Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Divadelná Nitra 2015
ilustračné: SITA
11. septembra 2016 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA

Sprievodný program Divadelnej Nitry oživí ulice aj výklady

Počas 25. ročníka medzinárodného festivalu súčasného divadla je naplánovaných vyše 60 pouličných predstavení, výstav, filmov, koncertov, dielní, diskusií a rôznorodých tvorivých aktivít pre rodičov s deťmi pod názvom Zóna radostí.

Migrantská rapsódia, mimozemské záhradkárstvo, živé sochy Európy, verejná obývačka či multimediálne inštalácie vo výkladoch, to všetko a viac prinesie sprievodný program medzinárodného festivalu Divadelná Nitra.

Prehliadka súčasnej divadelnej tvorby Slovenska a Európy sa v meste pod Zoborom uskutoční od 23. do 28. septembra. Okrem hlavného programu ponúkne opäť bohatý sprievodný program.

Ako agentúru SITA informoval organizačný tím festivalu z Asociácie Divadelná Nitra, sprievodné akcie budú na rôznych miestach v Nitre – na pešej zóne, v synagóge, knižnici, galérii, na pódiách pod holým nebom, ale aj na parkovisku a vo výkladoch obchodov. Hlavným dejiskom bude už tradične Svätoplukovo námestie.

Námestie pred Divadlom Andreja Bagara premenované počas festivalu na „iné_námestie“ sa premení na priestor pre umenie a na relaxačnú zónu. Počas Divadelnej Nitry je naplánovaných vyše 60 pouličných predstavení, výstav, filmov, koncertov, dielní, diskusií a rôznorodých tvorivých aktivít pre rodičov s deťmi pod názvom Zóna radostí. Ústredná téma festivalu – „Óda na radosť?“ zaznie aj v hudobných vystúpeniach a vo výtvarných dielach vytvorených priamo pre festival.

Sprievodnému programu bude tento rok dominovať výstava Newrope, ktorá vznikla v spolupráci Divadelnej Nitry a Nitrianskej galérie. V kurátorskej koncepcii Omara Mirzu sa na nej predstavia dve desiatky súčasných umelcov zo Slovenska, Maďarska, Poľska, Čiech, ale aj z Francúzska, Rumunska, Bulharska, z USA a Kanady. Ich diela reagujú na súčasné dianie v Európe a pýtajú sa, čo môžeme urobiť preto, aby nám neznela namiesto Ódy na radosť Óda na smútok. Vznikli na objednávku nitrianskej výstavy a mnohé z nich budú vôbec po prvý raz vystavené práve v Nitre. Výstava sa v Nitrianskej galérii koná od 22. septembra do 13. novembra.

Rumunsko-slovenské duo Anetta Mona Chiša a Lucia Tkáčová vytvorí počas festivalu živú sochu „Keď nie my, kto? Keď nie teraz, kedy?“. Slovenská umelkyňa žijúca vo Švajčiarsku Andrea Palamarčuková predstaví performanciu „Mimo slovnej zásoby (Or Maybe I’m from Newrope)“, v ktorej reaguje na tému domova. Erik Sikora uvedie agitačnú prednášku s prvkami performancie a koncertu nazvanú Mimozemské záhradkárstvo a Anton Čierny multikultúrny videofilm o miešaní kultúr a identít pod názvom Jedného dňa som sa rozhodol urobiť si výlet, Zahrajže mi Európa!.

Vo výkladoch na pešej zóne budú multimediálne inštalácie francúzskeho umelca Nicolasa Malclés Sanuyho a českého umelca Mareka Schovánka. V centre mesta vystavia i veľkoplošné dielo „Keď…“ od výtvarníčky Ilony Németh. Dielo je inšpirované známou básňou Martina Niemöllera z roku 1946, ktorá sa stala symbolom boja voči totalite a útlaku. Výtvarník Ján Kostaa vytvorí na námestí svoj „Message from the West“.

Pravdepodobnejšie najznámejším sprievodným programom Divadelnej Nitry je akcia Biela noc. Tradične sa uskutoční nielen v uliciach mesta, ale aj v nitrianskej synagóge. V synagóge sa predstavia divadelné inscenácie študentských a mládežníckych súborov vybrané k téme festivalu. Festival tento rok vytvorí v Nitre novodobú agoru, odkazujúcu na slávne grécke miesta zhromaždení slobodných občanov, vzdelávania a diskusií.

Projekt „Agora Európa“ prinesie tzv. verejná obývačka. Debaty na európske témy povedie v improvizovanej obývacej miestnosti na ulici Laco Oravec z Nadácie Milana Šimečku. Projekt Živá knižnica v Krajskej knižnici Karola Kmeťka ponúkne žiakom základných a študentom stredných škôl diskusiu na tému utečencov a extrémizmu v minulosti a dnes.

Tí, čo si chcú vypočuť názory osobností ako Albert Einstein, Platón, William Shakespeare, Leonardo Da Vinci, Wolfgang Amadeus Mozart či Umberto Eco, môžu počas víkendu na námestí a pešej zóne v Nitre vyhľadať Živé sochy Európy. Každá socha v podaní žiakov Základnej umeleckej školy Jozefa Rosinského v Nitre prednesie po vhodení mince monológ a poskytne informácie o osobnosti, ktorú predstavuje.

V piatok 23. septembra festivalovú atmosféru doplní projekt Kníhkupecká, ktorý premení Kupeckú ulicu na miesto plné kníh, prednesu a čítania poézie, prózy a hudby. O európskej stope v Nitre povie špeciálna komentovaná prehliadka, ktorú povedie výtvarník Juraj Novák a teoretik umenia a architektúry Richard E. Pročka.

Pre najmenších festivalových návštevníkov je pripravený program Čí-ta-me rozprávky Európy, v ktorom bude herec Ivan Gontko uvádzať rozprávky z rôznych európskych krajín. Divadelná Nitra prináša každoročne v rámci Festivalu deťom aj divadelné predstavenie pre malých. Tento rok to bude interaktívne tanečné predstavenie Medzi nami súboru FysioArt z Prahy o domove ako ho vidia deti. Súčasťou tohto umelecko-pedagogického projektu sú aj tvorivé dielne v školách.

Pri príležitosti osláv 25. výročia festivalu sú v programe Divadelnej Nitry aj špeciálne sprievodné podujatia. Od 6. septembra je v Poľskom inštitúte Bratislava otvorená výstava dvorného festivalového fotografa Ctibora Bachratého, ktorá zachytáva poľské inscenácie na Divadelnej Nitre v rokoch 1998 – 2015. Od 8. septembra možno v Galérii Mlyny Nitra vidieť výstavu vizuálov festivalu od jeho vzniku až po súčasnosť pod názvom Plagáty DN 25.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X