrovič a dopĺňa, „UKF má niekoľko tisícok študentov, napriek tomu toto miesto nebolo doteraz reálne využívané. O to som teraz radšej, lebo všade inde v zahraničí sú takéto priestory na toto ideálne. Je to tu ohradené bránou, dá sa sem dostať z hlavnej budovy, možno do budúcnosti by bolo dobré vybaviť to zdrojmi z hľadiska nápojov. Študenti nebudú musieť v príjemnom, peknom počasí sedieť na chodbách budovy, ale tu vonku. Ja tomuto nápadu veľmi fandím a verím, že sa tento priestor svojím vybavením ešte vylepší.“
Autor projektu RNDr. Peter Petluš, PhD. už dlhšie vedel o potenciáli tohto priestoru, ale so študentmi fakulty si povedali, že im tam chýba nejaký mobiliár. Tak sa rozhodli spoločne napísať projekt, ktorý bol napokon úspešný.
„Verím, že si táto oddychová zóna časom nájde svojho užívateľa. Snažili sme sa ju vybaviť nábytkom z tvrdeného plastu, ktorý je čo najmenej náročný na údržbu, aby tu mohol byť prakticky celý rok. Sedacie vaky sa dočasne premiestnia do chodby, pre deky sme tu vyhradili odkladaciu skrinku,“ hovorí RNDr. Peter Petluš. „Dúfam, že tu do budúcnosti budú pribúdať nové veci, ale najmä študenti. Robili sme to hlavne pre nich, aby medzi blokmi výučby nemuseli chodiť do všelijakých fastfoodov do mesta.“
Autor projektu verí, že tento priestor začne žiť svojím vlastným životom. Bude slúžiť nielen na oddych a relax, ale aj na organizovanie rôznych besied, premietaní, diskusií či koncertov.
Miesto oddychu aj neformálnych stretnutí
Zástupkyňa Mesta Nitra, vedúca manažérka Ing. Katarína Koncošová, PhD., priblížila koncept mesta s názvom Mením Moje Mesto, ktorým sa snažia dať občanom možnosť, aby sa sami vyjadrili, čo im v meste chýba a čo by uvítali.
„Spustili sme online hlasovanie a v spolupráci s Nitrianskou komunitnou nadáciou obyvatelia mesta vybrali 12 úspešných projektov. Tento projekt Zoberme školu na vzduch je jedným z nich,“ povedala Ing. Koncošová.
Autorom aj realizátorom projektu sa Mgr. Eva Vargová, programová manažérka Nitrianskej komunitnej nadácie, poďakovala za to, že počúvali hlas zdola a v spolupráci so študentmi vymysleli spôsob, ako toto miesto oživiť.
„Myslím si, že tento nápad dostal od občanov hlasy najmä preto, že prezentuje iniciatívu samotných študentov, ktorí konkretizovali, čo im tu v každodennom univerzitnom živote chýba. Prístup sem majú aj rodinní príslušníci či návštevníci univerzity. Verím, že študenti spolu s pedagógmi tu nájdu priestor na relax, reset, možno aj neformálne diskusie so spolužiakmi či učiteľmi,“ dodala Mgr. Vargová.
Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.
K téme
Témy
Najčítanejšie za týždeň
Neprehliadnite
Máte tip na článok? Napíšte nám TU
Sledujte novinky z Nitry na:
Facebooku NitraDen.sk
Instagrame @nitraden.sk
...alebo ich odoberajte cez e-mail: