Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nyitra.Zobor_1912_čb
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
27. októbra 2014 Spoznaj svoje mesto od NitraDen.skJán Kratochvíl Ján Kratochvíl

Poznaj svoje mesto: Pred 140 rokmi napadla Zoborské vinice fyloxéra

Po založení viníc benediktínmi sa postupne v priebehu nasledujúcich stáročí stalo vinohradníctvo  na Zobore hlavným výrobným odvetvím, od ktorého bola existenčne závislá aj značná  časť  obyvateľov Nitry i okolia. Zoborské vína sa vzhľadom na svoju vysokú kvalitu dobre uplatňovali na domácom trhu a v minulých dobách aj na zahraničných trhoch. Pre našich prastarých otcov boli   významným  zdrojom finančných prostriedkov. Po období dlhodobej prosperity prišlo však v druhej polovici  19. storočia k ohrozeniu  viníc fyloxérou.

Dostal sa k nám z Ameriky najnebezpečnejší škodca viniča vôbec, voška viničová – fyloxéra, ktorá napadla a zničila porasty viniča nielen u nás, ale aj v celej Európe. O jej výskyte sa dozvedeli predstavitelia mesta Nitry z obežníka ministerstva pôdohospodárstva, ktorý informoval o tom, že fyloxéra sa zistila v neďalekom Klosterneuburgu pri Viedni. Obežník prečítali v nitrianskej radnici na zasadnutí  vedenia mesta 21. októbra 1874. Napriek prijatým opatreniam prišlo už o niekoľko rokov neskôr k postupnému zamoreniu zoborských viníc týmto nebezpečným škodcom.

Pre vtedajšie horské obce organizované  vo viacerých častiach Zobora to bola výzva na zjednotenie  a spoločný postup na záchranu viníc. Časť vinohradníkov prepadla apatii a nečinne sa prizerali rýchlej skaze viníc. Iní panicky skúšali všetky navrhované recepty na tlmenie hroznej pliagy. Nepatrná hŕstka skúsených vinohradníkov  sa rozhodla k ráznemu vyklčovaniu starých viníc napadnutých fyloxérou a k energickej obnove viníc vysádzaním štepov ušľachtilých odrôd viniča na odolných amerických podpníkoch.  Veľkú iniciatívu v tomto smere prejavil zamestnanec Nitrianskeho biskupstva, lesný inžinier Ondrej Paulik.

Ondrej Paulik

Pod jeho vedením sa uskutočnila v roku 1882 kompletná rekonštrukcia biskupských viníc a obnovil porasty odrodami Klevner, Vlašský rizling a Burgundské naštepených na amerických podpníkoch. Nezištne tiež pomáhal svojimi skúsenosťami  pri obnove zoborských viníc. Vlastnil aj menší vinohrad na Martinskej doline. Rovnako bol uznávaným odborníkom v ovocinárstve.

Narodil sa  v roku 1840 v Považí, okres Považský Bystrica ako syn mlynára. Vyštudoval vyššiu reálku v Českom Tešíne  a  lesnícku školu v Sovinci, okres Bruntál. Po ukončení štúdií v  roku 1860  pracoval pri vymeriavaní a mapovaní Strečnianskeho a Hradecko – Likavského panstva.  Potom desať rokov riadil  lesnú prevádzku  veľkostatku v Drietomej. Odtiaľ potom prišiel do Nitry. Tu pracoval ako lesný inžinier Nitrianskeho biskupstva až po odchod do dôchodku v apríli 1911. V Nitre vlastnil poschodový dom na Hradnej ulici č. 16.

Celé leto trávil vo svojom vinohrade na Martinskej doline. Bol nielen lesníkom, ale aj vynikajúcim ovocinárom a vinohradníkom. Svojimi radami pomáhal pri zveľaďovaní  zoborského vinohradníctva i ovocinárstva. Aj jeho zásluhou sa podarilo obnoviť zoborské vinohradníctvo.  Zomrel v Nitre v roku 1927. Pochovaný  je v rodinnej hrobke na Mestskom cintoríne. Po jeho smrti sa objavila snaha o zriadenie  jeho pamätníka na Martinskej doline, aby sa tak ocenila jeho záslužná činnosť na Zobore. Tieto snahy  však prekazila nastupujúca hospodárska kríza.

Členovia Zoborského skrášľovacieho spolku vyvíjajú iniciatívu, aby sa v roku 2015 pri prameni sv. Martina na Martinskej doline umiestnila  pamätná tabuľa , ktorá by  pripomínala túto významnú osobnosť nášho mesta.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X