Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kampan_odkry_pravdu_veronika_szaboova 2.jpg
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Bc. Veronika Szabóová
12. mája 2017 Zaujímavosti od NitraDen.skTS, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Študenti Odkryli pravdu. Guerilla kampaň ukázala, že netreba veriť všetkému, čo si prečítate

Pre študentov Katedry masmediálnej komunikácie a reklamy (KMKaR) na UKF v Nitre nie je žiadnou zvláštnosťou, že namiesto teoretických prác realizujú eventy, kampane, že preukazujú svoje vedomosti a schopnosti v praxi.

Inak tomu nebolo ani vo štvrtok 11. mája, kedy sa na hlavnej budove Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre konala guerillová kampaň s názvom Odkry pravdu, ktorú zorganizovali piati študenti 1. ročníka magisterského stupňa KMKaR. Opierala sa o vopred zadanú tému, a to o ľudské práva. Organizátori siahli po práve na zachovanie ľudskej dôstojnosti, osobnej cti, dobrej povesti a na ochranu mena.

Kampan_odkry_pravdu_veronika_szaboova 1.jpg
Bc. Veronika Szabóová

Hlavným cieľom bolo priblížiť ľuďom spomenuté právo a spôsob jeho ochrany, resp. postup pri jeho porušení. Ústredný motív sa rozhodli prepojiť i s nedávnymi udalosťami na akademickej pôde univerzity, ktoré boli rozoberané i v médiách a nevrhli na jej meno najlepšie svetlo. Konkrétne išlo o upriamenie pozornosti na praktiky bulvárnych médií, akými sú vytrhávanie tvrdení z kontextov, či vsádzanie do svojich vlastných, vykonštruovaných, ale i články na základe jedného tvrdenia, bez overenia dôveryhodnosti zdroja, bez oslovenia dotknutej osoby, či bez vyjadrení viacerých osôb. Naplniť spomenuté ciele a očistiť meno univerzity sa rozhodli cestou guerillovej kampane, ktorá spočívala v situovaní niekoľkých prvkov v priestoroch univerzity.

Kampan_odkry_pravdu_veronika_szaboova 3.jpg
Bc. Veronika Szabóová

Nosným pilierom celej kampane, bol veľkoplošný článok v dvoch vrstvách, umiestnený na podlahe frekventovanej chodby univerzity. Horná vrstva predstavovala bulvárny článok, ktorý organizátori vyfabulovali a zoštylizovali na základe reálneho článku, ktorý sa o univerzite objavil v bulvárnom denníku a bol založený práve na už spomenutých praktikách. Spodný roh článku bol ohnutý a bola na ňom výzva „Odkry“.

Okoloidúci sa preto pre zistenie pravdy, skutočného pozadia, mal zohnúť a nadvihnúť vrchnú vrstvu. Pod ňou našiel pôvodný kontext podnetu článku i ďalšie skutočnosti, ktoré bulvár praktizuje a boli prítomné i v tomto prípade. Každý aktér, ale i okoloidúci dostal brožúrku o ochrane dobrého mena a povesti a tiež o presných krokoch, čo robiť, ak by bolo toto jeho právo narušené, či už v občiansko-právnom vzťahu, ale i v mediálnej výpovedi.

Kampan_odkry_pravdu_veronika_szaboova 5.jpg
Bc. Veronika Szabóová

Počas štyroch hodín trvania kampane sa pristavila stovka ľudí, ktorí prejavili snahu odkryť pravdu. Mali otázky, chuť diskutovať. Ich zloženie bolo pestré, prioritne išlo o študentov, ale i o pedagógov, zamestnancov univerzity, ba dokonca organizátorov svojou prítomnosťou poctil i rektor UKF Ľubomír Zelenický, ktorý ocenil túto iniciatívu a vyzdvihol fakt, že si i študenti uvedomujú, že nie všetko, čo niekde odznie, je jednoznačne pravda a je rád, že nám to nie je ľahostajné.

Celá kampaň preto vytvorila metaforu, či akúsi paralelu medzi tým, že v skutočnom svete nestačí len tak narážať na informácie z médií, mechanicky ich prijímať a zaryto im veriť. Musíme vynaložiť aspoň malé úsilie na to, aby sme si overili zdroj či relevantnosť a mohli si vytvoriť vlastný, zdravý názor.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X