Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FESTIVAL: Envirofilm 2010
Fotografie na výstave Zelený svet v banskobystrickom Múzeu Slovenského národného povstania. Výstava je jedným zo sprievodných podujatí 16. roèníka Medzinárodného festivalu filmov o životnom prostredí Envirofilm 2010. Ten sa koná od pondelka do soboty v piatich stredoslovenských mestách (Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Kremnica, Krupina a Zvolen). Banská Bystrica, 11. máj 2010. Foto: SITA/Dušan Hein
24. novembra 2013 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTASR Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona ilustračné: SITA/AP

ŠURANY: Časť najväčšieho pokladu Rákociho poltúr bude vystavená v múzeu

Šurany 24. novembra – Časť najväčšieho pokladu kuruckých poltúr na Slovensku, ktorý bol nájdený v Šuranoch, bude vystavený v stálej expozícii Mestského múzea Šurany. Súčasťou výstavy budú aj najnovšie archeologické nálezy z miesta zaniknutého Šurianskeho hradu. „Trvalo tri roky, kým boli mince odborne očistené a spracované. Výsledkom je aj kniha a katalóg mincí,“ skonštatoval riaditeľ múzea Miroslav Eliáš. Prezentácia knihy, ktorej autormi sú Martin Furman z Pamiatkového úradu SR, Marek Budaj zo Slovenského národného múzea – Historického múzea a Ján Hunka z Archeologického ústavu SAV, sa uskutoční 29. novembra v šurianskej synagóge.

Monografia ponúka čitateľovi údaje o okolnostiach nálezu, jeho prevzatí, konzervácii a vyhodnotení. Podrobná ikonografická analýza umožňuje spoznať základné charakteristiky poltúr z košickej a kremnickej mincovne. Obsahuje aj metrologické a metalografické analýzy vybraných mincí. Detailné skúmanie jednotlivých mincí ponúka generálny katalóg všetkých poltúr, ktorý je súčasťou knihy na priloženom CD. Kniha obsahuje aj kapitoly o príčinách výroby takýchto mincí, o ich vplyve na vtedajšie obchodné pomery a na celkový vývoj uhorského hospodárstva. Objasňuje, akým spôsobom dokázali viaceré uhorské, aj slovenské mincovne vyriešiť problém razby státisícových emisií poltúr, prečo nastal pokles ich kúpnej sily a prečo ich ľudia naďalej ukrývali. Zaujímavou je aj časť o príčinách ukrytia samotného nálezu, kto bol jeho vlastníkom a v dôsledku akých udalostí došlo k uschovaniu mincí.

Šuriansky poklad pozostávajúci z 1756 kusov medených poltúr Františka II. Rákociho patrí k najväčším  zachovaným súborom poltúr zo Slovenska. Objavil ho obyvateľ mestskej časti Šurian Kostolný Sek pri prestavbe svojho rodinného domu. Platidlá ako jediné v histórii uhorského mincovníctva neobsahujú údaj o svojom vydavateľovi. Mince mali v dobe svojej razby úplne zmeniť uhorské hospodárstvo, lebo mali do obeživa zaviesť kreditné, štátom či vydavateľom ručené peniaze. „Veľmi dôležitú a osobitú úlohu zohráva šuriansky poklad z pamiatkarského hľadiska, pretože poukazuje na to, že odovzdať nález štátu má zmysel. Je to vôbec prvý nález, ktorého hodnota vyčíslená znalcom bola nálezcovi vyplatená v plnej výške,“ skonštatoval Eliáš.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X