Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Titulka hrady kastiele pri nitre.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu

Top 5 hradov a kaštieľov v Nitre a okolí

Všetci milovníci histórie a kultúry isto poznajú všetky hrady i kaštiele v okolí Nitry. Vybrali sme pre vás 5 najzaujímavejších a najdostupnejších, ich prostredie vás očarí aj v chladných a sychravých jesenných dňoch. Všetky sa nachádzajú vo vzdialenosti do 40 kilometrov od Nitry. 

Na prvom mieste musí byť, samozrejme, Nitriansky hrad

Nitriansky hrad je pýchou mesta a hrdo sa týči nad mestom. Pôvodne hrad obmývalo koryto rieky Nitra, ktoré bolo odklonené. Prvá písomná zmienka o hradisku pochádza z roku 871, v ktorej sa hovorí o stavbe a vysvätení Pribinovho kostola z roku 828. Skladá so zo štyroch samostatných častí: katedrály, biskupského paláca, hospodárskych budov a vonkajšieho opevnenia s jedinou vstupnou bránou. Spolu s Horným mestom na južnej strane hradného kopca bol vyhlásený za mestskú pamiatkovú rezerváciu a taktiež sa zaraďuje medzi národné kultúrne pamiatky.

Hrad nitra.jpg
Zroj: www.nitrianskyhrad.sk

Oponický hrad – alebo skôr zrúcanina hradu

Nachádza sa v obci Oponice, smerom na Topoľčany. Autom sa dostanete len po lesné parkovisko, odkiaľ sa dostanete asi 50 minútovou chôdzou po zelenej turistickej značke k hradu. Prvá písomná zmienka o hrade pochádza približne z 13. storočia a údajne prvými vlastníkmi hradu boli Čákovci. V 15. storočí bol hrad poškodený husitskými vojskami, no rýchlo ho aj opravili. Na začiatku 17. storočia odolal tureckému náporu, avšak v polovici tohto storočia ho majitelia opustili. Na začiatku 18. storočia sa stal útočiskom pre kuruckých povstalcov, a po obsadení ho cisárske vojská zbúrali.

Hrad oponice mapy.jpg
Zdroj: www.google.com

Zrúcanina hradu Gýmeš

Táto zrúcanina hradu sa nachádza v pohorí Tribeč, smerom na Zlaté Moravce, nad obcou Jelenec. Najrýchlejšia cesta na Gýmeš by mala byť pešou chôdzou po žltej turistickej trase z parkoviska nad chatovou oblasťou a vodnou nádržou. História hradu začína približne v rokoch 1253 až 1270 a jeho najstaršie jadro vymedzuje hradný múr vymedzujúci trojuholníkové nádvorie. Najskôr bola na vyvýšenine postavená jedna hranolová veža a neskôr aj druhá. Medzi veže potom dostavali paláce, ktoré tak boli v spoločnom opevnení.

Gymes_historia_new.jpg
Zdroj: www.gymes.sk

Kaštieľ v Mojmírovciach

História tohto barokovo-klasicistického kaštieľa v centre obce Mojmírovce siaha až do 18. storočia a spája sa s rodom Huňadyovcov. Mali sa sem prisťahovať po ukončení obdobia tureckých vojen. V roku 1721 dal Imrich Huňady postaviť majestátny kaštieľ v barokovom slohu. Neskôr po požiari bol kaštieľ prestavaný v klasicistickom slohu. V okolí kaštieľa sa nachádza rozsiahly park s rôznorodým porastom a vraj patril k najkrajším z celého Horného Uhorska. Po druhej svetovej vojne majitelia kaštieľ opustili a od konca 60. rokov minulého storočia chátral, až kým sa z neho nestal hotel s kongresovým a relaxačným centrom.

Mojmirovce kastiel.jpg
Zdroj: www.kastielmojmirovce.sk

Klasicistický kaštieľ v Topoľčiankach

Niekedy je tento kaštieľ označovaný aj ako zámok. Jeho vznik podľa archeologických nálezov siaha až do 13. storočia. Na základe potrieb obrany sa k pôvodnej stavbe pristavovali ďalšie časti pevnosti. V 16. storočí obýval kaštieľ Ján Topoľčiansky, ktorého prezývali Turkobijca, práve ten ho nechal prestavať na starých základoch. Posledná väčšia stavebná úprava do renesančnej podoby prebehla v polovici 17. storočia pod vedením grófa Ladislava Rákocziho. Ďalšou premenou prešiel kaštieľ v 19. storočí, za panstva grófa Keglevicha, ktorý dal zbúrať južné renesančné krídlo a na jeho mieste dal vystavať klasicistický trakt podľa projektu viedenského architekta Alojza Pichla. Toto klasicistické krídlo kaštieľa sa pokladá za najkrajší a najčistejší architektonický prejav klasicizmu na Slovensku.

Kastiel topolcianky.jpg
Zdroj: www.zamok-topolcianky.sk

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X