Správnym poskytnutím prvej pomoci tesne po nehode ešte pred príchodom profesionálnych záchranárov môžete aj vy zachrániť život
Počas uplynulého týždňa učili poskytnutie prvej pomoci študentky ošetrovateľstva z nitrianskej UKF okoloidúcich pred klientskym centrom na mestskom úrade.
Záchranári sa často stretávajú s tým, že prítomní pri nehode prvú pomoc neposkytnú, pretože to nevedia alebo sa boja. Podľa štatistík dokáže prvú pomoc poskytnúť len neuveriteľných 5 percent Slovákov. Preto ste mohli na mestskom úrade pred klientskym centrom stretnúť študentky ošetrovateľstva z Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva nitrianskej UKF. Študentky vyzývali okoloidúcich, aby si poskytnutie prvej pomoci vyskúšali.
„Medzi ľuďmi je dnes veľká ľahostajnosť, sama som z toho zhrozená. I mne sa to stalo, že na chodníku pri našej fakulte ležala žena a nikto jej nepomáhal,“ delí sa o vlastnú skúsenosť jedna zo študentiek Klaudia Maková, budúca zdravotná sestra pokračovala slovami: „Išla som jej pomôcť a ľudia sa na mňa čudne pozerali. Zistila som, že išlo o diabetičku. Bez pomoci mohla zomrieť...“ Mnoho ľudí sa podľa záchranárov bojí, že niečo urobia nesprávne.
Lenže zaručené pravidlá poskytnutia prvej pomoci nie sú. „Pri poskytnutí prvej pomoci treba byť pokojný a rozvážny, chrániť sám seba a volať o pomoc,“ tvrdí odborná garantka z katedry Ľuboslava Pavelová. „Iné kroky si vyžaduje bezvedomie, krvácanie či autonehoda. Najdôležitejšie je skontrolovať, či je postihnutý pri vedomí a či dýcha. Ak nie, okamžite mu treba dávať umelé dýchanie s masážou srdca. Ak sa krvný obeh a činnosť pľúc obnoví, uložíme ho do stabilizovanej polohy na boku,“ vysvetľuje.
Čo robiť s človekom po nehode a ako reagovať pri krvácaní?
Pri nehode napríklad cyklistov či motocyklistov je dôležité vedieť, že ak je pri vedomí, nesmie sa s ním hýbať. „Ak nedýcha a nebije mu srdce, musíte ním pohnúť a pustiť sa do oživovania. Inak by zomrel,“ radia študentky a ukazujú na figuríne, ako si nájsť na hrudi miesto, kde treba zatláčať. Tridsaťkrát zatlačiť a dvakrát vdýchnuť, pred vdýchnutím je potrebné zakloniť hlavu pre spriechodnenie vzduchu.
„Mnohí ľudia by pri nehodách aj pomohli, ale zľaknú sa, že zle poskytnutou prvou pomocou zranenému ešte viac ublížia. Ak niekto ovláda základné úkony, alebo v rámci autoškoly absolvoval kurz prvej pomoci, nemôže ju poskytnúť nesprávne. V tom šoku možno neurobí všetko, čo treba, ale keď urobí aspoň niečo, určite nepochybí. Väčšina ľudí sa iba prizerá, pritom poskytnutie prvej pomoci je povinné zo zákona,“ konštatuje Ľuboslava Pavelová a spomína si na jeden z mnohých prípadov.
Smutne sa skončil prípad muža s otvoreným poranením, z ktorého krvácal. Nikomu z okolostojacich ani nenapadlo, že mu stačí pritisnúť dlaň na ranu. Keby to bol niekto urobil, nestratil by toľko krvi a podarilo by sa ho zachrániť. Nebyť strachu, až tretina postihnutých by zbytočne neumierala. Absolvovanie kurzu prvej pomoci by malo patriť k všeobecnému vzdelaniu.
Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.
K téme
Témy
Najčítanejšie za týždeň
Neprehliadnite
Máte tip na článok? Napíšte nám TU
Sledujte novinky z Nitry na:
Facebooku NitraDen.sk
Instagrame @nitraden.sk
...alebo ich odoberajte cez e-mail: