Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Šátortábor
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Nitra na starých fotografiách, Pamätihodnoti mesta - Vladimír Bárta - koláž Nitradeň

Šátortábor na Martinskom vrchu slúžil pred rokmi pre rakúsko-uhorskú armádu, dokázal ubytovať stovky vojakov

Išlo o jeden z piatich vojenských táborov v Uhorsku. Nazrite s nami opäť do histórie a spoznajte jedno zo zákutí starej Nitry.

Počuli ste o Šátortábore? Vznikol v 80. rokoch 19. storočia na Martinskom vrchu a v minulosti plnil funkciu kasární na občasné vojenské manévre pre rakúsko-uhorskú armádu.

V celom Uhorsku bolo podľa publikácie Vladimíra Bártu Nitra na starých fotografiách, Pamätihodnosti mesta v tejto dobe päť vojenských táborov, v ktorých sa pred veľkými armádnymi pohybmi zhromažďovali a formovali útvary z okolitých posádok.

Šátortábor tvorilo 10 murovaných budov a 24 drevených barakov s príslušenstvom na ubytovanie. Zmestilo sa tam 300 stálych vojakov a 1200 prechodných členov armády. Fotografia nižšie zachytáva sídlo veliteľstva.

Šátortábor
Sídlo veliteľstva.Foto: Nitra na starých fotografiách, Pamätihodnoti mesta - Vladimír Bárta

Areál tábora bol odovzdaný do užívania v auguste 1882. V tom istom čase sa v Nitre uskutočnili vojenské manévre, na ktorých sa zúčastnil veliteľ uhorského kráľovského vojska a poľný maršal arciknieža Jozef.

Ďalšie vojenské manévre sa konali v septembri 1887, kde bol prítomný aj cisár František Jozef I. Veľké manévre boli taktiež v roku 1902, na ktorých sa zúčastnilo 10-tisíc vojakov. Pre veľký počet vojakov museli postaviť dočasné drevené baraky, ktoré financovalo Nitrianske biskupstvo a mesto.

Šátortábor
Šátortábor na Martinskom vrchu.Foto: Nitra na starých fotografiách, Pamätihodnoti mesta - Vladimír Bárta

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X