Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
STARÉ foto TECHNIKY 19.a 20.storočia - olejotlač
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
30. mája 2014 Správy NitraPR od NitraDen.skTrafačka Trafačka

Tvorivé dielne v Trafačke: STARÉ foto TECHNIKY 19. a 20.storočia

(PR) Pre záujemcov o historické fotografické techniky sme pripravili tvorivé dielne OLEJOTLAČ s Evlov Vlašičovou, v Bratislave žijúcou a tvoriacou fotografkou.

Olejotlač patrí medzi najrozšírenejšiu techniku ušľachtilých fotografických techník.  Názov procesu je odvodený od toho, že sa obraz tvorí nanášaním mastnej tlačiarenskej černe alebo olejovej  farby. Vynašiel ho G. E. H. Rawlins v roku 1904. Olejotlač patrí medzi najstaršie kontaktné fotografické techniky a pre svoju náročnosť je radená medzi ušľachtilé tlače. Napriek tomu je možné ju uskutočňovať aj v kuchynských podmienkach. Aký veľký je negatív, taký istý veľký bude aj výsledný obraz. Zhotovenie jedného obrazu trvá často aj celý týždeň, no v Trafačke ho vďaka vopred pripraveným matriciam zvládneme za 1 deň.

Začneme však od úplného začiatku a postupne krok za krokom prejdeme úplne všetky fázy spracovania obrazu od výberu negatívu až po vypínanie hotového obrazu na sklo. Prezradí vám, čo znamená, keď je Evla v kuchyni (nie že má krátku reťaz, práve naopak, že síce varí, ale jedlé to zaručene nebude.) Dotkneme sa farieb, ktorými sa ešte stále tlačia noviny a časopisy a sami si namiešate vlastnú farebnosť obrazu presne podľa odčítacieho modelu CMY(K). Tak isto sa dozviete, kde kúpite potrebné prísady a chemikálie a tiež zásady ochrany zdravia a bezpečnosti pri práci. Ale hlavne sa spoločne vrátime o nejaké to storočie späť a zababreme si ruky pri vytváraní skutočných obrazov na ozajstnom papieri.

PROGRAM: úvodom o technike olejotlače – trochu histórie – o papieroch – príprava papiera – želatínovanie – nanášanie citlivej vrstvy – sušenie – exponovanie – vymývanie – príprava farby -nanášanie farby -retuš a záverečné úpravy – diskusia.

Zabezpečenie: K dispozícii bude všetko potrebné na zvládnutie techniky olejotlače. Každý účastník tvorivých dielní odchádza s vlastnoručne vyrobenými fotografiami  technikou olejotlače.
Priniesť si: Ak niekto má svoj negatív formatu 13×18 alebo 18×24.

Info: http://trafacka.sk/1117/stare-foto-techniky-19-a-20-storocia-olejotlac
Podujatie sa bude konať v sobotu 7.jún o 9:00, účastnícky poplatok: 60€

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X