Študenti informatiky môžu využiť inovované predmety a to aj na jednej z nitrianskych univerzít
Tieto predmety vznikli iniciatívou Kompetenčného centra pre vzdelávanie na vysokých školách, ktoré je jednou z aktivít národného projektu IT Akadémia–vzdelávanie pre 21. storočie.
Vysokoškoláci s ambíciou uplatniť sa v sektore informačných technológií majú možnosť využiť nové a inovované predmety v danej oblasti. Informuje o tom na svojej stránke Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR).
Tieto predmety vznikli iniciatívou Kompetenčného centra pre vzdelávanie na vysokých školách, ktoré je jednou z aktivít národného projektu IT Akadémia–vzdelávanie pre 21. storočie.
Jeho partnermi je päť univerzít a okrem Nitry sa tu nachádzajú aj Košice, Žilina, Banská Bystric. Univerzity ponúkajú výučbu 57 nových a inovatívnych predmetov. Ako podotklo CVTI SR, štruktúra predmetov a obsah študijných materiálov vznikali aj na základe intenzívnej spolupráce so zamestnancami IT firiem.
Nitrianska univerzita
Obsah vysokoškolských predmetov sa tvorí, reviduje a aktualizuje na všetkých piatich partnerských univerzitách národného projektu IT Akadémia–vzdelávanie pre 21. storočie. Patrí sem Univerzita Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach, Žilinská univerzita v Žiline, Univerzita Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici, Technická univerzita v Košiciach a nitrianska Univerzita Konštantína Filozofa (UKF).
Takmer 20 nových predmetov je zameraných pre študijný odbor Dátová veda, 13 predmetov pre Internet vecí. Počítačové siete majú 14 nových predmetov a rovnako aj Podnikovo-informačné systémy.
„Súčasťou uvedených predmetov sú aj študijné materiály, ktorých cieľom je pripraviť absolventov neinformatických odborov pre pracovné uplatnenie sa v IT sektore. Tu hovoríme o troch predmetoch k Dátovej vede a dvoch predmetoch v oblasti Sieťovej akadémie,“ priblížilo CVTI SR. Doplnilo, že jeden predmet je venovaný Internetu vecí a štyri sa týkajú Podnikovo-informačných systémov.
Desiatky nových predmetov
CVTI SR poukázalo, že päť partnerských vysokých škôl vyučuje 57 nových a inovatívnych predmetov vyššie spomenutého odborného zamerania. Cez tieto univerzity projekt IT Akadémia ponúka študentom aj certifikované bloky „IT–prax“.
Tie by mali zlepšiť vedomosti a praktické skúsenosti študentov, ktorí sa nezaoberajú informatikou v oblasti informačných technológií.
„Jedným z prínosov projektu z hľadiska udržateľnosti je akreditácia nového študijného programu Analýza dát a umelá inteligencia na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ v Košiciach. Po prvýkrát sa bude realizovať v akademickom roku 2020/2021,“ priblížil garant projektu a prorektor pre informatizáciu a riadenie kvality na UPJŠ v Košiciach Gabriel Semanišin.
Spolupráca so zamestnancami
CVTI SR dodáva, že štruktúra predmetov a obsah študijných materiálov vznikali aj na základe spolupráce so zamestnancami IT firiem.
„Na základe ich recenzií môžu učitelia vysokých škôl tieto študijné materiály aktualizovať. Nové a inovované vysokoškolské predmety a študijné programy vytvárajú dlhodobo podnetné prostredie pre ďalší odborný rast a udržateľný systém prípravy odborníkov pre aktuálne a budúce potreby IT sektora na Slovensku,“ vysvetlilo centrum.
Projekt by mal vytvoriť model vzdelávania a prípravy mladých ľudí pre aktuálne a perspektívne potreby vedomostnej spoločnosti a trhu práce so zameraním na informatiku a IKT.
Kompetenčné centrum pre vzdelávanie na vysokých školách vzniklo v roku 2016. Je jednou z aktivít národného projektu IT Akadémia–vzdelávanie pre 21. storočie. Inovovať vzdelávací proces v IT oblasti na vysokých školách má však počas celého obdobia jeho realizácie (2016 –2020). Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.
Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.
K téme
Témy
Najčítanejšie za týždeň
Neprehliadnite
Máte tip na článok? Napíšte nám TU
Sledujte novinky z Nitry na:
Facebooku NitraDen.sk
Instagrame @nitraden.sk
...alebo ich odoberajte cez e-mail: