Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Skauti_nitra.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Eva Novotná a Lukáš Hospodár. © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.
2. júna 2017 Rozhovory od NitraDen.sk© NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

ROZHOVOR: Skauting nie je len o bobríkoch

Skautov pozná snáď každý minimálne z počutia alebo z televízie. Ale viete, čo naozaj takí skauti robia? O bobríkoch, ale aj momentálnych problémoch nitrianskych skautov porozprávali skauti Eva Novotná a Lukáš Hospodár, ktorý nedávno získal prestížne ocenenie Skaut roka.

Odkedy funguje skauting v Nitre?

Eva: Prvý skautský oddiel v Nitre bol katolícky a fungoval vraj od roku 1918 alebo 1919 tam, ako je dnes Piaristické gymnázium. Nie sú o tom ale žiadne písomné záznamy, podáva sa to len ústnou formou na základe toho, čo rozprávali pamätníci.

Koľko vás v Nitre momentálne je?

Eva: V Nitre sme dva skautské zbory – v našom 23. Zbore Nitrava je registrovaných 110 členov a na Chrenovej ešte funguje 44. Zbor Egrešov. Celkovo na Slovensku je 7 000 skautov, ale napríklad v susednom Česku ich je až okolo 60 000.

Od akého veku sa dá stať skautom? Koľko rokov má váš najmladší a najstarší člen?

Eva: V podstate to nie je vekovo obmedzené. V našom zbore máme 5-ročnú najmladšiu členku a náš najstarší člen Gándhí má 87 rokov.

Gándhí bude zrejme skautské meno. Má každý takéto meno? Aké sú vaše skautské mená?

Lukáš: Nemá ich každý, ale väčšina. To meno zväčša príde tak samo nejakou udalosťou.

Eva: Ja som Škorica a on je Sólo. Máme napríklad chalana s prezývkou Maslo a tá vznikla tak, že na chate zohrieval maslo v mikrovlnke aj v alobale a vyhodil poistky na celej chate.

Priblížte nám trochu svoje aktivity.

Eva: Fungujeme na pravidelnej báze v tzv. družinovkách. Družina je 6- až 8-členná skupinka detí, ktoré vedie niekto starší, tzv. radca. Okrem toho mávame víkendové podujatia najrôznejšieho charakteru, či už sú to mestské hry, veľká jaskyniarska výprava alebo sa podieľame na rôznych podujatiach pre verejnosť ako napríklad nedávno na Dni rodiny v nitrianskom parku. Cez leto robíme až 16-dňové skautské tábory.

Lukáš: S našimi družinami chodievame na družinové výpravy, napríklad ja som bol posledne so svojou družinou v Detve, boli sme v prírode, pozreli sme si vodopády…

Skauti.jpg
Eva Novotná. © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Kde v Nitre momentálne pôsobíte?
Eva: O našu klubovňu v areáli bývalej základnej školy Na Hôrke 30 sme prišli pred pár mesiacmi, kľúče sme odovzdali v marci. Vypršala nám zmluva s mestom a už nám ju nepredĺžilo.

Ako teraz situáciu riešite? Máte nejaké dočasné náhradné priestory?

Eva: Teraz sa stretávame vonku, napríklad v parku alebo na Hideparku. Menšie deti do 12 rokov chodievajú dvakrát do týždňa vďaka ústretovosti 44. Zboru Egrešov do ich priestorov na Chrenovej. Situáciu musíme doriešiť najneskôr do jesene, najlepšie aj skôr. Stále hľadáme priestory, už aj cez súkromníkov, lebo nevieme, či nám mesto bude nápomocné.

Na skautských košeliach máte rôzne nášivky. Čo znamenajú?

Eva: Všetci si myslia, že sú to bobríci, ale sú to skautské odborky. Máme napríklad odborky Cyklista, Zberateľ, Hubár, Herec, Táborník, ale aj také modernejšie ako Smartfónista. Odborka sa plní tri až šesť mesiacov.

Lukáš: Každý si vyberie odborku, ktorá ho baví a v danom obore sa niečo naučí.

Eva: Okrem odboriek máme ešte výzvy, napríklad stráviť 24 hodín na strome, počas 90-tich dní 45x behať aspoň na pol hodinu, vyjsť na tri kopce a podobne.

Čo sú to bobríci? Za čo všetko sa dá získať bobríka?

Eva: Zaujímavosťou je, že bobríkov nemajú skauti všade, napríklad v Amerike ich nemajú. Vymyslel ich český spisovateľ Jaroslav Foglar, ktorý napísal knihu Hoši od Bobří řeky. Je v nej 13 základných bobríkov, neskôr k nim pribudli aj ďalšie. Medzi tie základné patria napríklad bobrík hladu, bobrík samoty alebo bobrík mlčania. Bobrík hladu napríklad znamená, že počas celého dňa nesmiete nič konzumovať, len piť čistú vodu. Cieľom bobríkov je ukázať pevnú vôľu, ale aj sa niečo naučiť, napríklad pri bobríkovi rastlín sa dieťa musí naučiť rozoznávať aspoň 50 rastlín.

Po splnení týchto úloh sa potom získa nejaká nášivka?

Lukáš: Je to nášivka, ktorá vyzerá ako biely polkruh, v ktorom je zobrazený bobor a okolo neho sú také výrezy, ktoré sa vyšívajú rôznymi farbami, napríklad bobrík odvahy je tmavohnedý. Nosí sa to na pravom ramene.

Čo je hlavnou myšlienkou skautingu? Vytvárať v deťoch pozitívny vzťah k aktivitám v prírode?

Eva: Nie je to celkom len o aktivitách v prírode, myslím, že je to skôr o všestrannom rozvoji mladého človeka. V skautingu ide v prvom rade o vzdelávanie.

Lukáš: Je šesť rozmerov, ktoré sa snažíme u dieťaťa najviac rozvíjať: duchovný, sociálny, citový, intelektuálny, charakterový a telesný. Toto sú základné piliere, z ktorých sa odvíjajú všetky aktivity.

Keď chce niekto prihlásiť svoje dieťa do skautingu v Nitre, čo má urobiť? Robievate nejaký nábor?

Eva: Robievame z času na čas nábory, napríklad v septembri budeme otvárať tri nové družiny, takže budeme robiť nábor nových členov. Ale ak chce niekto prihlásiť svoje dieťa k nám, stačí jednoducho napísať email.

Akú akciu najbližšie pripravujete?

Eva: Na 14. – 17. septembra pripravujeme Nitrianske skautské dni. Tento rok budú prvý raz otvorené aj pre verejnosť. Ľudia môžu prísť, zapojiť sa do našich aktivít, bude to pre rôzne vekové kategórie. Srdečne všetkých pozývame.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X