Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Policia dieta v aute pes horucavy.png
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Canva - koláž NitraDen.sk

Smrtiace horúčavy: Nenechávajte psy ani deti v aute ani na minútu, v letných mesiacoch je to smrteľne nebezpečné

Extrémne horúce dni sú nebezpečné nielen pre ľudí, ale aj pre zvieratá. Iniciatíva zvierací ombudsman prináša zásadné rady, ako predísť prehriatiu alebo až úmrtiu vášho miláčika.

V súvislosti s prichádzajúcimi horúčavami Policajný zbor SR opätovne pripomína hrôzostrašnú realitu v rozhorúčenom uzatvorenom aute. Polícia tak rodičom a majiteľom zvierat pripomína hrozné riziká ponechania detí a zvierat v rozhorúčených vozidlách. Počas uplynulých rokov sa dokonca stalo, že policajné preventistky priamo na parkovisku spozorovali psa zavretého v aute, a to práve keď roznášali letáčiky počas preventívnej akcie ‚Auto nie je výklad‘.

Ako uvádza polícia americký Národný úrad pre bezpečnosť cestnej premávky (NHTSA) zistil, že počas stredne teplého letného dňa môže teplota v aute dosiahnuť až 70 stupňov Celzia. Auto sa mení na skleník a pri dlhšom pobyte v ňom dochádza u detí a psov k zlyhávaniu základných životných funkcií – vedomia, dýchania a krvného obehu. V niektorých prípadoch môže nastať smrť už po 15 až 20 minútach.

Polícia tiež pripomína, že ponechanie zvieraťa v rozhorúčenom aute môže byť hodnotené v rovine priestupku vo veterinárnej oblasti, za ktorý hrozí fyzickej osobe pokuta do 1 000 eur. Za určitých okolností môže mať skutok aj trestnoprávnu dohru v podobe trestného činu týrania zvierat, za ktorý hrozí trest odňatia slobody na dva roky, v závažnejších prípadoch na päť rokov.

Pokiaľ ide o deti ponechané v autách, v takýchto prípadoch podľa polície môže ísť o trestný čin opustenia dieťaťa, ktoré si nevie pomôcť samo, kde hrozí jeden až päť rokov väzenia, pri deťoch mladších ako šesť rokov 10 ročné väzenie. Osoba môže navyše čeliť aj obvineniu z ublíženia na zdraví či v krajnom prípade z usmrtenia, ak takéto konanie viedlo k poškodeniu zdravia či k smrti dieťaťa.

Treba ihneď konať

V prípade, že napríklad aj vy zaregistruje v aute ponechané dieťa alebo psa, podľa polície treba, ak to situácia dovoľuje, okamžite zabezpečiť prítomnosť majiteľa vozidla, napríklad v nákupnom centre vyhlásiť cez informačný stánok alebo cez SBS službu. Ak si nálezca nevie sám poradiť, odporúča sa zavolať políciu, hasičov, prípadne linku 112, kde je okamžite ponúknutá rada a pomoc ako postupovať.

Na otázku, či rozbiť okno na aute sa nedá odpovedať jednoznačne. Okrem toho, že môže dôjsť k najtragickejšej udalosti, a to smrti dieťaťa alebo zvieraťa, či k následkom na zdraví, občan na druhej strane riskuje, že sa dopustí protiprávneho konania poškodením cudzieho majetku a majiteľ vozidla môže žiadať súdnou cestou náhradu vzniknutej škody,“ konštatuje polícia.

Ak by však išlo o prípad krajnej núdze a konanie by spĺňalo všetky zákonné podmienky na takéto konanie, občan by mohol postupovať aj takýmto spôsobom. „Je však na zvážení, či takéto konanie spĺňa všetky podmienky protiprávnosti v prípade krajnej núdze. Každý prípad je potrebné posudzovať individuálne,“ uzatvára polícia.

Ako chrániť zvieratá?

Počas extrémne horúcich dní odporúča iniciatíva zvierací ombudsman niekoľko pravidiel, ktoré pomôžu predísť prehriatu alebo úmrtiu zvieraťa.

Nenechajte ho v aute ani na minútu. Neprechádzajte sa po horúcom chodníku, venčiť choďte v neskorších hodinách a na trávnatých plochách a v tieni. Zdržiavajte sa vo vnútri. Vyhýbajte sa fyzickej záťaži, hru treba odložiť na neskoršiu hodinu. Kontrolujte dostatok pitnej vody, prípadne pridajte do misy aj kocky ľadu. Podložte pod zviera studenú podložku alebo ho jemne prikryte vlhkým uterákom. Pripravte bazénik s vodou alebo poskytnite miesto na chladnej dlažbe v kúpeľni,“ uviedla Katarína Schneiderová z tímu Zvierací ombudsman.

Nebezpečenstvo nehrozí v letných mesiacoch len v zavretých autách, ale aj samotná fyzická námaha vonku vo veľmi horúcom počasí spôsobuje vážne stavy prehriatia, ktoré veľakrát končia tragicky. Častou príčinou kolapsov u psov býva aj z prehriatia vonku, a to po nadmernej aktivite v čase horúčav. „K prehriatiu môže dôjsť napríklad aj pri nevinne vyzerajúcom aportovaní,” vysvetľuje MVDr. Martina Karasová z Kliniky malých zvierat Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach.

Taktiež prechádzka po rozpálenom chodníku, ktorého teplota môže dosiahnuť až 70 stupňov Celzia, máva nepríjemné následky v podobe popálenín na labkách. Najviac v ohrození sú staršie psíky, brachycefalické plemená psov ako mops alebo francúzske buldočky. Aktivita u týchto psov musí byť minimalizovaná, a to najmä počas horúcich dní. Zvieratá totiž nedokážu samy vyhodnotiť riziká a hre sa nebudú vyhýbať. Majitelia preto musia myslieť za ne a tým ich chrániť.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X