Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pevnosť Komárno
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Google maps, pevnost.komarno.eu, Pexels - koláž NitraDen.sk
2. septembra 2023 Zaujímavosti od NitraDen.sk Diskusia()

Tip na výlet: V tomto meste sa týči stará pevnosť, medzi múrmi si môžete zahrať hru o bosorkách

Vonkajší obvod celého systému vrátane pevností je 15,5 km. Pevnostné objekty sa prestali využívať na vojenské účely v roku 2003.

Pridajte si na zoznam výletov pevnosť v Komárne, ktorá určite stojí za návštevu. Miesto dýcha históriou a počas prehliadky sa dozviete mnoho zaujímavostí.

Pri pevnosti ste z Nitry autom do 80 minút. Pred osobnou návštevou môžete nahliadnuť na časť pevnosti aj cez virtuálnu prehliadku.

Stručná história

Pevnosť Komárno leží na sútoku Dunaja a Váhu, na najvýchodnejšom cípe Veľkého žitného ostrova. Pevnostný systém je národnou kultúrnou pamiatkou. Výbornú polohu sútoku 2 riek a križovatku obchodných ciest ocenili aj Rimania a ako prví začali stavať pozdĺž Dunaja obranný systém Limes Romanus. Cisár Marcus Aurelius rozkázal po porážke Kvádov v roku 171 stavať pevnosti aj na ľavom brehu rieky. Jedným z vojenských táborov je Celemantia v chotári obce Iža, približne 4 km od Komárna.

Osídlenie pevnosti a jej využitie na obranné ciele sa spomína v Anonymovom diele Gesta Hungarorum, ktorý žil počas vlády kráľa Bélu III. Pevnosť sa dokázala ubrániť v čase tatárskych vpádov ako jedna z mála pevností na našom území.

Pevnosť menila počas storočí majiteľov. Keď bola v rukách Mateja Korvína, dal prestavať pevnosť tak, až nadobudla reprezentatívnu podobu renesančného paláca. V roku 1529 obliehali pevnosť Turci v čele so Sulejmanom I. a na krátky čas ju aj obsadili. Ferdinand I. dal preto vybudovať modernejšie opevnenie a bol navrhnutý viacuhlový bastiónový systém.

Na pamätnej tabuli nad bránou pevnosti podľa všetkého označuje rok 1550 stavbu portálu. Jarná povodeň v roku 1570 spôsobila obrovské škody a zrútila sa časť kurtín, pričom bola pevnosť v rokoch 1572 až 1592 znovu postavená.

Keď boli Nové Zámky pod nadvládou Tukov v roku 1663, Leoplod I. nariadil výstavbu tzv. novej pevnosti, aby zabránila ich vpádu. Z pevnosti sa tak stala dvojpevnosť so starou i novou časťou. Stará pevnosť ostala v pôvodnom tvare tak, ako ju vybudovali v 16. storočí, pričom sa prehĺbila a rozšírila len vodná priekopa. Nová pevnosť zosilnila tú starú, bola na väčšej rozlohe a mala tvar päťuholníka.

Pevnosť Komárno
Delostrelecké cvičenie.Foto: pevnost.komarno.eu

V čase napoleonských vojen začala posledná výstavba pevnosti. Vybudovalo sa severné krídlo novej pevnosti z tehál či obrovská kasáreň v tvare písmena „U“. V prvej polovici 19. storočia prestavali tiež starú pevnosť. Najmladším článkom pevnosti je Igmándska pevnosť.

Časť hradby medzi bastiónmi bola asanovaná pre komunikáciu a železničnú trať do Bratislavy a Kolárova. Sovietske vojská prispeli k devastácii starej a novej pevnosti, ktoré užívali tieto pevnosti od roku 1968 do roku 1991. V súčasnosti je pevnosť majetkom Komárna.

Pevnosť Komárno
Sovietski vojaci v pevnosti.Foto: pevnost.komarno.eu

Pár zaujímavostí

Pevnosť odolávala počas storočí nájazdu nepriateľov a nikdy nebola dobytá, a to ani počas tureckých obliehaní v 16. a 17. storočí či počas revolučných rokov 1848 – 1849.

Prečítajte si aj zopár zaujímavých stavebných faktov:

  • Vonkajší obvod celého systému vrátane pevností je 15,5 km.
  • Zastavaná plocha dodnes zachovalých a existujúcich objektov celého pevnostného systému má takmer 50 ha. Celková plocha starej pevnosti má skoro 3,5 ha a nová pevnosť má skoro 10 ha.
  • Celková kapacita pevnostného systému bola v 19. storočí 200-tisíc vojakov.
  • Pevnostné objekty sa členia na ľavom brehu Dunaja na: starú pevnosť, novú pevnosť, Vážske predmostie, Platínsku líniu a Vážsku líniu.
  • Pevnostné objekty sa členia na pravom brehu Dunaja na: Dunajské predmostie, pevnosť Sandberg a Igmándsku pevnosť.
Pevnosť Komárno
Súčasný vzhľad pevnosti.Foto: Google maps

Úniková miestnosť

Mesto ponúka využitie pevnostného systému pre rôzne účely, ako napríklad na svadobné fotenie či miesto na zaujímavú konferenciu a školenie. Do priestorov v Prachárni sv. Barbory sa zmestí sedenie pre 100 ľudí.

Pevnosť Komárno
Vnútro pevnosti.Foto: Google maps

Máte radi zážitkové hry? Vyskúšajte únikovú miestnosť medzi múrmi pevnosti s témou komárňanských bosoriek. Cieľom hry je, aby ste sa dostali z uzamknutej miestnosti cez splnenie rôznych hádaniek.

Pevnosť Komárno
Vyskúšate únikovú hru?Foto: Google maps

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X