Top 5 hradov a kaštieľov v Nitre a okolí
Všetci milovníci histórie a kultúry isto poznajú všetky hrady i kaštiele v okolí Nitry. Vybrali sme pre vás 5 najzaujímavejších a najdostupnejších, ich prostredie vás očarí aj v chladných a sychravých jesenných dňoch. Všetky sa nachádzajú vo vzdialenosti do 40 kilometrov od Nitry.
Na prvom mieste musí byť, samozrejme, Nitriansky hrad
Nitriansky hrad je pýchou mesta a hrdo sa týči nad mestom. Pôvodne hrad obmývalo koryto rieky Nitra, ktoré bolo odklonené. Prvá písomná zmienka o hradisku pochádza z roku 871, v ktorej sa hovorí o stavbe a vysvätení Pribinovho kostola z roku 828. Skladá so zo štyroch samostatných častí: katedrály, biskupského paláca, hospodárskych budov a vonkajšieho opevnenia s jedinou vstupnou bránou. Spolu s Horným mestom na južnej strane hradného kopca bol vyhlásený za mestskú pamiatkovú rezerváciu a taktiež sa zaraďuje medzi národné kultúrne pamiatky.
Oponický hrad – alebo skôr zrúcanina hradu
Nachádza sa v obci Oponice, smerom na Topoľčany. Autom sa dostanete len po lesné parkovisko, odkiaľ sa dostanete asi 50 minútovou chôdzou po zelenej turistickej značke k hradu. Prvá písomná zmienka o hrade pochádza približne z 13. storočia a údajne prvými vlastníkmi hradu boli Čákovci. V 15. storočí bol hrad poškodený husitskými vojskami, no rýchlo ho aj opravili. Na začiatku 17. storočia odolal tureckému náporu, avšak v polovici tohto storočia ho majitelia opustili. Na začiatku 18. storočia sa stal útočiskom pre kuruckých povstalcov, a po obsadení ho cisárske vojská zbúrali.
Zrúcanina hradu Gýmeš
Táto zrúcanina hradu sa nachádza v pohorí Tribeč, smerom na Zlaté Moravce, nad obcou Jelenec. Najrýchlejšia cesta na Gýmeš by mala byť pešou chôdzou po žltej turistickej trase z parkoviska nad chatovou oblasťou a vodnou nádržou. História hradu začína približne v rokoch 1253 až 1270 a jeho najstaršie jadro vymedzuje hradný múr vymedzujúci trojuholníkové nádvorie. Najskôr bola na vyvýšenine postavená jedna hranolová veža a neskôr aj druhá. Medzi veže potom dostavali paláce, ktoré tak boli v spoločnom opevnení.
Kaštieľ v Mojmírovciach
História tohto barokovo-klasicistického kaštieľa v centre obce Mojmírovce siaha až do 18. storočia a spája sa s rodom Huňadyovcov. Mali sa sem prisťahovať po ukončení obdobia tureckých vojen. V roku 1721 dal Imrich Huňady postaviť majestátny kaštieľ v barokovom slohu. Neskôr po požiari bol kaštieľ prestavaný v klasicistickom slohu. V okolí kaštieľa sa nachádza rozsiahly park s rôznorodým porastom a vraj patril k najkrajším z celého Horného Uhorska. Po druhej svetovej vojne majitelia kaštieľ opustili a od konca 60. rokov minulého storočia chátral, až kým sa z neho nestal hotel s kongresovým a relaxačným centrom.
Klasicistický kaštieľ v Topoľčiankach
Niekedy je tento kaštieľ označovaný aj ako zámok. Jeho vznik podľa archeologických nálezov siaha až do 13. storočia. Na základe potrieb obrany sa k pôvodnej stavbe pristavovali ďalšie časti pevnosti. V 16. storočí obýval kaštieľ Ján Topoľčiansky, ktorého prezývali Turkobijca, práve ten ho nechal prestavať na starých základoch. Posledná väčšia stavebná úprava do renesančnej podoby prebehla v polovici 17. storočia pod vedením grófa Ladislava Rákocziho. Ďalšou premenou prešiel kaštieľ v 19. storočí, za panstva grófa Keglevicha, ktorý dal zbúrať južné renesančné krídlo a na jeho mieste dal vystavať klasicistický trakt podľa projektu viedenského architekta Alojza Pichla. Toto klasicistické krídlo kaštieľa sa pokladá za najkrajší a najčistejší architektonický prejav klasicizmu na Slovensku.
Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.
K téme
Témy
Najčítanejšie za týždeň
Neprehliadnite
Máte tip na článok? Napíšte nám TU
Sledujte novinky z Nitry na:
Facebooku NitraDen.sk
Instagrame @nitraden.sk
...alebo ich odoberajte cez e-mail: