Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Titulka.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
7. novembra 2018 Zaujímavosti od SH Diskusia()

TOP 5 najzaujímavejších živočíchov vyskytujúcich sa v Nitre a okolí

Nitra je zaujímavým miestom na život nielen pre ľudí, ale aj pre zvieratá. Prinášame vám výber  najzaujímavejších, najodpudivejších, ale aj najpríťažlivejších živočíchov podľa nás. Možno ste sa s nimi stretli aj vy, pokojne sa s týmto zážitkom s nami podeľte.

Orol kráľovský

Orol kráľovský je pôvodne stepný druh a len niektoré páry možno pozorovať v pohoriach a nížinách. V Nitre a okolí sa vyskytuje výnimočne, no niekoľko kusov tu spozorovaných bolo. Je to veľmi ohrozený druh dravca a je zákonom veľmi prísne chránený. Jeho váha dosahuje približne 4 kg a v rozpätí krídel môže merať až 210 cm.

Orol kralovsky 2_stanislav harvancik.jpg
Zdroj: www.dravce.sk

Strehúň škvrnitý

V Nitre sa objavuje tento obrovský chlpatý pavúk dorastajúci sa až do veľkosti dlane, môže merať až 10 cm. Je to najväčší pavúk obývajúci Európu. V 60. rokoch minulého storočia bol považovaný za regionálne vyhynutého, no je späť. Obýva diery, ktoré si v zemi vyhĺbi a vystelie pavučinou. Korisť nechytá do pavučiny, ale ju loví skokom. Avšak ak aj naňho naďabíte, nezabíjajte ho. Okrem toho, že vám to vraj môže priniesť nešťastie, dostanete pokutu, tento pavúk je totižto zákonom chránený.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
Zdroj: pavuky.eu

Okáň hruškový

Je to jeden z najväčších nočných motýľov. Húsenica sa môže dorásť do dĺžky až 15 cm a v priebehu vývoja mení svoju farbu. Najprv sú čierne, potom ako rastú im koža praská a pod ňou je žlto-zelený až napokon, po poslednom zvlečení je zelený s modrými bradavicami, z ktorých vyrastajú chĺpky. Dospelý motýľ dosahuje veľkosť rozpätia krídel až do 20 cm. Patrí medzi chránené druhy hmyzu.

Okan hruskovy wiki.jpg
Zdroj: upload.wikimedia.org

Rybárik riečny

Tento oranžovo-modrý vtáčik sa dorastá do dĺžky približne 16 cm s rozpätím krídel maximálne 26 cm. Jeho výrazným znakom je nápadný dlhý a zašpicatený zobáčik. Ako z jeho pomenovania vyplýva, zdržiava sa pri vodných plochách, a teda sa aj živí malými rybami, vodným hmyzom a obojživelníkmi. Slovenská ornitologická spoločnosť tohto vtáčika dokonca označila za vtáka roka 2011.

Med_rybarik_obycajny_s._harvancik.jpg
Zdroj: www.biomonitoring.skS._Harvancik).jpg

Vydra riečna

A na záver tento sympatický cicavec, ktorý je prispôsobený životu vo vode – vydra riečna. Taktiež bola niekoľkokrát zahliadnutá obyvateľmi Nitry. Jej váha môže dosahovať hmotnosť až 15 kg. Tento ohrozený druh cicavca bol vinou intenzívneho lovu pre kožušiny a znečistenie vôd takmer celkom vyhubený. Vydra je teda tiež zákonom chráneným živočíchom a podľa odhadov v súčasnosti žije na Slovensku len približne 150 kusov.

Vydra riecna.jpg
Zdroj: sk.wikipedia.org

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X