Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
peniaze-mince-vystava-muzeum-nitra-gettyimages.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná foto: gettyimages
25. januára 2019 Podujatia a akcie NitraKam s deťmi od NitraDen.skSITA Diskusia()

Ponitrianske múzeum predstaví výstavu historických bankoviek, ktorá prinesie aj židovské platidlá z geta

Na výstave bude výber z rakúsko-uhorských, československých, slovenských a sovietskych bankoviek, tiež židovské platidlá z Terezína.

Historické bankovky predstaví výstava Bankovky na území ČSR a SR v období 1918 – 1948, ktorú otvoria v Ponitrianskom múzeu v Nitre 4. februára. Verejnosť si bude môcť pozrieť výber z rakúsko-uhorských, československých, slovenských a sovietskych bankoviek. Chýbať nebudú ani zvláštne židovské platidlá. „Boli to vlastne poukážky, ktoré sa používali namiesto bežných platidiel na pôde terezínskeho geta. Neboli to plnohodnotné peniaze, slúžili len na vnútorný obeh v Terezíne,“ povedal kurátor výstavy Vladimír Biroš z Ponitrianskeho múzea v Nitre. Používali sa od roku 1943 do oslobodenia v apríli 1945.

Návštevníci výstavy si budú môcť pozrieť aj dočasné platidlá, ktoré na naše územie priniesli Rusi. „Sovietske vojská v roku 1944 doniesli so sebou peniaze, ktoré mali slúžiť ako dočasné bankovky pre novú Československú republiku. Boli to veľmi jednoduché a jednofarebné bankovky tlačené v Moskve s nominálnymi hodnotami od jedna do 100 korún československých,“ priblížil Biroš.

Ako podotkol, v tomto období bolo na našom území množstvo mien – na Slovensku platila slovenská mena, ale v niektorých častiach sa používali aj poľské bankovky, na južnom Slovensku maďarské, v Čechách a na Morave protektorátna koruna, boli tu aj nemecké marky. „Do toho ešte priniesli Rusi bankovky, takže bol to dosť veľký galimatiáš a po vojne sa uskutočnilo niekoľko menových reforiem,“ povedal Biroš.

Prevažná časť vystavených bankoviek sú originály. Pochádzajú zväčša zo zbierok Ponitrianskeho múzea, niektoré sú zapožičané zo súkromných zbierok. Ako informovala manažérka pre marketing a styk s verejnosťou Ponitrianskeho múzea Ľubica Packová-Zahradárová, na Slovensku sa za zakladateľov peňažného systému a mincovníctva považujú Kelti, ktorí začali ako prví raziť zlaté a strieborné mince. Papierové peniaze zaviedli na našom území až v 18. storočí v súvislosti s rozvojom obchodu a priemyslu. Výstava potrvá do 3. marca.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X