Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Topoľčiansky hrad
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Google maps, www.youtube.com - koláž Nitradeň
16. júla 2022 Zaujímavosti od NitraDen.sk Diskusia()

Topoľčiansky hrad má bohatú históriu, povesť o tragickej láske inšpirovala námet filmu

Najstaršia písomná zmienka o hrade pochádza z 13. storočia. S hradom sa spájajú tri povesti, ktoré hovoria o krásnej Ľudmile či krutom rytierovi.

Hoci je už dnes Topoľčiansky hrad zrúcanina, stále je zaujímavým turistickým cieľom. Hrad sa nachádza v juhovýchodnej časti Považského Inovca nad obcou Podhradie v Nitrianskom kraji.

Ak pôjdete z Nitry, na mieste ste približne do jednej hodiny autom. Najkratšia cesta vedie priamo z Podhradia a po turistických značkách zdoláte hrad do približne 20 minút. V obci je taktiež zastávka autobusu, z ktorej výstup trvá rovnako dlho.

Krátka história

Najstaršia písomná zmienka o hrade pochádza z roku 1235, kedy bol obývaný hradným panstvom s 26 obcami. V roku 1260 prešiel do rúk rodu Čákovcov a za vládnutia Matúša Čáka Trenčianskeho vyrástol gotický horný hrad tvorený obytnou vežou a obvodovým múrom. V roku 1321 zomrel a hrad sa stal kráľovským.

V prvej polovici 14. storočia pribudla hradná kaplnka na bohoslužby, ktorú navštevovali aj obyvatelia Podhradia. Hrad vlastnilo ešte niekoľko šľachtických rodov. Traduje sa, že Topoľčany a hrad obsadili v roku 1432 husiti, no niektoré zdroje uvádzajú, že nikdy na hrade neboli.

Topoľčiansky hrad
Foto: Google maps

Počas panovania Forgáchovcov sa rozšírili obytné priestory hradu, vznikli budovy pre stráže či hospodárske objekty. Keď porazili Františka II. Rákocziho, hrad rodu skonfiškovali a začal pustnúť. Do konca 18. storočia hrad navštevovali veriaci z Podhradia, až kým nevyrástol v obci kostol.

Koncom 19. storočia vznikla veža, ktorá dominuje hradu. Posledným majiteľom hradu bol rod Stummerovcov. Keď sa presťahovali do krajšieho kaštieľa v Továrnikoch v polovici 18. storočia, o Topoľčiansky hrad sa prestali zaujímať. V roku 1999 sa časť hradu pre silnú búrku zrútila a v rovnakom roku sa začalo s konzervačnými prácami na hrade.

Topoľčiansky hrad
Foto: Google maps

Tri povesti

Topoľčiansky hrad sa stal miestom, kde sa natáčal v roku 1994 televízny seriál Škriatok. Povesť o tragickej láske inšpirovala námet filmu z roku 1979 Na vysokej skale: Krásna Ľudmila. Film si môžete bezplatne pozrieť na tomto linku.

Povesť o krásnej Ľudmile

Hradný pán mal krásnu dcéru Ľudmilu. Medzi otcom a dcérou najprv nepanoval dobrý vzťah, pretože ju obviňoval zo smrti svojej manželky, ktorá zomrela pri pôrode. Čas plynul a hradný pán si začal uvedomovať, aký má v dcére poklad a už sa na ňu nehneval.

Ľudmila sa zamilovala do zemana Janka Radoša z Bojnej. Janko však musel narukovať a dvojica sa na čas rozlúčila. O ruku krásnej devy sa začal uchádzať pán Tematínskeho hradu a aby ju získal, klamal o smrti Janka. Ľudmila nevedela prekonať bolesť zo straty milého a zomrela.

Povesť o krutom rytierovi

Jedným z pánov hradu mal byť podľa povesti krutý rytier, ktorý mal v erbe symbol draka. Keď vtrhli do krajiny turecké vojská, rytier sa s nimi spriahol a spoločne podnikali výjazdy do okolitých dedín. Jeden deň opäť rabovali kraj, no zrazu obloha stmavla a vyšľahol z nej blesk v tvare draka. Zasiahol rytiera a bol na mieste mŕtvy.

Povesť o únikovej chodbe

Tretia povesť nás vráti späť do čias, kedy hrad obliehali husitské vojská. Chceli obrancov hradu vyhladovať, no nepodarilo sa im to. Obrancovia spolu s mladíkom Turdom vykopali únikovú chodbu, cez ktorú prinášali jedlo a niektorí cez ňu utiekli. Husiti napokon odišli.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X