Pre jarné obdobie je typická únava, prinášame vám zopár tipov, ako s ňou zatočiť a ostať plný energie
Jarná únava je v tomto období často skloňovaním slovným spojením. To, že počasie na niektorých citlivejších jedincov vplýva, je dávno známe. Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky prináša preto pre občanov niekoľko rád, ako sa jarnej únave vyhnúť.
Hneď na úvod úrad uvádza, že základom by malo byť zvýšenie príjmu vitamínov, minimálne polhodinová prechádzka denne, pravidelný pitný režim a dostatok spánku. Práve toto sú základy toho, aby vás jarná únava nezložila. Ako úrad dodáva, vhodné je tiež minimalizovať stres, obmedziť pitie alkoholu či fajčenie cigariet.
Svoje telo je vhodné po zime pripraviť na prechod do jari. „Jarná únava predstavuje súhrn nepríjemných pocitov, ktoré sa objektívne prejavujú u všetkých vekových kategórií populácie. Nejde však o diagnostickú jednotku, preto sa tento pojem v medicíne oficiálne nevyskytuje,“ hovorí docentka MUDr. Jana Hamade, PhD., MPH, MHA, ktorá je vedúcou sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.
Odborníčka sa vyjadrila aj k tomu, čo vlastne jarnú únavu spôsobuje: „Súvisí s biorytmami, ktoré ľudský organizmus výrazne ovplyvňujú. Počas zimného obdobia neprijímame dostatok slnečného svetla, čo sa prejaví úbytkom energie, malátnosťou a negatívnym psychickým naladením. Na vine nie je moderná doba, jarnou únavou trpeli už aj naši predkovia. Po skončení zimy je organizmus vyčerpaný a unavený zo stresov a chorôb. V zime sa viac ľudí pohybuje v uzavretých priestoroch, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť prenosu infekčných chorôb formou kvapôčkovej infekcie. Zvýšená je aj produkcia smogu, ktorá má za následok vyšší podiel kyslíkových radikálov v našom okolí. Tieto látky potom ešte viac zaťažujú organizmus a zvyšujú náchylnosť k infekcii. Svoju úlohu zohráva i to, že počas zimy jedávame menej ovocia a zeleniny. To všetko kladie veľké nároky na telo, ktoré musí často maximálne využívať rezervy energie, ako aj imunitného systému,“ vysvetlila docentka Jana Hamade.
Dôležitým aspektom v boji proti jarnej únave je pohyb, dostatok vitamínov a taktiež relax. Organizmus je preto vhodné po zime naštartovať pravidlenou každodennou prechádzkou, ktorá by mala trvať minimálne pol hodinu a mali by sme ju absolvovať rýchlejšou chôdzou. „Pohyb však potrebuje telo nielen na čerstvom vzduchu, myslite naň aj v práci. Ak máte sedavé zamestnanie, robievajte si pravidelné prestávky a zacvičte si,“ píše sa na webe Úradu verejného zdravotníctva SR.
Vhodné je otvoriť si okno, poprechádzať sa a ponaťahovať si chrbát, ruky aj nohy. Na uvoľnenie pomáhajú rôzne dýchacie cvičenia. Ako uvádza ÚVZ SR, počas dňa urobte vo vzpriamenom sede tri až štyri razy sériu hlbokých nádychov a výdychov, pričom pri každom nádychu a výdychu treba rátať do päť.
„Pred príchodom jarných dní je veľmi dôležité zvýšiť príjem čerstvého ovocia a zeleniny, nezabúdajte ani na pravidelné pitie čistej vody, ktorú môžete striedať s nesladenými čajmi či šťavami. Z vitamínov je najdôležitejší prísun vitamínu C. Imunitný systém podporíte užívaním prírodných látok zo skupiny antioxidantov, ktoré zmierňujú pôsobenie voľných kyslíkových radikálov, ako sú vitamíny A, B, C a minerály, selén a zinok,“ radí odborníčka.
Nezabudla zároveň pripomenúť, že organizmus oslabuje a škodí mu fajčenie a rovnako aj nadmerná konzumácia alkoholu. „Snažte sa, pokiaľ je to možné, vyhýbať sa stresujúcim situáciám. Neokrádajte sa o spánok, nájdite si vhodnú relaxačnú metódu, napríklad jogu, či autogénny tréning a venujte sa nejakej záľube,“ uviedla docentka Hamade.
Začiatkom jari dochádza aj k zmenu času, kedy prejdeme zo zimného času na letný. Tento rok začne platiť letný čas v noci zo soboty na nedeľu 31. marca, kedy sa hodinky posunú dopredu, a to z 2.00 h. na 3.00 h. „Ak vám robí ťažkosti preladiť organizmus, pripravujte sa zopár dní vopred. Choďte spať o pätnásť minút skôr ako obvykle a v nedeľu, po posunutí času, si pospite dlhšie. Pravidelný spánkový rytmus sa snažte dodržiavať počas celého roka, ak je to možné, chodievajte spať v približne rovnakom čase,“ informuje úrad záverom.
Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.
K téme
Najčítanejšie za týždeň
Neprehliadnite
Máte tip na článok? Napíšte nám TU
Sledujte novinky z Nitry na:
Facebooku NitraDen.sk
Instagrame @nitraden.sk
...alebo ich odoberajte cez e-mail: