Spoznaj svoje mesto – Detviansky kríž na Zobore
Vnímavého návštevníka Zobora, najkrajšej mestskej časti Nitry, zaiste zaujmú aj rôzne drobné pamiatky, ku ktorým bezpochyby patria aj prícestné kríže. Sú prejavom náboženskej viery obyvateľov okolitej krajiny, ktorí ich stavali hlavne pri cestách, buď ako modlitebné miesta, alebo ako spomienku na určité významné udalosti, ktoré sa tam odohrali. Darcovia, donátori, ich dávali zhotovovať z rôznych materiálov, rozličných druhov kameňa či kovu, v závislosti od svojich materiálnych možností. V chudobnejších regiónoch ich vyrezávali najmä z vhodných druhov tvrdého dreva, pričom sa uplatňovali aj prvky rezbárskeho umenia a vznikli tak skvostné výrobky ľudovej umeleckej tvorivosti. Jeden z nich môžu obdivovať aj návštevníci Zobora.
V hornej časti Kláštorskej ulice, tam kde ústi Klinčeková ulica, na križovatke ciest nad bývalou biskupskou lúkou, ktorú v 60. rokoch minulého storočia rozparcelovali kvôli výstavbe rekreačných chatiek, stál už od 18. storočia jednoduchý drevený prícestný kríž. Ešte začiatkom 20. storočia stál pri ňom aj mohutný strom, ktorý však neskôr zničila búrka. Bolo to obľúbené miesto odpočinku Nitranov pri prechádzkach po Zobore. Dôvod postavenie kríža nie je známy. Niečo naznačuje skutočnosť, že v dávnych dobách na týchto miestach začínali prvé vinice zoborských benediktínov, v ktorých pracoval aj sv. Svorad. Kríž však môže pripomínať aj nejakú tragickú udalosť, veď na týchto miestach v dávnejšej minulosti pocestných idúcich do zoborského kláštora prepadávali zbojníci. Starší drevený kríž, pochádzajúci z 19. storočia, mal jednoduchú plechovú striešku. Pri výmene kríža koncom 20. storočia bol však pôvodný jednoduchý kríž nahradený hodnotnejším, vyrezávaným. Pani Mária Šinková, ktorej záhrada susedí so stanovišťom kríža, zorganizovala vo svojom okolí finančnú zbierku na postavenie nového kríža, ktorý nahradil pôvodný, už značne poškodený kríž.
Nový vyrezávaný, tzv. detviansky kríž je dielom majstra Jána Môťovského z Detvy. Má charakteristickú vegetabilnú ornamentálnu výzdobu. V dolnej časti, pod korpusom, je ako náboženský symbol vyrezaný omšový kalich s hostiou. Z Detvy ho na vlastné náklady priviezol pán Miko. Slávnostná inštalácia nového kríža za účasti obyvateľov okolitých častí Zobora sa uskutočnila na sviatok patróna mesta Nitry, sv. Svorada, 17. júla 1992. Požehnal ho nitriansky kanonik Mons. Viktor Rašovec.
Kríž nesie vo svojom umeleckom prevedení typické znaky rezbárskych prác ľudových umelcov z Detvy a Podpoľania. Rezbársky je spracovaná čelná strana a bočné strany kríža. Na ich povrchu je sústredená vyrezávaná ornamentálna výzdoba. Kovový korpus a zvitok s nápisom INRI nad hlavou Ukrižovaného na vertikálnom ramene kríža sú s predchádzajúceho kríža. Ramená kríža sú prekryté ozdobnou plechovou strieškou. Kríž mal pôvodne prirodzené sfarbenie dreva. V lete roku 2013 dostal kríž nový dvojfarebný náter, ktorý zvýraznil jeho detviansky charakter. Reštauroval ho nitriansky maliar Róbert Danáč. Vďaka uvedenej občianskej iniciatíve bol Zobor obohatený o hodnotný artefakt ľudovej umeleckej tvorivosti, ktorý sa stal trvalou súčasťou nášho kultúrneho dedičstva.
Pre zaujímavosť treba tiež uviesť, že na priľahlej spojnici ciest v blízkosti kríža sa v minulosti viackrát stali dopravné nehody, pri ktorých bol porušený vedľajší plot a autá vo viacerých prípadoch vbehli do susednej záhrady, avšak kríž akoby zázrakom poškodený nebol.
Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.
K téme
Témy
Najčítanejšie za týždeň
Neprehliadnite
Máte tip na článok? Napíšte nám TU
Sledujte novinky z Nitry na:
Facebooku NitraDen.sk
Instagrame @nitraden.sk
...alebo ich odoberajte cez e-mail: