Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Divadlo dab nitra.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, www.google.sk
6. marca 2020 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk

Pred premiérou inscenácie Dom sprístupní Divadlo Andreja Bagara v Nitre výstavu s názvom Dom Bernardy Alby – vtedy a dnes

Divadlo Andreja Bagara v Nitre vo vstupnom foyer Štúdia DAB sprístupnilo výstavu s názvom Dom Bernardy Alby – vtedy a dnes.

Cieľom výstavy je zdokumentovať slávnu a dnes už kultovú inscenáciu Dom Bernardy Alby, ktorú v roku 1979 režíroval Jozef Bednárik. Hra je spojená so silnou hereckou generáciu DAB v 80. rokoch minulého storočia a v čase uvedenia sa stala slávnou doma i v zahraničí.

Výstava zároveň predstavuje aj novú inscenáciu Dom. Ide o nový text autorky Anny Saavedra, ktorý pre DAB vznikol práve na motívy Lorcovej drámy Dom Bernardy Alby.

Vo foyer tak diváci nahliadnu naraz do dvoch inscenácií, pričom väčšia časť je venovaná hre, ktorú v roku 1979 naštudoval Jozef Bendárik. „Prezentujeme na nej exponáty, ktoré dokumentujú vznik i uvedenie inscenácie Dom Bernardy Alby. Predstavíme návrhy kostýmov autorky Margity Polónyiovej, návrh scény aj s jej maketou od scénografa Františka Pergera. Návštevníci sa dozvedia aj rôzne zaujímavosti, napríklad to, ako sa herec Jozef Bednárik stal aj vďaka tejto inscenácii režisérom,“ uviedla autorka výstavy Slávka Civáňová.

Vystava_dom_final print_strana_03.jpg
Foto: Divadlo Andreja Bagara Nitra

Na výstave je možné vidieť aj ďalšie unikátne exponáty. Ide napríklad o materiály z archívu herečky Žofia Martišovej, ktorá v Bednárikovej inscenácii hrali Bernardu Albu a v novej hre Dom hrá, po viac ako 40 rokoch, Máriu Jozefu, teda matku Bernardy Alby.

Medzi vystavovanými dokumentmi sú aj veci z archívu dramaturgičky Dariny Károvej a vďaka spolupráci s Divadelným ústavom sa podarilo dohľadať aj dobové recenzie a kritiky,“ povedala S. Civáňová.

Návštevníci okrem exkluzívnych a vzácnych dokumentov nájdu na výstave aj množstvo fotografií z Bednárikovej inscenácie Dom Bernardy Alby i z novej hry Dom v réžii Mariána Amslera. „Zaujímavou súčasťou výstavy bude aj televízna obrazovka, na ktorej si návštevníci budú môcť pozrieť záznam Bednárikovej hry, ktorý v roku 1979 vyrobila Československá televízia,“ uviedla S. Civáňová.

Vystava_dom_final print_strana_01.jpg
Foto: Divadlo Andreja Bagara Nitra

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X